Przejdź do artykułu
2023-03-23 | Wymiana doświadczeń

Jak skutecznie zmierzyć się z wyzwaniami w logistyce

Poradnik 2023 okladka

Firmy, by skutecznie działać w logistyce, powinny umiejętnie łączyć technologicznie zaawansowane rozwiązania z klasycznymi i stale poszukiwać sposobów, by ekonomicznie, elastycznie i szybko obsługiwać klientów. Pomocnym narzędziem, które pozwoli iść w tym kierunku, jest pierwszy na rynku “Poradnik 2023 - Jak dobrać skuteczne zabezpieczenie” przygotowany przez ekspertów z Silny&Salamon. Materiał porządkuje wiedzę, pomaga dobrać odpowiednie zabezpieczenia łańcucha dostaw i wskazuje nowe możliwości.

Logistyka musi być efektywna, więc usprawnianie procesów, m.in. w zarządzaniu magazynem i dystrybucją produktów, w tym czasem dostawy, to niezbędna droga do optymalizacji biznesu. Od ciągłości łańcuchów dostaw zależy bezpieczeństwo i satysfakcja klienta końcowego, dlatego właściwy dobór zabezpieczeń wspomaga ten proces.

Dostrzegam trzy główne obszary, które pomagają osiągnąć sukces. To przede wszystkim otwartość na wdrażanie nowych technologii i umiejętność ich integrowania z klasycznymi rozwiązaniami. To również kompetencja w identyfikacji pól, które przyczyniają się do oszczędności, a także elastyczne i szybkie działanie – mówi Katarzyna Bieńkowska, prezes zarządu Silny&Salamon.

Szeroki wachlarz dostępnych na rynku zabezpieczeń plombowych, sprawia, że łatwo się zgubić, dlatego eksperci z Silny&Salamon przygotowali nową bezpłatną wersję poradnika, który jest użytecznym narzędziem dla specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem i logistyką. Poznanie odpowiedzi na 5 kluczowych pytań, przez które prowadzi materiał, pozwoli świadomie przeanalizować potrzeby i dobrać optymalne dla firmy rozwiązanie.

Chcemy ułatwić specjalistom dobór dopasowanych do potrzeb zabezpieczeń. Te z pozoru drobne elementy odgrywają ważną rolę w łańcuchu dostaw, dlatego istotne jest rozumienie znaczenia ich charakterystyk i funkcjonalności. Opisany w materiale podział na branże, rodzaj produktu i zastosowanie, a także przykłady firm czy instytucji, pozwalają lepiej zorientować się w gąszczu modeli. Łatwiej wtedy zdecydować, jakie zabezpieczenie sprawdzi się najlepiej, a kiedy warto pomyśleć o indywidualnym rozwiązaniu. Chętnie też udostępniamy naszym klientom pulę plomb do przetestowania, by w realnych warunkach sprawdzili ich wytrzymałość – dodaje Katarzyna Bieńkowska.

Logistyczne niuanse

W przestrzeni magazynowej, sercu logistyki, zachodzą procesy wpływające na cały łańcuch dostaw. Eksperci branży logistycznej podkreślają, że wyzwaniem jest zapewnienie płynnej pracy na styku magazynu i transportu. Nieraz w magazynach przeładunkowych i wysokiego składowania dochodzi do spiętrzeń wysyłek. Dlatego właściwa komunikacja jest tam niezbędna, a niezaburzony dostęp do informacji o statusie towarów konieczny.

Na zwiększenie efektywności procesów logistycznych wpływa wiele czynników, wspierają je m.in. właściwie dobrane rozwiązania plombowe. Odpowiednie oznaczanie, pakowanie i przekazanie towarów do środka transportu zabezpieczonego plombą zapewnia, że nienaruszony ładunek dotrze do miejsca docelowego. Pomagają w tym zaawansowane zabezpieczenia, działające w ramach systemów RFID, które usprawniają też procesy zarządzania towarami w magazynie i są wsparciem dla procesu pickingu, ale także klasyczne plomby, jak i etykiety bazowe umieszczane na pojemnikach wielorazowego użytku.

Kilka wymiarów oszczędności

Identyfikowanie pól do oszczędności to dziś konieczność. To między innymi precyzyjnie zamodelowane powierzchnie magazynowe uwzględniające ekologiczne i energooszczędne rozwiązania, ale też inwestycje w technologie, a więc automatyzację i cyfryzację procesów. Oszczędności można znaleźć też we wcześniejszym planowaniu zamówień, gdyż dłuższa perspektywa i większe ilości dadzą pewność dostępności produktów po dotychczasowych cenach i pozwolą otrzymać lepsze warunki handlowe.

Bliskie jest nam myślenie, że inwestycje w perspektywie czasowej to oszczędności. Inwestycje w technologie i zabezpieczenia plombowe pozwalają chronić towary i zawczasu zapobiec stratom i uszkodzeniom – podkreśla Katarzyna Bieńkowska.

Trend same day delivery, coraz bardziej oczekiwany przez klientów, w kontekście logistyki oznacza idealnie zarządzany łańcuch dostaw. By tak się działo, jego zabezpieczenia muszą być dostarczane producentom, sieciom handlowym czy firmom TSL zawsze na czas, a nawet od ręki. Rola zarządzania zapasami i stanami magazynowymi wzrasta. Coraz częściej budowane są też siatki alternatywnych kooperantów, lokalnych lub zlokalizowanych niedaleko, dostępnych różnymi środkami transportu. Takie podejście sprawia, że dostawy będą niezagrożone, realizowane szybko i elastycznie.

Sprawdzony partner, obok atrakcyjnej oferty cenowej, to w wymiarze długofalowym gwarancja braku dodatkowych kosztów i pewność dostaw na czas. Nasi klienci, którzy mogą polegać na nas w każdych warunkach, wiedzą o tym doskonale. Dla nas liczy się szybkość w działaniu, posiadamy niezbędną infrastrukturę i własną drukarnię, dzięki czemu możemy sprostać także pilnym zadaniom. Klientom, którzy zamawiają wcześniej i więcej, przechowujemy towar, a potem wysyłamy w partiach zgodnie z potrzebami – podkreśla Katarzyna Bieńkowska.

Dobór efektywnych technologii, dobre zarządzanie kosztami i współpraca ze sprawdzonymi partnerami to droga do sprawnej i zwinnej logistyki. Warto więc wykonać pierwszy krok i skorzystać z ponad 30-letniego doświadczenia zespołu Silny&Salamon, które zebrane w najnowszej wersji bezpłatnego Poradnika 2023 - Jak dobrać skuteczne zabezpieczenie jest dostępne od ręki.

Poradnik 2023 strona


Zobacz także

RSP Dąbrówka powiększa powierzchnię logistyczną
Szybka Paczka GLS liczy już ponad 5 tys. punktów
DKV Mobility z nowym Country Managerem
Wykorzystanie MODSIM na platformie 3DEXPERIENCE
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Rozwiązania ISS RFID sposobem na optymalizację procesów
Ekologia w centrum uwagi firmy Silny&Salamon
Cyberataki stopują 25% przedsiębiorstw
Rozwiązania Silny&Salamon dla brażny ogrodniczej

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów