Przejdź do artykułu
2024-02-27 | Wymiana doświadczeń

Co-packing zlecony specjaliście

Pakowanie i przepakowywanie produktów wydaje się być dość prostym procesem. Kiedy jednak przedsiębiorstwo działa w branży o zmiennym okresowo popycie lub jego strategia wymaga ciągłego stymulowania sprzedaży, a co za tym idzie organizowania wielu akcji promocyjnych, ten “łatwy” z pozoru proces pokazuje swoje bardziej skomplikowane oblicze. Zorganizowanie odpowiedniej przestrzeni, pracowników, wyposażenia technicznego oraz bieżące kontakty z dostawcami komponentów i materiałów opakowaniowych to największe wyzwania, z jakimi muszą mierzyć się producenci. Z pomocą może przyjść operator logistyczny oferując usługę co-packingu.
Co-packing zlecony specjaliście (Żródło: FM Logistic)

Badania marketingowe wciąż sprawdzają motywacje zakupowe konsumentów. Czynników warunkujących wybór jest wiele, ale powszechnie wiadomym jest, że kupujemy oczami. Opakowanie jest zatem jednym z najbardziej istotnych elementów, budujących atrakcyjność produktu, a co za tym idzie zwiększających sprzedaż. Rola opakowania i sposobu ekspozycji w sklepie zwiększa się jeszcze bardziej w okresie okolicznościowych wzrostów popytu, jak np. Święta Bożego Narodzenia, czy okazji wykreowanych przez rynek, jak Black Friday, Dzień Matki czy Wszystkich Świętych. Producenci najmocniej walczą wówczas o uwagę konsumentów. Wzrosty sprzedaży mogą być naprawdę duże, dlatego potrzebują oni wsparcia nie tylko w ramach składowania czy transportu towarów, ale także w zakresie usług dodatkowych, takich jak choćby tworzenie okolicznościowych i promocyjnych zestawów. Właśnie wokół tego koncentruje się co-packing.

Czym właściwie jest co-packing?

W dużym skrócie to usługa, polegająca na kompletowaniu towarów, ich przygotowywaniu i przepakowywaniu zgodnie z potrzebami klienta. FM Logistic od wielu lat realizuje tą usługę w podwarszawskim Mszczonowie. W ramach usług co-packingowych operator logistyczny może realizować szereg rozmaitych działań: oklejanie materiałami identyfikacyjnymi takimi jak etykiety, kody kreskowe czy naklejki, grupowanie produktów w pakiety, blistry, zgrzewki, kartony zbiorcze, foliowanie, zgrzewanie, pakowanie termokurczliwe, łączenie produktów w zestawy i gift-packi, a także pakowanie na displaye i inne ekspozytory gotowe do wystawienia w sklepach. Producent czy dystrybutor może realizować konfekcjonowanie towaru we własnym zakresie, ale jak przekonują się codziennie klienci z Mszczonowa, powierzenie tego zadania profesjonalnemu operatorowi logistycznemu ma wiele zalet.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ

Uwolnione zasoby procentują

Najważniejszą korzyścią z outsourcingu pakowania jest zatem znaczne obniżenie wydatków. Klient płaci za konkretne zlecenie, ograniczając koszty stałe. Nie bez znaczenia jest także oszczędność czasu, który można poświęcić na aktywną sprzedaż i rozwój biznesu. Jeżeli zlecający korzysta równocześnie z usług magazynowania danego operatora to umiejscowienie wszystkich usług w jednym miejscu dodatkowo minimalizuje terminy realizacji i koszty.

Outsourcing oznacza elastyczność

Z co-packingu regularnie korzystają producenci realizujący sezonowe akcje i krótkie serie takie jak: kalendarze adwentowe dla branży spożywczej i beauty, pakowanie zestawów dla sektora FMCG, czy wprowadzanie nowego produktu w miksach ze znanymi już towarami. Wymagają one krótkiego czasu realizacji oraz konieczności szybkiego dostarczenia produktów do sklepów, terminy dostaw są w tym przypadku nieprzekraczalne. Bo komu będą potrzebne zestawy świąteczne w styczniu? Żeby temu sprostać konieczna jest duża elastyczność operacyjna. Do co-packingu potrzebne są dziesiątki osób, które będą gotowe pracować w systemie zmianowym. W przypadku dużej skali, przy zleceniach obejmujących dziesiątki tysięcy sztuk to zapotrzebowanie jest jeszcze większe. Operator logistyczny dysponuje odpowiednim, doświadczonym zespołem pracowników i może ich swobodnie przesuwać między określonymi zadaniami. Platforma FM Logistic w Mszczonowie przygotowana jest na wiele możliwości. 

Wsparcie na każdym etapie

Wiedząc jak duży wpływ ma opakowanie na doświadczenia zakupowe konsumentów, ale też na koszt i efektywność produkcji, FM Logistic wspiera klientów już na etapie planowania działań związanych z wprowadzeniem produktu na rynek. Zespół ekspertów R&D pomaga zaprojektować optymalne rozwiązania i procesy od początku lub w oparciu o koncepcję klienta. – Przy tworzeniu dedykowanych usług współpracujemy z klientami już na bardzo wczesnym etapie projektu. Wszystko po to, aby opracować rozwiązania, które pomogą zminimalizować czas realizacji, zagwarantować wysoką jakość i zoptymalizować proces – dodaje Arkadiusz Buczek. Rozwiązania, o których mowa to np. projektowanie opakowań, etykiet i kodów ułatwiających kontrolę przepływu towarów, kompletowanie różnych wariantów towaru w zgrzewki lub kartony, czy opracowywanie ekspozytorów według wytycznych sieci handlowej. Wszystko to, przynosi wymierne korzyści klientom i zwiększa ich przewagę konkurencyjną.

Opcja win:win - zysk dla producenta i środowiska

Jak w każdej dziedzinie, tak również w co-packingu, coraz ważniejszym aspektem jest ekologia. W całym procesie wykorzystuje się wiele materiałów opakowaniowych. FM Logistic opracowało specjalne procedury, które pomagają odzyskać jak największą ilość odpadów makulaturowych i foliowych i zastosować je ponownie. Dodatkowo, współpracując z klientami na etapie projektowania opakowań, zespół R&D proponuje rozwiązania, które spełnią oczekiwania wizualne i funkcjonalne i będą jednocześnie korzystne zarówno z punktu widzenia producenta, jak i dla środowiska.


Zobacz także

Największe logistyczne wydarzenie w Poznaniu ruszy 4 czerwca!
DKV Mobility Poland jurorem konkursu Liderzy Jakości
18 lat współpracy Silny&Salamon i Cobi
Premierowy odcinek Celnego Podcastu na YouTube/Spotify
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów