Przejdź do artykułu
2021-02-10 | Wymiana doświadczeń

Za 5 lat sztuczna inteligencja w fabrykach

Jeszcze w tej dekadzie produkcją w fabrykach będzie zarządzać sztuczna inteligencja (SI). Tak przynajmniej uważa ponad połowa liderów sektora produkcyjnego, biorących udział w badaniu przygotowanym na zlecenie firmy Siemens - Next-Gen Industrial AI. Jak się okazuje, te firmy, które wdrożyły sztuczną inteligencję, już odczuwają jej pozytywny wpływ na funkcjonowanie zakładu produkcyjnego. Głównie w obszarze automatyzacji.
Za 5 lat sztuczna inteligencja w fabrykach (Żródło: BPSC)
Popularna anegdota mówi, że fabryka przyszłości będzie miała dwóch pracowników: człowieka i psa. Ten pierwszy będzie karmić zwierzę, które przypilnuje człowieka, by ten nie dotykał maszyn. Taka przyszłość może nadejść szybciej, niż nam się wydaje. Kiedy? Nawet w tej dekadzie.

Ponad połowa (54%) menadżerów biorących udział w badaniu Next-Gen Industrial AI uważa, że w ciągu najbliższych pięciu lat to sztuczna inteligencja (SI) przejmie kontrolę nad kluczowymi obszarami przedsiębiorstwa.

- Algorytmy już pojawiają się w wielu obszarach. Na razie ich działanie jest punktowe, ale z czasem będzie obejmowało swoim zasięgiem coraz to nowsze i większe obszary - mówi Tomasz Zając, Dyrektor ds. Rozwoju ze spółki BPSC, która dostarcza zaawansowane rozwiązania IT dla firm z sektora przemysłowego. Tego samego zdania są pytani przedstawiciele kadry zarządczej. Aż 44% jest przekonanych, że w ciągu najbliższych pięciu lat systemy oparte na sztucznej inteligencji będą sterować pracą maszyn, robotów i całych linii produkcyjnych. A to znacznie przybliży nas do wizji autonomicznej fabryki z człowiekiem i psem.

SI żyje z danych

Predykcyjne utrzymanie ruchu już teraz jest z powodzeniem wykorzystywane w branży automotive np. na wydziałach spawalniczych fabryki BMW.

- W tym zakładzie niemieckiego producenta sztuczna inteligencja z pomocą czujników monitoruje stan elektrod spawalniczych. Algorytmy SI zasilane wieloma danymi historycznymi są w stanie skutecznie określić czas wymiany elektrod, minimalizując nieplanowane przestoje oraz maksymalizując długość ich użytkowania. Wcześniej pracownik manualnie sprawdzał ich stan, co niejednokrotnie prowadziło do długich i kosztownych przestojów związanych z nagłą potrzebą ich wymiany- tłumaczy Tomasz Zając z BPSC. A jaki jest rzeczywisty koszt wstrzymania działania fabryki? - Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale jak podały niedawno niemieckie media, zaledwie 40-minutowy postój w monachijskiej fabryce BMW, kosztował firmę… okrągły milion dolarów! – kończy ekspert z katowickiej spółki technologicznej.

Sztuczna Inteligencja żyje z danych. Bez informacji jest niczym więcej niż tylko zaawansowanym programem. Skąd przemysł chce czerpać dane, które zasilać będą inteligentne algorytmy? Źródeł jest wiele, ale w najbliższej przyszłości cztery będą cieszyć się największą popularnością.

71% pytanych opierać się będzie na informacjach pochodzących od producentów maszyn i robotów. 70% wykorzystywać będzie dane wewnętrzne firmy. Dla przemysłowców nie mniej istotne niż dane ze środka organizacji są informacje pochodzące od dostawców (70%). 68% pytanych uważa, że bardzo przydatne będą także dane od klientów.

Kto ma, ten zachwala!

Pole do popisu w kwestii zastosowania SI w produkcji przemysłowej jest ogromne – od predykcyjnego utrzymania ruchu, technologii rozpoznawania i przetwarzania obrazu po kontrolę jakości czy bezpieczeństwo pracy.

55% analizowanych w raporcie Next-Gen Industrial AI firm, które wdrożyły rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji, już dostrzegło korzyści, jakie wynikają z zastosowania tej technologii. W co trzecim przedsiębiorstwie dzięki SI udało się zautomatyzować i ulepszyć kontrolę jakości. Podobny odsetek (32%) poprawił funkcjonowanie parku maszynowego, dzięki czemu udało się zautomatyzować i zoptymalizować procesy produkcyjne. Natomiast u 30% przedsiębiorstw produkcyjnych sztuczna inteligencja pozwoliła znacznie zredukować liczbę awarii i przestojów maszyn.

- Sektor produkcyjny będzie jednym z większych beneficjentów rozwoju technologii z zakresu sztucznej inteligencji, która znajdzie zastosowanie w niemal każdym obszarze funkcjonowania przedsiębiorstwa. Im więcej technologii, tym bliżej do osiągnięcia statusu inteligentnej fabryki - kończy Tomasz Zając z BPSC.


Zobacz także

RFID- technologia teraźniejszości
Wywiad z Dariuszem Szymańskim, Prezesem firmy LOGISYSTEM
Przepisy dla importerów maseczek są bardzo zawiłe
Pandemia wymogła na logistyce szybkie działanie
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Nowe narzędzie UPS usprawni odprawy celne
Dassault Systèmes we współpracy z Fraunhofer IEM
GenAI trafi na urządzenia z procesorami Qualcomm®
SI może zwiększyć wydajność gospodarki nawet o 37%

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów