Przejdź do artykułu
2022-03-15 | Wymiana doświadczeń

Co przyniesie 2022 rok w systemach ERP?

W ciągu dwóch ostatnich lat przedsiębiorcy mieli sporo problemów. Koronawirus zaatakował lub zablokował wiele branż. Jednocześnie przyczynił się do szybkiego rozwoju e-commerce i delivery. Trudno zaufać prognozom i oczekiwać poprawy, ponieważ sytuacja na rynku nie zmienia się tak, jak wszyscy by tego chcieli. Co może przynieść 2022 rok w perspektywie rynku rozwiązań klasy ERP?

ERP w perspektywie 2022 roku

Gartner przeprowadził badanie, które wykazało, że do 2023 roku większość systemów ERP będzie oferować zupełnie nowe funkcje. Będą w szczególności dotyczyć: modułowości oprogramowania, mobilności, otwartego dostępu do kodu, czy sztucznej inteligencji. Choć te narzędzia są obecne na rynku jako dodatki, nie były wcześniej zbyt popularne.

Transformacja cyfrowa

Wiele firm musiało stanowczo zareagować na ograniczenia i wymagania rządu w odniesieniu do pandemii. Polskie firmy bardzo się zmieniły w ciągu ostatnich dwóch lat. W 2021 roku Sente przeprowadziło badanie, które dotyczyło poziomu wdrożenia transformacji cyfrowej w organizacjach handlowych. Wyniki pokazują, że przedsiębiorcy doskonale zdają sobie sprawę z potrzeby wdrażania rozwiązań informatycznych. W ciągu najbliższych 2 lat aż 69% przedsiębiorstw planuje wprowadzenie systemu ERP. Dlatego rok 2022 głównym trendem będzie intensywna implementacja projektów związanych z cyfrową transformacją.

Problemy w zakresie rekrutacji

Innym zjawiskiem, utrzymującym się od jakiegoś czasu, jest problem z zatrudnianiem pracowników. To duży problem dla firm we wszystkich branżach. Można jednak radzić sobie z tym problemem na wiele sposobów. Warto zacząć od poprawienia procesów rekrutacyjnych oraz ulepszenia zarządzania – aby praca była bardziej efektywna. Kolejnym krokiem jest zadbanie o aspekty miękkie. Dzięki temu zwiększa się szansa na zmniejszenie rotacji pracowników w firmie. Wszystkie z tych elementów bazują na kapitale ludzkim. Tym samym, który stanowi dla nas problem i nas ogranicza. Innym rozwiązaniem jest integracja obszaru kadrowego z systemem ERP. Dzięki temu wszystkie informacje i dane gromadzone są w jednym miejscu, a cyfryzacja procesu czyni go bardziej przejrzystym.

Digitalizacja procesów

Cyfryzacja procesów jest pośrednio związana z problemami z zatrudnieniem. Trend ten obejmuje m.in. wdrożenie cyfrowych rozwiązań, które pomagają w osiągnięciu celów biznesowych w krótkim czasie, ale bez potrzeby zatrudniania dodatkowego personelu. Czyli jesteśmy w stanie zrobić więcej bez zwiększania zasobów. Aby to osiągnąć, musisz wybrać procesy, które da się zautomatyzować przy pomocy narzędzi IT. Dostarczenie odpowiednich rozwiązań w możliwie jak najkrótszym czasie to wyzwanie dla dostawców systemów ERP.

Opłacalność z implementacji systemu

Ważną kwestią jest ocena opłacalności implementacji nowego systemu. Nie ma co ukrywać – rok 2022 będzie nie lada wyzwaniem dla wielu firm z uwagi na kilka powodów. Pierwszym jest inflacja i jej wzrost. Zmiany prawne, utrudniające pracę przedsiębiorcom. Problemy związane z niestabilnością łańcuchów dostaw. Żeby rozbudować istniejący system lub wdrożyć nowy, trzeba mieć solidne cele, które można zrealizować przy pomocy rozwiązania ERP. W tym przypadku zwrot z inwestycji również odgrywa ważną rolę.

Zanim nastąpi rozpoczęcie prac wdrożeniowych, warto określić, w jakim zakresie nowe rozwiązanie się zwróci. Dzięki temu możliwe jest podejmowanie decyzji w oparciu o rzeczywiste dane i informacje.

Polski Ład

Polski Ład wszedł w życie w 2022 roku. Spowodował zamieszanie, ale też mnóstwo zmian prawnych. Nowy sposób naliczania składek zdrowotnych, ulga dla klasy średniej… to tylko niektóre z niespodzianek, jakie przygotował dla nas Nowy Ład. Te ustalenia musiały znaleźć się w systemach ERP. Dostawcy muszą zwracać szczególną uwagę na wszelkie aktualizacje dotyczące tej ustawy. Każdego dnia koryguje się kolejne luki prawne, wprowadzane są także nowe rozporządzenia. Należy szybko reagować i implementować je w systemie.

Podsumowanie

Nie wiemy, czy 2022 rok będzie nam przychylny. Biorąc pod uwagę powyższe trendy, dodając do tego pandemię i niepewną sytuację wielu firm, na pewno doświadczymy jeszcze wielu trudności na drodze do stabilizacji.


Zobacz także

Konsultant telefoniczny niedługo zmieni się w robota
Nowy wymiar monitoringu transportu już w Polsce!
Boom na e-commerce zmienił sposoby dystrybucji towarów
Raben Logistics mierzy czas pracy z nowym systemem
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Druga część webinaru z doradcą podatkowym z TaxAGroup
Przedsiębiorcom ciężko określić cel inwestycji w IT
Sente organizuje webinar dla przedsiębiorców
Jakie korzyści przynosi system WMS w rolnictwie?

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów