2019-04-16 | Łańcuch dostaw

Płacę kartą

Karty paliwowe stanowią nieodłączne narzędzie pracy kierowców w transporcie międzynarodowym. Stosowane są w branży TSL od lat, a konkurencja na tym rynku jest obecnie bardzo szeroka, stąd wybór dostawcy z pewnością do łatwych nie należy. Jakimi czynnikami kierować się przy wyborze i jakie elementy oferty porównać na etapie analizy?

Potrzeby rynku

W dzisiejszych czasach branża transportowa rozwija się niezwykle szybko i dynamicznie. Jednakże wraz z rozwojem rosną również koszty zarządzania flotą, głównie za sprawą przepisów prawnych, które stają się coraz bardziej zawiłe i skomplikowane. Z drugiej zaś strony partnerzy biznesowi wydłużają terminy płatności. Rozmowy handlowe skupiają się zatem wokół zagadnień, które pozwolą utrzymać się na wymagającym rynku. „Pytania nurtujące naszych klientów dotyczą najczęściej terminów płatności, formuł cenowych, wielkości sieci akceptacyjnej, kosztów oraz trybu zwrotu podatku akcyzowego i podatku VAT, liczby urządzeń do regulowania opłat drogowych i możliwości ich dzierżawy, prowizji za myto, a także uniwersalnego urządzenia do poboru opłat drogowych na wszystkie kraje” – mówi Przemysław Okulski, Regional Sales Manager w firmie EUROWAG.

Karta paliwowa jest narzędziem, które z jednej strony ma ułatwiać zarządzanie flotą – integruje wydatki i redukuje formalności, z drugiej – ma być wsparciem w trasie dla kierowcy. W opinii Moniki Przybysz, Dyrektor Sprzedaży Kart Paliwowych Shell w Polsce, potrzeby rynku należy rozpatrywać w dwóch kategoriach. Z punktu widzenia firmy istotne są usługi zapewniające kontrolę, bezpieczeństwo i oszczędności. Dla kierowców kluczowe są sieć akceptacji, lokalizacje stacji czy serwisy drogowe. „W ramach oferty Shell Card staramy się odpowiadać na potrzeby obu stron. Dla każdego klienta przygotowujemy indywidualną ofertę dopasowaną do potrzeb danej floty. Użytkownikom kart Shell zapewniamy większą kontrolę wydatków, wygodę oraz najwyższy poziom bezpieczeństwa transakcji. Proponujemy szybki i prosty sposób zarządzania kartami paliwowymi za pomocą intuicyjnej oraz łatwej w obsłudze platformy internetowej Shell Card Online” – mówi Monika Przybysz. W ten sposób zarządca floty może monitorować zużycie paliwa, tworzyć analizy i raporty, określać dla każdej z kart osobno lub całego konta własne parametry kontrolne, a także alerty e-mail albo SMS, ostrzegające o podejrzanych transakcjach.

Przy wyborze karty istotne są również wszelkie dodatkowe rozwiązania, które mogą ułatwić zarządzanie flotą. Michał Gwiaździński, Dyrektor Sprzedaży w firmie UTA, zauważa, że użytkownicy kart coraz bardziej doceniają korzyści płynące z wykorzystania serwisów internetowych i dostępnych tam narzędzi. Dla przykładu, UTA daje możliwość lepszej kontroli i planowania wydatków dzięki dostępowi do specjalnej strefy klienta, gdzie można m.in. sprawdzić ceny na stacjach, faktury, alerty dotyczące podejrzanych transakcji, przeanalizować dokonane transakcje i gotowe raporty, zamówić urządzenia, zaplanować trasę itp. W poszukiwaniu stacji, sprawdzaniu cen i planowaniu tras pomaga także specjalna aplikacja, dostępna w wersji na telefon komórkowy, tablet i komputer. „Jednym z naszych priorytetów jest ciągły rozwój zabezpieczeń. Służyć temu ma m.in. akceptacja transakcji on-line, która oznacza weryfikację i monitorowanie każdej operacji bezpośrednio na serwerze UTA oraz skuteczne eliminowanie niepożądanych transakcji, a także możliwość wprowadzania indywidualnych ograniczeń i limitów zgodnych z potrzebami klientów” – mówi Michał Gwiaździński.

Z kolei potencjalni klienci spółki Anwim podczas rozmów sprzedażowych zaczynają od negocjacji ceny, którą będą płacić podczas wizyt na stacjach Moya. Kolejnymi, nie mniej ważnymi, aspektami są rozliczenia, cykle fakturowania i dostępny asortyment. „Za tym idą pytania o wymogi związane z uzyskaniem karty paliwowej Moya – jej odmiany gotówkowej, przedpłaconej i karty z odroczonym terminem płatności. Ta ostatnia wymaga od nas dodatkowej weryfikacji finansowej potencjalnego klienta, ponieważ jest powiązana z przyznaniem kredytu kupieckiego” – mówi Marcin Puchalski, Manager ds. Sprzedaży Kart Flotowych w Anwim.

Różnorodność przewag konkurencyjnych

Obecnie na rynku transportowym eksperci UTA obserwują coraz więcej zapytań o urządzenia do opłat drogowych, które można używać jednocześnie w wielu krajach Europy. Dostęp do usług zakresu EETS, czyli jednego urządzenia w pojeździe, zamiast całej szyby rożnych boxów, oznacza nie tylko większą wygodę i bezpieczeństwo dla kierowcy, ale także większą przejrzystość i lepszą kontrolę przejazdów, łatwiejszą, i szybsza obsługę, a przede wszystkim niższe koszty. „Choć na rynku widzimy wiele interoperacyjnych urządzeń do opłat drogowych, to jednak o różnym zakresie działania i usług. Praktyka pokazuje także, że niektóre nie są jeszcze w praktyce dostępne na rynku. Na uwagę zasługuje UTA One® – urządzenie o największym zasięgu działania w Europie, w które UTA wyposaża swoich klientów już od początku 2018 r. Już teraz z jego zalet korzysta kilka tysięcy kierowców. Naszym celem jest, aby UTA One® było jedynym i ostatnim urządzeniem w pojazdach naszych klientów” – mówi Michał Gwiaździński. Wybierając UTA One®, klienci zyskują także jednego partnera, jedną fakturę, jedną umowę oraz dostęp do atrakcyjnej oferty rabatowej, a także przejrzyste i szczegółowe raporty dotyczące czasu i tras przejazdu każdego pojazdu, co umożliwia dokładne rozliczanie myta. UTA One® daje także możliwość zdalnej aktualizacji usług, czyli dodawania kolejnych systemów opłat oraz zmiany danych pojazdu na portalu klienta, bez konieczności wymiany urządzenia.

Firma Shell chce oferować klientom jak najbardziej kompleksowe rozwiązania wspierające ich biznes. Szeroki zakres usług oferowanych przez tego samego partnera w ramach jednego kontraktu wpisuje się w aktualne trendy rynkowe związane z optymalizacją procesów zarządczych w firmie. „Rozwijamy innowacyjne funkcje i narzędzia, które jeszcze bardziej usprawniają pracę oraz pomagają lepiej planować i organizować transport.Naszą mocną stroną jest m.in. rozległa sieć akceptacji w Europie, licząca ok. 22 tys. stacji własnych i partnerskich. Sukcesywnie zwiększamy zasięg terytorialny naszych usług, w tym ujednoliconego elektronicznego systemu poboru opłat drogowych (EETS)” – mów Monika Przybysz z Shell. W tym celu pod koniec ubiegłego roku firma dołączyła do grona partnerów Toll4Europe. Dynamiczne zmiany zachodzące w transporcie mobilizują do intensywnej pracy, a w efekcie tworzenia kolejnych nowych usług i narzędzi dla flot. „W odpowiedzi na potrzeby naszych klientów przygotowujemy się do wdrożenia nowej odsłony internetowej platformy do zarządzania kartami Shell Card Online. Aplikacja zmieni wygląd, a użytkownicy zyskają dodatkowe funkcje. Intuicyjny i przejrzysty interfejs oraz bardziej czytelna forma prezentacji danych to wybrane z wprowadzonych udoskonaleń. Spodziewamy się, że w ciągu najbliższych kilku lat istotną rolę na rynku odegrają paliwa alternatywne” – mówi Monika Przybysz.

„Naszym niewątpliwym wyróżnikiem jest zasięg. E100 to unikalna karta paliwowa, która łączy zachód i wschód w ramach szerokiej sieci akceptacji na około 16 000 stacji. Takiej oferty paliwowej i multiserwisowej jak my nie ma żaden z naszych konkurentów – większość emitentów kart paliwowych obsługuje głównie kraje zachodnie, a z nami można również tankować na wschodzie. Stacje paliw, na których możliwe jest korzystanie z naszej karty, to oprócz popularnych sieci również stacje paliw E100Power MAX, które oferują klientom atrakcyjne ceny hurtowe”– komentuje Światosław Janaczkin, członek zarządu E100.

„Niewątpliwą przewagą konkurencyjną E100 są również zaawansowane rozwiązania technologiczne. Naszym klientom oferujemy innowacyjny panel, który stanowi kompleksowe narzędzie do zarządzania flotą. Do optymalizacji kosztów szczególnie przydatna jest w nim funkcjonalność filtrów, która pozwala na ustawianie reguł i nakładanie ograniczeń” – dodaje Światosław Janaczkin.

„Na 2019 zaplanowaliśmy znaczne rozszerzenie oferty naszego uniwersalnego urządzenia pokładowego ONE TOLL T. W tym momencie z pomocą OBU z logo E100 można opłacać drogi 7 krajów: Francji, Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Austrii, Włoch i Polski (A4). Jeszcze w pierwszej połowie roku do tej listy dołączą Niemcy, a następnie Węgry, Serbia i kraje Skandynawii” – informuje członek zarządu E100.

W ofercie firmy DKV największą popularnością cieszą się narzędzia do oszczędnego planowania tankowania. Dostawca oferuje tu kilka możliwości. Od stacji z „cenami z listy”, po modele rabatowe, które oferują na wybranych stacjach cenę często poniżej stawek hurtowych. Dużym magnesem jest aplikacja mobilna DKV oraz platforma on-line do wyboru najtańszych stacji. Aplikacja DKV pokazuje najtańsze punkty w pobliżu danej lokalizacji, wraz z routingiem do nich, uwzględniającym ewentualne warunki na drodze. Opis każdej stacji zawiera informację o aktualnej cenie paliwa, ale także o cenie średniej – co jest dużą pomocą w planowaniu,z uwagi na możliwość obserwowania trendu. Systemmoże posortowaćpunktytankowaniawedług najistotniejszych kryteriów, takich jak cena czy odległość od aktualnej pozycji. „Dodatkowo, możemy wyszukiwać tą metodą stacje, które oferują konkretne serwisy, jak np. czyszczenie pojazdów ciężarowych, sklep lub restaurację, wysokowydajny dystrybutor itp. Aplikacja jest ogólnodostępna dla każdego. Natomiast klienci DKV mogą dodatkowo korzystać z platformy on-line (po zalogowaniu), która jest profesjonalnym, narzędziem do szczegółowego planowania parametrów podróży” – mówi Jerzy Jezuit, Kierownik Sprzedaży DKV Euro Service Polska. Platforma służy do planowania tras międzynarodowych przy uwzględnieniu nie tylko ceny paliwa, ale też wysokości opłat drogowych w poszczególnych krajach dla bardzo konkretnego typu transportu (liczba, osi, DMC, itp.).

Od 1997 r. firma BP udostępnia na rynku karty paliwowe, które są idealnym rozwiązaniem dla każdej firmy dbającej o optymalizację kosztów zarządzania flotą bez względu na rodzaj i liczbę posiadanych pojazdów. Lata doświadczeń i badania potrzeb klientów zaowocowały stworzeniem profesjonalnego produktu, który spełnia wymagania klientów i daje możliwość indywidualnego doboru poszczególnych elementów oferty. „Oferujemy kompleksowy pakiet usług, wspomagający właściciela firmy transportowej w każdej sytuacji. To doskonała sieć ponad 20 tys. stacji własnych i sprawdzonych partnerów, bezpieczeństwo, narzędzia on-line do zarządzania i administrowania, atrakcyjne warunki handlowe oraz szeroki wachlarz usług dodatkowych” – mówi dr Magdalena Kandefer-Kańtoch, rzecznik BP w Polsce. BP w swojej ofercie posiada karty paliwowe BP PLUS w systemie Routex o zasięgu polskim, BP + Aral o zasięgu europejskim, jak i karty przedpłacone BP Komfort Prepaid i podarunkowe – BP SuperCard, które akceptują wszystkie stacje BP w Polsce.BP jako pierwsza firma wprowadziła na rynek BP Tollbox dla EETS – jedno urządzenie zamiast wielu, które automatycznie reguluje opłaty we wszystkich krajach objętych siecią EETS. BP TollBox to też automatyczne rozliczanie opłat we wszystkich krajach objętych siecią EETS. Dodatkowymi zaletami są bezprzewodowe aktualizacje i automatyczna aktywacja kolejnych krajów przystępujących do EETS.

Firma EUROWAG istnieje od 20 lat i świadczy profesjonalne usługi dla transportu ciężarowego. W ofercie posiada karty paliwowe, obsługę opłat drogowych, zwrot podatku VAT i podatku akcyzowego, a także zaawansowany system telematyki i monitoringu GPS. „Z naszych usług każdego dnia w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie korzysta ponad 250 tys. pojazdów. Od 10 lat działamy w Polsce i przez ten czas zbudowaliśmy całą strukturę sprzedaży oraz w pełni funkcjonalne back offices, będące do dyspozycji naszych klientów 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Obecnie jesteśmy najszybciej rozwijającym się dostawcą zintegrowanych rozwiązań usług mobilnych w Europie” – mówi Przemysław Okulski. EUROWAG wyróżnia indywidualne podejście do klienta, zespół customer care oraz sieć mobilnych handlowców, a także sprawne i szybkie działanie w zakresie przyznawania limitów dla klientów. „Ponadto w ofercie mamy innowacyjny system zamykania kart, który jest unikatowym narzędziem zapobiegającym nadużyciom. Karty włączone do tego systemu są fabrycznie „zamknięte” i do czasu, aż uprawniona osoba ich „nie otworzy”, nie można ich używać do tankowania, korzystania z myjni ani parkingu. Po 30 minutach karta zostanie ponownie automatycznie zamknięta” – dodaje Przemysław Okulski.

Firma Petromiralles stawia na bezpieczeństwo swoich klientów, dobry serwis, kontakt 24h na dobę – handlowców mówiących językiem klienta i stacje przystosowane do obsługi pojazdów ciężarowych, rozmieszczone strategicznie. Chodzi przede wszystkim o lokalizacje przy granicy hiszpańsko-francuskiej, okolice La Jonquery – gdzie firma chwali się jedną z największych stacji paliw na terenie Hiszpanii w miejscowości Llers, gdzie posiada 18 stanowisk do tankowania pojazdów. Jest zlokalizowana przy samej autostradzie AP7. Oferuje także kompleksową obsługę klienta w zakresie zwrotu podatku akcyzowego i zwrotu VAT, również w trybie przyśpieszonym. „W najbliższym czasie wprowadzimy nową wersję dostępu web dla naszych klientów, gdzie nie tylko będzie można sprawdzać transakcje, ceny czy ilości zakupionych produktów w czasie realnym, ale również kontrolować wszystkie użycia kart, dostosować limity: miesięczny, tygodniowy czy dzienny, bez żadnego oczekiwania, w czasie realnym. Strona będzie także zintegrowana z systemem alertowym, który będzie informował osobę korzystającą z zakładki dla klientów o wszystkich anomaliach dotyczących tankowania pojazdowa takich jak: zwiększone zapotrzebowanie na ON konkretnego pojazdu w porównaniu z poprzednim tygodniem, wykonanie kilku transakcji tego samego dnia czy tankowanie na stacji, na której od dłuższego czasu żaden z pojazdów klienta nie wykonywał żadnych transakcji” – mówi Grzegorz Ratajczak z Petromiralles. System alertów będzie też automatycznie informował klientów o stanie linii kredytowej (jeśli takie zabezpieczenie jest wykorzystywane we współpracy), co pozwoli efektywnie kontrolować i kalkulować zapotrzebowanie na ON. Dzięki wprowadzeniu systemu firma usprawni pracę osobom zarządzającym flotą w wielu firmach transportowych.

Michał Klecha


Zobacz także

Co należy robić, aby kupić dobry system IT?
Czy kierowca ciężarówki wie, jak ma odpoczywać za granicą?
Jakie będą konsekwencje Brexitu dla branży TSL w Polsce?
Oszczędność energii w firmie logistycznej – potencjalne obszary optymalizacji
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Innogy i DKV Euro Service rozliczają flotę elektryczną
Karty paliwowe IDS dla ciężarówek w 100% bezpieczne
DKV na Węgrzech: 100 nowych punktów akceptacji
Krok naprzód do samodzielnego zarządzania flotą
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA