Przejdź do artykułu
2023-03-13 | Z ładunkiem w drodze

Jak zminimalizować zużycie paliwa we flocie pojazdów?

Ceny paliwa to temat, który w branży TSL budzi emocje od zawsze. Nawet małe wahania mogą powodować duże problemy, a co dopiero poważne zmiany, które obserwowaliśmy w 2022 roku w związku z wojną w Ukrainie. Rekord padł pod koniec roku, w październiku. Wtedy to za litr oleju napędowego musieliśmy zapłacić 8,08 zł, a za benzynę 6,94 zł. I chociaż wraz z nadejściem zimowych miesięcy sytuacja trochę się poprawiła, to wciąż ciężko mówić o stabilizacji – tym bardziej, że od 5 lutego obowiązuje unijny zakaz importu paliw z Rosji, a eksperci przewidują nawet 10 zł za litr diesla jeszcze w pierwszej połowie roku. Jak w obliczu tego wszystkiego zadbać o rentowność przewozów?

Akcja-reakcja, czyli jak z głową zareagować na rosnące ceny paliw?

Odpowiedzią na wahające się ceny surowców i niepewną sytuację polityczną może być technologia. Przykładowo telematyka wykorzystuje m.in. dorobek informatyki, by optymalizować łańcuchy dostaw. Systemy informatyczne pozwalają bowiem na większą kontrolę nad stanem pojazdu, paliwa czy efektywnością jazdy. Te rozwiązania są często oferowane w ramach najmu długoterminowego, bowiem przedmiotem kontraktu jest wtedy nie tylko flota, ale i uzupełniające ją systemy.

Jednym z nich jest DBK Fleet Management z portfolio Grupy DBK, w którego skład wchodzi moduł do analizy efektywności jazdy. Dzięki temu zarządzający procesem widzą, który pracownik w danych warunkach radzi sobie wystarczająco dobrze, a któremu przydałoby się podszkolenie z bardziej ekonomicznej jazdy – mówi Paweł Panfil, Dyrektor Działu Telematyki w Grupie DBK.

By natomiast przygotować się na niezapowiedziane sytuacje, warto pomyśleć o zainstalowaniu sondy paliwowej. Nie tylko bowiem pozwala ona na stały monitoring stanu paliwa w celu optymalizacji trasy, ale i zapewnia ochronę przed ewentualnymi kradzieżami oleju, które niestety wciąż zdarzają się w branży.

Rozwiązanie przyszłości – moduł Powerbox Steinbauer

Nowatorskim rozwiązaniem pozwalającym optymalizować gospodarkę paliwową w firmie jest moduł Powerbox Steinbauer. Testy wykazały, że dzięki tej technologii możemy zmniejszyć zużycie paliwa aż o 5-8%. To wszystko dzięki oprogramowaniu usprawniającemu pracę silnika, co, w połączeniu ze zdalną analityką modelu jazdy poszczególnych kierowców, może w skali całej firmy znacznie obniżyć koszty paliwa.

Powerbox Steinbauer wykorzystuje najbardziej zaawansowane sposoby sterowania układem wtryskowym, jednocześnie umożliwiając zwiększenie mocy silnika i zmniejszenie zużycia paliwa. Autoryzowanym sprzedawcą i instalatorem tego modułu jest Grupa DBK, oferująca również pełne wsparcie serwisu fabrycznego. Takie rozwiązanie stanowi odpowiedź na problem niepewnych, ciągle zmieniających się cen paliwa i pozwoli spać (odrobinę) spokojniej właścicielom firm z branży TSL.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Nowo wybudowany magazyn Prologis prawie zapełniony
Lider frachtu oceanicznego rozwija swoją ofertę
Hardis Group prezentuje Reflex Visibility
Firma Koncept-L S.A.zyskała nowego partnera
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Telematyka we flocie ekologicznego cateringu
Telematyka kluczem do optymalizacji łańcuchów dostaw
Telematyka firmy Webfleet w naczepach Truck Care
Webfleet nagrodzony przez Frost & Sullivan

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów