2017-06-13 | Nowości dla TSL

ELOshield2- innowacyjna ochrona przed wypadkami i kolizjami

Urządzenia transportu wewnętrznego w połączeniu z pracą pieszych na tym samym obszarze magazynowym stanowią niezwykle niebezpieczną mieszankę. Wystarczy chwila nieuwagi ze strony jednego z użytkowników magazynu, zmniejszenie widoczności przez towar na widłach lub choćby niebezpieczne skrzyżowanie by doprowadzić do wypadku na linii wózek-wózek lub wózek-człowiek.
By uniknąć tego typu sytuacji, należałoby oddzielić całkowicie pracę maszyn i ludzi a także zwiększyć przestrzenie magazynowe. Z doświadczenia doskonale wiemy, że często jest to nieosiągalne a wtedy jedynym środkiem zapobiegawczym jaki możemy wprowadzić są dodatkowe urządzenia wspomagające pracę. Niestety obecne rozwiązania dostępne na rynku zapewniają małą dokładność oraz długi czas reakcji (powyżej 300 ms) czego skutkiem jest niski poziom bezpieczeństwa.

By wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów firma Elokon opracowała nowoczesny produkt ELOshield2- system ostrzegający przed kolizją,  opierający swe działanie na ultra szerokopasmowych impulsach elektromagnetycznych UWB. Technologia ta jako najnowocześniejsza ze wszystkich dostępnych na rynku zapewnia niezwykle krótki czas reakcji, nawet do 100 ms, dokładność nawet do 10 cm, a zarazem doskonałe działanie na odległościach do 25 m oraz brak interferencji z innymi systemami radiokomunikacyjnymi. Problemu nie stanowi również przenikanie fal przez ciała stałe , więc możliwe jest wykrycie np. pieszego który znajduje się paletą z towarem, co w przypadku użycia przykładowo technologii laserowej byłoby niewykonalne.

Aktualnie w naszej ofercie możecie Państwo znaleźć produkt dedykowany do użytkowania w trzech wariantach:
1.    Detekcja człowiek-wózek,
2.    Detekcja wózek-wózek,
3.    Detekcja wózek/człowiek-strefa.

Wózek widłowy ,w każdym z trzech wariantów, zostaje wyposażony w panel operatora. Wyświetla on informacje o aktualnej strefie w której znajduje się obiekt, a także informacje o liczbie urządzeń w zasięgu strefy. Dodatkowo na dachu wózka montowane są anteny. Strefy systemu ELOshield2 to : strefa alarmowa(żółta) , w której możemy ustawić przykładowo spowolnienie wózka oraz strefa niebezpieczna(czerwona) gdzie możemy ustalić zatrzymanie jako interakcję z systemu. Standardowy kształt stref wokół wózka to okręgi których promienie możemy ustalać za pomocą aplikacji komputerowej. Rozwiązaniem dla bardziej wymagających klientów są „custom zones”, czyli strefy w dowolnie ustalonym kształcie. Ta opcja często wybierana jest w przypadku chęci ustalenia mniejszych zakresów detekcji po bokach wózka, a większych z przodu i z tyłu.  Identyczną zasadę działania możemy zaimplementować w przypadku rozwiązania antykolizyjnego wózek-wózek. W celu ochrony pieszy zostaje on wyposażony w tak zwany znacznik personalny, który sygnalizuje znalezienie się w jednej z dwóch konfigurowalnych wokół wózka stref, za pomocą wibracji, diod LED oraz dźwięku.
 
Bez tytułu                                   panel ddd
                    Znacznik personalny                                                   Panel stacjonarny                                                          Antena

Rozwiązaniem, które coraz częściej zyskuje aprobatę Klientów jest trzeci wariant systemu - czyli wersja strefowa. Pozwala ona na ustalenie stacjonarnej strefy o kształcie dopasowanym do wymagań poprzez instalację Panelu stacjonarnego oraz anten wewnątrz infrastruktury magazynu. Ochroną można objąć pojedyncze obszary lub całe powierzchnie magazynowe.  System ELOshield jako jedyny  implementuje konfigurowalną logikę, która z powodzeniem wykorzystywana jest w zakładach produkcyjnych do sterowania elementami automatyki przemysłowej np. zatrzymanie maszyny do której zbyt blisko podszedł pracownik z modułem personalnym, automatyczne otwieranie bram, zredukowanie prędkości wózka w określonym obszarze a nawet uzależnienie tej redukcji od obecności pieszych w tej samej strefie.

Obecnie ELOshield2 został wdrożony już w kilkunastu lokalizacjach w całej Europie, a największa realizacja obejmuje objęcie ochroną 100 wózków i ponad 500 pracowników.
 
źródło: ELOKON

Zobacz także

Comau zaprezentował produkt odpowiadający koncepcji Industry 4.0
Transporeon prezentuje nową generację Mobile Order Management
Zobacz uniwersalną paletę z tworzywa!
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

O czym warto pamiętać, implementując wózki reach-truck w magazynach wysokiego składowania?
Firma Schmalz otrzymała dwie nagrody za swoje innowacje
Ładowanie wózka widłowego w kwadrans – czy to pieśń przyszłości?
Polska na 39. miejscu w rankingu Global Innovation Index 2019
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA