Przejdź do artykułu
2022-07-29 | Wymiana doświadczeń

Wsparcie dystrybucji rolnej przez system WMS

Susze i pożary to zjawiska, które od jakiegoś czasu nękają branżę rolną. Doświadczają ich zarówno polscy rolnicy, jak i producenci na skalę globalną. Również nabywcy odczuwają skutki takich wydarzeń, gdyż muszą zapłacić za dystrybuowane produkty więcej, niż do tej pory. Aby to Twój sklep został przez nich wybrany, musisz zadbać o to, aby czas realizacji zamówień był konkurencyjny, a liczba błędów niewielka. System WMS to doskonałe narzędzie, które pomoże odpowiednio zoptymalizować magazyn, procesy wewnętrzne oraz kontrolowanie delikatnego towaru, takiego jak produkty rolne.

System WMS dla dystrybucji rolnej – działanie

Dystrybucja rolna w Polsce obejmuje m.in. handel paszami, nawozami i zbożami. Takie wyroby wymagają szczególnego traktowania i odpowiednich warunków przechowywania. Aby bezpiecznie je magazynować i dystrybuować, magazyn musi być dostosowany – odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza to tylko nieliczne z cech, które musi posiadać. Przy nieodpowiednim zabezpieczeniu towaru, może się on zepsuć. Wtedy albo narazisz się na straty finansowe, dostrzegając problem i wyrzucając produkty, albo – co gorsza – nie zauważysz go i przeznaczysz produkty do dystrybucji. Jeżeli chcesz odciążyć pracowników i pomóc im w dopilnowaniu wszystkich reguł, system WMS dla dystrybucji rolnej może zapewnić maksymalną kontrolę nad wszystkimi procesami.

Bardzo ważną cechą tego rozwiązania jest możliwość wydzielenia stref w magazynie. Każda z nich może mieć inne warunki, dlatego możesz przechowywać produkty o różnych właściwościach i wymaganiach jednocześnie, np. nawozy i zboże. Przy podziale istnieje możliwość ustalenia wyższej temperatury w jednym sektorze, a niższej w drugim. System pomaga w kontrolowaniu powyższych parametrów, a produkty zawsze trafiają do odpowiedniej wydzielonej strefy. Nie ma sytuacji, w których paleta przypadkiem zostaje odłożona w nieodpowiednim miejscu. Podział umożliwia także łatwy dostęp do towaru, więc czas kompletacji zamówienia jest krótszy. Dodatkowo WMS może zostać wyposażony w moduł zajmujący się rejestrowaniem i automatycznym doliczaniem kosztów związanych z suszeniem i czyszczeniem zbóż.

Jeżeli Twoja firma posiada w ofercie możliwość jednostkowego zamawiania, to multipicking może przyspieszyć realizację zleceń w Twoim magazynie. Metoda ta polega na połączeniu kilku zamówień pojedynczych artykułów podczas jednej trasy kompletacji. Rozwiązanie WMS ułatwia także zastosowanie m.in. FEFO i FIFO. To metody zarządzania przepływem towarów, często wykorzystywane w branży rolnej.

Jakie korzyści przynosi system WMS dla dystrybucji rolnej?

System WMS dla dystrybucji rolnej przynosi wiele wymiernych korzyści, jednak w tym artykule omówię jego trzy główne zalety.

Procesy pod kontrolą

Rozwiązanie WMS sprawia, że wszystkie procesy wewnątrz magazynu pozostają pod Twoją kontrolą. Śledzenie towaru od wejścia na magazyn, do wyjścia, sprawia, że towar nie gubi się przez odłożenie go w inne miejsce, niż wcześniej wyznaczone. W łatwy i szybki sposób zostaje namierzony, tak, aby pracownik mógł jak najszybciej zrealizować zlecenie. Dzięki identyfikowalności asortymentu liczba błędów w zamówieniach maleje. Co ważne, to oprogramowanie monitoruje numery serii i daty przydatności produktów, a więc w przypadku wadliwych partii, łatwiej jest je namierzyć i wycofać z obiegu. Metody FEFO lub FIFO, wprowadzone w rozwiązaniu, ustalają kolejność podjęcia towaru przez magazynierów. Ponadto WMS cyklicznie kontroluje jakość partii zbóż oraz innych wyrobów, aby zachować jak najwyższą jakość i świeżość produktu.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo towaru w magazynie to priorytet w dystrybucji rolnej. Zasady przechowywania są regulowane przez rygorystyczne prawo. Dlatego wspomniane wcześniej wydzielanie stref przez system WMS jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Zachowanie optymalnej wilgotności powietrza oraz temperatury, w zależności od właściwości produktów, jest zapewnione przez oprogramowanie. Zostają one jednocześnie tak rozplanowane, aby zbiórka była efektywna, a kompletacja przebiegała bez trudności.

Oszczędność pieniędzy

Oszczędności finansowe to niewątpliwie jedna z największych zalet systemu WMS dla dystrybucji rolnej. Magazynierzy mogą wykonać więcej zadań w takim samym, a nawet krótszym czasie, ponieważ rozwiązanie kontroluje i optymalizuje wszystkie procesy, więc nie ma potrzeby zatrudniania kolejnych osób do tej samej pracy. Spada także liczba błędów w wysyłanych zleceniach, ponieważ oprogramowanie wyznacza towar do zbiórki i sprawia, że praca w panelu pakowania jest łatwiejsza. Jeżeli zdecydujesz się na integrację ze spedytorem, to informacje dotyczące zamówień będą przekazywane do przewoźnika automatycznie. To kolejny sposób na zaoszczędzenie – pracownicy zostają odciążeni z obsługi zleceń, więc mają więcej czasu na inne, ważne zadania.

Podsumowanie

Dystrybucja nawozów oraz zbóż to trudne i wymagające zadanie. Jeżeli chcesz zapewnić bezpieczeństwo w magazynie, wdrożenie systemu WMS dla dystrybucji rolnej może być dla Ciebie najlepszym wyborem. To rozwiązanie pomoże Ci dotrzymać wszystkich restrykcyjnych zasad i reguł, które dotyczą branży rolnej.


Zobacz także

DPD Polska logistycznym wsparciem 79. Tour de Pologne
45 tys. mkw. zasili powierzchnię magazynową NEONETU
X edycja In4Log 2022 odbyła się pod hasłem „Ostatni człowiek w magazynie”
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Technologie IoT wspomagają koncepcję smart city
Ellina Lolis prezesem zarządu Girteka w Polsce
Zarządzanie magazynem - bezpłatny webinar 7 grudnia
Nowe odpowiedzi na pytania o ulgę na robotyzację

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów