2019-02-18 | Wymiana doświadczeń

Walka o wymagającego konsumenta rozgrywa się już w magazynach

Tradycyjny handel oparty na prostym modelu funkcjonowania łańcucha dostaw, z długimi cyklami rotacji zapasów, przechodzi do historii. Dynamiczny rozwój sektora e-commerce – który do 2021 roku będzie stanowił już 11 proc. ogółu polskiego handlu, wymusza na przedsiębiorstwach daleko idące zmiany w sposobie obsługi zamówień i organizacji łańcucha dostaw.

Od efektywności rozwiązań oferowanych przez firmy logistyczne i magazyny będzie zależała przewaga konkurencyjna e-sklepu. Które z nich mogą zadecydować o sukcesie biznesu internetowego?

Bez względu na formę składania zamówienia, dla klientów kluczowe okazują się dwie kwestie: szybkość dostawy zakupionego towaru (najlepiej w ciągu 24 godzin) oraz możliwość jego darmowego zwrotu. Oba czynniki stanowią największe wyzwanie dla firm logistycznych i magazynów obsługujących branżę e-commerce, a także kształtują sposób organizacji łańcucha dostaw i nowe standardy obsługi zamówień.

Popyt na powierzchnię magazynową wciąż rośnie

Na sprzedawców i dystrybutorów wywierana jest coraz silniejsza presja, aby towary, w tym również te szybko psujące się - wg badań Gemiusa produkty spożywcze zamawia przez internet już 23 proc. kupujących online Polaków – były dostarczane w mocno ograniczonych ramach czasowych do centrów miast. W ten sposób firmy zmuszone są dostosować organizację łańcuchów dostaw w taki sposób, aby przeistoczyć tradycyjne platformy logistyczne, budowane wcześniej w oparciu o dystrybucję regionalną, w miejskie ośrodki logistyczne przeznaczone do obsługi najważniejszych ośrodków konsumenckich. Odpowiedzią na dynamiczny wzrost sektora e-commerce jest stale zwiększające się zapotrzebowanie na powierzchnię logistyczną i magazynową, dostosowaną do specyfiki branży. Ostatnie dwa lata były pod względem budowy nowych powierzchni magazynowych rekordowe. W 2018 roku, według raportu CBRE „Poland Industrial Market View”, całkowita podaż powierzchni przemysłowej i logistycznej wyniosła niemal 15 mln metrów kwadratowych, a prognozy na 2019 rok przewidują dalszy rozwój tego sektora nawet o ponad 10 proc. W nowe magazyny chcą inwestować nie tylko giganci e-handlu tacy jak Zalando czy Amazon, ale również mniejsze firmy internetowe. Walkę o klienta wygrają nie tylko te e-biznesy, które będą dysponować największą powierzchnią magazynową, ale te, które będą potrafiły nią najefektywniej rozporządzać.

Spektrum nowoczesnych rozwiązań – magazyny automatyczne

Zarządzanie logistyką firmy i złożonym procesem produkcyjnym w dobie konsumentów oczekujących na błyskawiczne i wygodne dostarczenie zakupionego towaru pod wskazany adres to olbrzymie wyzwanie. Jak zwiększyć efektywność prowadzonych przez e-biznes działań? „Skutecznym rozwiązaniem są automatyczne regały magazynowe, które umożliwiają redukcję kosztów związanych z magazynowaniem i pracą ludzką, jak również pozwalają na maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni" – mówi Beata Antosz, dyrektor zarządzająca firmy K2 Storage Systems, świadczącej kompleksowe usługi na rynku rozwiązań magazynów automatycznych. "Od ponad 2 lat obserwujemy ponad 150% wzrost zainteresowania magazynowaniem pionowym, optymalnym rozwiązaniem z zakresu ostatniej mili i współczesnej logistyki miejskiej".

Popyt na inteligentne rozwiązania magazynowe będzie stale rósł – według estymacji portalu Interaktywnie.com wartość polskiego rynku handlu online w 2018 roku sięgnęła 50 mld złotych, a w 2020 roku może przekroczyć kwotę 70 mld złotych. Wzrastająca liczba internautów, którzy przekonują się do zakupów online, wprowadzenie zakazu handlu tradycyjnego w niedzielę, upowszechnienie się smartfonów jako narzędzi do wykonywania e-zakupów czy inwestycje marek w omnichannel i spersonalizowane reklamy – nic nie zapowiada, aby cokolwiek mogło powstrzymać dynamiczny rozwój branży e-commerce, a wraz z nią logistyczne i magazynowe inwestycje.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Kilka słów o tym, kiedy możemy odmówić przyjęcia mandatu
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o płacy minimalnej
Tryb OUT w tachografie – czy korzystasz z niego prawidłowo?
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Pandemia niestraszna Green Factory Logistics
Jaka będzie kondycja rynku magazynowego wskutek kryzysu?
Spedimex przenosi się do warszawskiego magazynu
Koronawirus dla niektórych branż jest czymś na co długo czekali
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA