Przejdź do artykułu
2022-02-04 | Magazynowe inwestycje i transakcje

2021 rekordowym rokiem dla Panattoni

Panattoni, deweloper rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, informuje o gigantycznym wzroście wynajmowanej powierzchni na polskim rynku w 2021 roku. Przez dwanaście miesięcy deweloper podpisał ok. 300 umów najmu na ponad 3,2 mln m kw. powierzchni – o 1 mln m kw. więcej niż rok wcześniej!
Obiekty Panattoni wybrali tacy klienci jak Zalando, LPP, Media Expert, Carrefour, DHL, DB Schenker, Inpost, Solaris czy Action. W sumie deweloper dostarczył w ub. roku 1,8 mln m2 potwierdzonych certyfikacją BREEAM, a kolejne 2,8 mln m2 jest w budowie.

Panattoni podsumowało swoją aktywność w 2021 roku

Deweloper podpisał ok. 300 umów najmu, których wolumen sięgnął 3 257 659  m2. To ponad 50% więcej niż rok wcześniej. – Sektor magazynowy w Polsce pędzi, bijąc kolejne rekordy popytu i podaży. Sprzyja mu rozkwit e-commerce i chęć posiadania centrów dystrybucyjnych jak najbliżej konsumenta oraz trend nearshoring’u zwiększający aktywność produkcyjną w całej Europie. To sprawiło, że rok 2021 był przełomowy dla Panattoni i branży – komentuje Robert Dobrzycki, CEO & Co-Owner Panattoni. Dodaje, że równie dobry dla firmy może być także bieżący rok – Na koniec 2021 mieliśmy w budowie blisko 2,4 mln m2, a zrealizowana przez Panattoni powierzchnia przekroczyła w Polsce 10,3 mln m2.

Największe ubiegłoroczne transakcje Panattoni to m.in.: 146 000 m2 dla Zalando w Bydgoszczy, 105 000 m2 dla DHL Supply Chain i Zalando pod Poznaniem, 82 tys. m2 w Gorzyczkach, 78 tys. m2 dla ID Logistics we Wrocławiu pod obsługę sektora e-commerce oraz ponad 134  tys. m2 dla LPP w dwóch lokalizacjach. Deweloper podpisał również kilkanaście transakcji z firmą InPost, wchodząc jednocześnie na nowe rynki – m.in. Głogów, Koluszki, Siedlce. – Z tych danych widać, że klienci byli zainteresowani każdym rynkiem. Oczywiście najwięcej umów dotyczyło tzw. „Wielkiej Piątki”, ale najemców przyciągały również rynki wschodzące i ściana zachodnia, która staje się nową bramą do obsługi rynku niemieckiego. Zróżnicowana była także wielkość wynajmowanej powierzchni – od zaledwie 1 000 m2 po blisko 150 000 m2 – dodaje Robert Dobrzycki.

Na fali zielonej transformacji

Rok 2021 był też niezwykle efektywny dla Panattoni w zakresie wyzwań zrównoważonego rozwoju i zielonej transformacji w sektorze nieruchomości komercyjnych. Wszystkie ubiegłoroczne inwestycje dewelopera cechuje zminimalizowany,  negatywny wpływ tego typu inwestycji na środowisko, mniejsza emisja CO2, niższe koszty operacyjne obiektów oraz dbałość o wellbeing pracujących w nich osób.

We wrześniu ub.r. Panattoni podwyższyło stopień środowiskowej certyfikacji metodą BREEAM z poziomu Very Good na Excellent w ramach nowego standardu obiektów. Łączna powierzchnia inwestycji, które w 2021 r. otrzymały zielone certyfikaty, to ponad 1,2 mln m2. W sumie Panattoni zrealizowało już w Polsce 109 obiektów zgodnych z przyjętą przez firmę koncepcją zrównoważonego rozwoju. To łącznie ponad 3,6 mln m2 powierzchni poddanej certyfikacji. Kolejne 1,1 mln m2 jest w trakcie procesu pozyskania oceny Excellent.


Zobacz także

K-Flex stawia na usługi Panattoni
Schwarzmüller świętuje 150 lecie swojego istnienia
Edycja V Logistycznych Wywiadów już dostępna!
2021 rekordowym rokiem dla Prologis w Europie
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

LPP Logistics buduje centrum dystrybucyjne w Rumunii
GLP zbudowało piąty park logistyczny w okolicach Warszawy
DWS nowym właścicielem 7R Park Poznań East II

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów