2020-08-21 | Wymiana doświadczeń

Rewolucja transportowa dzieje się na naszych oczach

Rewolucja w transporcie dzieje się na naszych oczach. O wyzwaniach jakie stoją przed branżą transportową opowiada Magdalena Lubańska, Dyrektor ds. Transportu Krajowego Europa Centralna Domestic Transport Director CE w FM Logistic/FM Health
logistyczny.com: Jak Państwo oceniają aktualny stan i możliwości rozwoju w odniesieniu do paliw alternatywnych w sektorze transportu?

Magdalena Lubańska: Analizując światowe trendy i kierunki w motoryzacji, a także wymogi Unii Europejskiej dotyczące poprawy jakości powietrza widzimy, że zarówno Polska, jak i inne kraje europejskie coraz szybciej wprowadzać będą zeroemisyjny transport. Wyzwaniem są także wyczerpujące się zasoby ropy naftowej, która stanowi najważniejszy składnik paliwa płynnego. Aktualnie eksploatowane złoża wystarczą nam na 30-60 lat. To sprawia, że firmy zmuszone są szukać alternatywnych rozwiązań dla tradycyjnych paliw. Inną kwestią, ale również niezwykle istotną dla sektora transportu są koszty dojazdu w przeliczeniu na km. Ropa naftowa będzie najprawdopodobniej coraz trudniej dostępna, co skłania do poszukiwania tańszych źródeł zasilania. I tu widzimy duże możliwości rozwoju paliw alternatywnych, czyli tych, które opierają się na innych źródłach napędu niż paliwa produkowane z ropy naftowej. Zaliczamy do nich pojazdy na napęd elektryczny, hybrydowy, gazy tj. LNG czy CNG, wodór czy baterie słoneczne. Przejście na napęd alternatywny staje się koniecznością ekonomiczną i wymogiem społecznym. To jest droga, którą firmy będą podążać w najbliższych latach. Prognozuje się, że na świecie do 2040 roku* po drogach będzie się poruszać aż 500 mln samochodów elektrycznych (2 mld pojazdów ogółem), czyli wzrost rynku znacznie przekroczy możliwości produkcyjne samochodów elektrycznych.
 
Rewolucja w transporcie z wykorzystaniem pojazdów z napędem alternatywnym dokonuje się na naszych oczach. Jakie czynniki powodują, że liczba tego typu pojazdów stale rośnie?
 
Różne miasta europejskie wprowadzają regulacje dotyczące możliwości poruszania się aut spalinowych. Powodem jest konieczność ograniczenia negatywnego oddziaływania samochodów w dziedzinach takich jak zanieczyszczenie powietrza i hałas w centrach miast. Alternatywą jest użycie małych, hybrydowych lub elektrycznych pojazdów. Na branżę transportową restrykcje przede wszystkim oddziaływają w zakresie dostaw miejskich i mikrologistyki, dlatego konieczne staje się dostosowanie floty do wymogów publicznych. Elektromobilność to motoryzacyjne słowo 2019 roku branży motoryzacyjnej. W jego definicji zawierają się wszystkie pojazdy o napędzie innym niż spalinowy. Mają one wiele zalet. Są znacznie tańsze w eksploatacji i cichsze. Obecnie w Polsce jest 9 803 aut z napędem elektrycznym: 5 700 „elektryków” oraz 4 103 hybryd typu plug-in (barometr elektromobilności PSPA i PZPM). W FM Logistic, w ramach projektu CityLogin, dostosowujemy transport do elektromobilności od 2014 roku. Pierwsze auta o napędzie alternatywnym zastosowaliśmy we Włoszech. Rzym, Mediolan, Turyn, Florencja, to miasta, w których wykorzystujemy już 10 takich aut. W samym Rzymie dostarczyliśmy ponad 62 tysięcy paczek ograniczając przy tym znacznie emisję CO2! Testujemy także takie rozwiązania w Czechach, w Hiszpanii, w Rosji, we Francji i w Polsce.
 
Jakie rodzaje napędów alternatywnych są obecnie najczęściej wykorzystywane (jakie są ich wady i zalety) oraz jakie napędy alternatywne/rozwiązania/technologie są u Państwa w fazie testów.
 
Największymi zaletami elektromobilności są niskie koszty paliwa i zerowa produkcja spalin. Natomiast wady związane są z ograniczeniami w zakresie ładowność (lekkie palety lub paczki), zakresu (efektywnie 1 trip dziennie) i dystrybucji podczas miesięcy zimowych.

Sprawdzamy wiele rozwiązań. W Hiszpanii, w Bilbao otrzymaliśmy subwencję z Unii Europejskiej na przetestowanie trójtemperaturowego, elektrycznego pojazdu-chłodni o ładowności 10-12 palet, przystosowanego do realizacji dostaw w strefach miejskich. Po pomyślnej serii testów, obsługę sieci sklepów jednego z czołowych dyskontów rozpoczęła naczepa nowego typu, przystosowana do ruchu miejskiego. Wdrażając projekt CityLogin na naszym rodzimym rynku wzięliśmy pod uwagę potrzeby potencjalnych klientów oraz dostępną na polskim rynku gamę pojazdów proekologicznych i zdecydowaliśmy się na zakup pojazdu Nissan e-NV200. Został on dodatkowo wyposażony przez firmę Gruau w klimatyzowane nadwozie przystosowane do przewozu towarów wrażliwych na zmiany temperatury. Samochód jest w użyciu od września 2017, zajmuje się dystrybucją paczek dla klientów z branży farmaceutycznej i kosmetycznej. Średnio tygodniowo pokonuje 433km realizując 124 dostawy. FM Logistic jest pierwszym dostawcą usług logistycznych w Polsce, który ma w swojej flocie w pełni elektryczny pojazd z agregatem chłodniczym. Do jego największych zalet należą niskie koszty paliwa (całkowicie elektryczny silnik) 3 EUR na 100 km, niskie koszty serwisu i utrzymania i ograniczenie emisji spalin do zera. Niestety auto ma ograniczony dystans i mały tonaż. Jesteśmy jednak na etapie weryfikacji rozwiązań na auto dostawcze o wyższej ładowności, bierzemy też pod uwagę inne innowacyjne rozwiązania, jak np. napęd zasilany energią słoneczną.

Jakie są obecnie największe przeszkody związane z rozwojem elektromobilności?

Największą barierą jest niski poziom dostępności samochodów i ich ograniczona funkcjonalność (ładowność, zasięg). Brakuje infrastruktury sieci punktów ładowania. Kolejnym wyzwaniem są niejasne zasady dofinansowania w ramach funduszu niskiej emisji i brak wsparcia dla firm. Również świadomość społeczna dotycząca elektromobilności jest bardzo niska. Równocześnie zapotrzebowanie na auta o napędzie alternatywnym na rynku rok do roku rośnie ( 100%). Rynek rozwija się patrząc w przyszłość, a przyszłością motoryzacji jest napęd elektryczny, więc i firmy, i infrastruktura będą musiały się dostosować.

*Raport Bloomberg New Energy Finance https://about.bnef.com/new-energy-outlook/

 

Zobacz także

4 kroki do skutecznej optymalizacji przepływu materiału
Rusak prezentuje ABC postępowania celnego
Aspekty celne dostaw towarów dla wojsk NATO
Auto ID w polskich magazynach jest na wysokim poziomie
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Deweloperzy inwestują w ekologiczne rozwiązania
Nestlé i ECTA wzywają do zrównoważonego transportu drogowego
Gdzie są obszary oszczędności kosztów eksploatacji w obiektach produkcyjnych?
Coraz więcej firm skłania się ku ekologicznym rozwiązaniom
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA