Przejdź do artykułu
2021-03-30 | Wymiana doświadczeń

Dlaczego warto postawić na zieloną energię?

Popularność „zielonych rozwiązań” staje się faktem. Wzrasta odpowiedzialność biznesu wobec środowiska, a ekologiczne rozwiązania stają się „trendy” wśród konsumentów. To cieszy, bo zmiany klimatu i związane z tym konsekwencje to jeden z najpilniejszych problemów naszych czasów.

Zmniejszanie śladu węglowego to konieczność, a tych, których nie przekonuje widmo globalnego ocieplenia, zmotywuje fakt, że ekologia i ekonomia mogą tworzyć udany związek – nawet gdy nie z serca, a tylko z rozsądku. Wiedzą to Ci, którzy przemodelowali swoje procesy w przedsiębiorstwie, optymalizując zużycie zasobów – z korzyścią dla swojego budżetu i środowiska. Oszczędzają też Ci, którzy wynajmują lub korzystają z używanych urządzeń. Rezygnacja z produkcji kolejnych, nowych maszyn to jednocześnie mniejsza emisja CO2 do środowiska. To ważne, by producenci uwzględniali te trendy, wspierając swoich klientów w stosowaniu rozwiązań i usług sprzyjających ochronie środowiska.

Międzynarodowa inicjatywa „50 Liderów Zrównoważonego Rozwoju i Klimatu” udowadnia, że są podmioty, dla których nie tylko aspekt ekonomiczny jest ważny i które chcą być pionierami w zakresie ochrony klimatu. Od grudnia 2020 roku do inicjatywy przyłączyła się też firma Jungheinrich.

W strategii koncernu przedstawionej w listopadzie ubiegłego roku firma umieściła kwestię zrównoważonego rozwoju w centrum swoich działań. Osiągnięcie neutralności klimatycznej jest jednym z istotnych celów Jungheinrich. Dlatego firma zdecydowała, że wszystkie jej lokalizacje w Niemczech, w tym sześć niemieckich fabryk, będą zasilane wyłącznie zieloną energią. W dalszej kolejności na odnawialne źródła energii przechodzić będą zagraniczne oddziały koncernu. Jednocześnie firma zaczęła wytwarzać własną energię słoneczną i stopniowo wyposaża swoje lokalizacje w systemy fotowoltaiczne. Jungheinrich od połowy lutego eksploatuje swój pierwszy system na dachu zakładu w Moosburgu w Bawarii, a centrala grupy w Hamburgu zostanie wyposażona w panele słoneczne jeszcze w tym roku. Projekty w wielu innych lokalizacjach są obecnie na etapie planowania.

W 2019 zakłady i oddziały firmy Jungheinrich w Niemczech zakupiły łącznie około 45 600 000 kWh energii elektrycznej. W samych Niemczech, przechodząc na odnawialną energię elektryczną, Grupa zmniejsza swoją roczną emisję gazów cieplarnianych o około 15 500 ton CO2. Warto to zwizualizować: gdyby taka ilość CO2, raz wyemitowana, miała zostać usunięta z atmosfery w ciągu roku, potrzebowalibyśmy lasu wielkości ponad 1800 boisk do piłki nożnej. Warto wspomnieć, że około 69% emisji CO2 firmy Jungheinrich spowodowanych zużyciem energii elektrycznej na całym świecie pochodziło do tej pory z Niemiec. Wraz z przejściem na odnawialne źródła energii, grupa robi tym samym kolejny krok w kierunku neutralności klimatycznej.

Dzięki przestawieniu produkcji na zieloną energię również bilans ekologiczny urządzeń produkowanych przez firmę uległ poprawie. Około 11 procent energii, którą elektryczny wózek widłowy Jungheinrich zużywa w trakcie swojego cyklu życia, jest generowane podczas produkcji. - Dla nas odpowiedzialność za nasze produkty zaczyna się nie tylko w fabryce, ale znacznie wcześniej. W ramach strategii 2025+ intensyfikujemy nasze działania, aby łańcuchy dostaw firmy Jungheinrich były bardziej zrównoważone. Obejmuje to również zakup energii. W ten sposób tworzymy trwałe wartości dla naszych klientów, pracowników, udziałowców i partnerów biznesowych, ale także dla całego społeczeństwa – wyjaśnia prezes zarządu Jungheinrich AG, dr. Lars Brzoska.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Ładowanie samochodów potrwa nawet 50% krócej
LPP rozwija usługi online w krajach bałkańskich
Nowe ciągniki siodłowe w szeregach firmy Raben
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Energia z odnawialnych źródeł trafia do GLS
Zerowa emisja netto do 2040r. w Dassault Systemes
Centrum dystrybucji produktów leczniczych ukończone
Korzyści płynące z użycia LNG w branży transportowej
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA