Przejdź do artykułu
2016-02-03 | Z ładunkiem w drodze

Kurierskie rozwiązania szyte na miarę

Sytuacja gospodarcza w Europie w ostatnich latach stanowiła dla wielu firm impuls do różnych fuzji, konsolidacji, centralizacji i innych zmian w celu poprawy wyników ekonomicznych. Natomiast GO! Express & Logistics wybrało drogę uniezależnienia i, co za tym idzie, zindywidualizowanego i elastycznego podejścia do swoich klientów.
GOU klienta www
 
Międzynarodowy przewoźnik ekspresowy GO! rozpoczął swoją działalność w Polsce w 2005 roku i od tego czasu doręcza przesyłki dla szerokiej gamy klientów. W ciągu dziewięciu lat spółka zyskała wyjątkowe miejsce na polskim rynku transportowym oraz dostosowała niemieckie standardy do potrzeb rynku polskiego. W GO! Polska wykorzystano doświadczenie z Niemiec oraz podłączenie do sieci globalnej, a jednocześnie zachowano indywidualność polskiej firmy.
 
- Jesteśmy samodzielnym ogniwem w ogólnoeuropejskim systemie firmy GO!, zdecydowaną większością procesów zarządzamy sami - przybliża działanie GO! Polska Michał Grotkowski, Dyrektor Zarządzający. - Utrzymujemy takie same procedury i standardy, jak spółka macierzysta w Niemczech. Oferujemy taką samą jakość usług i funkcjonujemy w tym duchu. Jednak reagujemy również na potrzeby polskich klientów. Dzięki temu, że jesteśmy znacznie mniejsi od globalnie działających firm kurierskich, możemy szybko i elastycznie reagować. Klientowi możemy w ten sposób zaoferować to co najważniejsze - serwis i obsługę klienta na prawdziwie najwyższym poziomie.
 
 
Dzięki zindywidualizowanemu podejściu GO! realizuje dostawy również dla szpitali, ośrodków badawczych czy laboratoriów biologicznych, dla których jakość usług jest najważniejsza. Firma oferuje również szeroki wachlarz produktów o wartości dodanej, takich jak przewóz towarów w ustalonym rozkładzie temperatur, rozwiązania dla sklepów internetowych i spółek dystrybucyjnych, przewozy bezpośrednie, dostawy weekendowe, czy też indywidualne ubezpieczenia dodatkowe.
 
Podczas gdy niemieckie GO! koncentruje się w 90% na przesyłkach krajowych, w polskim oddziale jest odwrotnie. Większość przesyłek kierowana jest za granicę. - Fakt, że po Niemczech mamy najbardziej zaawansowaną sieć oddziałów, pozwala nam dostarczać przesyłki na większość ich terytorium do godziny dziesiątej rano następnego dnia roboczego. Do tej sieci jesteśmy podłączeni za pomocą linii systemowej, która codziennie transportuje wszystkie przesyłki do sortowni w miejscowości Niederaula, gdzie następuje wymiana paczek, które z kolei są dalej przesyłane do naszych i partnerskich sieci - wskazuje Łukasz Strojek, Młodszy Koordynator Logistyczny.
 
Więcej informacji na stronie: http://www.general-overnight.pl/
 

Zobacz także

Przesyłki klientów DB Schenker z całej Europy będą trafiać na Ukrainę przez podkrakowski terminal operatora.
DrivingChange – DPDgroup ogłasza nową strategię CSR.
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA