Przejdź do artykułu
2024-05-23 | Głos z rynku

Peugeot Sport podąża w kierunku mety wyścigów długodystansowych wykorzystując symulację Dassault Systèmes

  • Firmy Dassault Systèmes i Peugeot Sport, należący do Stellantis, nawiązały współpracę w celu optymalizacji aerodynamiki hybrydowego hipersamochodu PEUGEOT 9X8 na sezon Długodystansowych Mistrzostw Świata 2024.
  • Oparte na platformie 3DEXPERIENCE aplikacje SIMULIA od Dassault Systèmes zostały wykorzystane do symulacji i oceny wpływu różnych projektów na osiągi pojazdu.
  • Precyzyjna symulacja umożliwiła Peugeot Sport udoskonalenie decyzji projektowych i wsparcie transformacji branży z silników cieplnych na pojazdy hybrydowe i elektryczne.
peugeot sport 3dexperience image2900pxv1
Żródło: Dassault Systèmes

WARSZAWA, 23 maja 2024r. – Dassault Systèmes (Euronext Paris: FR0014003TT8, DSY.PA) i Peugeot Sport, dział sportów motorowych Stellantis, ogłosiły partnerstwo w projekcie symulacji i optymalizacji aerodynamiki Peugeot 9X8 Hybrid Hypercar na tegoroczny sezon wyścigów długodystansowych, aby zademonstrować, że wysokowydajna elektromobilność w sportach motorowych może przynieść korzyści markom motoryzacyjnym Stellantis.

Oprogramowanie SIMULIA PowerFLOW firmy Dassault Systèmes, oparte na platformie 3DEXPERIENCE, zostało wykorzystane do stworzenia wirtualnego bliźniaka całego nadwozia pojazdu i dokładnego przewidzenia aerodynamicznego wpływu różnych opcji projektowych na osiągi, generowanie siły docisku i stabilność pojazdu. Dzięki przejrzystemu połączeniu danych projektowych i symulacyjnych w chmurze, Peugeot Sport był w stanie ocenić i zoptymalizować pomysły projektowe oraz podjąć na tej podstawie bardziej wydajne i opłacalne decyzje końcowe.

– Nasze prace projektowe i symulacyjne opierają się na Dassault Systèmes, jego technologii i wiedzy. To partnerstwo umożliwiło 120 członkom naszego zespołu współpracę, szybkie wprowadzanie innowacji i osiąganie wyznaczonych celów – powiedział Olivier Jansonnie, dyrektor projektu Motorsport WEC w Stellantis. – Od pierwszego dnia mieliśmy dostęp do łatwych do zrozumienia wyników symulacji przepływu powietrza i mogliśmy podejmować wstępne decyzje, które determinowały przyszły przebieg naszych projektów. W rezultacie byliśmy w stanie przeprowadzić 80-90% naszych prac rozwojowych przy użyciu samej symulacji.

Peugeot 9X8 Hybrid Hypercar z dywizji Peugeot Sport weźmie udział w sezonie 2024 Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA (WEC), który obejmuje dziewięć wyścigów odbywających się na całym świecie, w tym prestiżowy 24-godzinny wyścig Le Mans. W kategorii Hybrid Hypercar zawodnicy muszą przestrzegać surowych przepisów projektowych i testować swoje pojazdy w jednym tunelu aerodynamicznym, co pokazuje kluczową rolę aerodynamiki w konkurencyjności pojazdów.

Dział Peugeot Sport, który wcześniej korzystał z rozwiązania CATIA firmy Dassault Systèmes do projektowania mechanicznego, chciał szybko wdrożyć swoje badania aerodynamiczne i przeprowadzić testy w unikalnym środowisku wirtualnym przed przetestowaniem fizycznej wersji samochodu w tunelu aerodynamicznym. Korzystając z rozwiązania Dassault Systèmes, przeprowadzono ponad 10 000 symulacji w celu oceny przepływu powietrza, na przykład pod układem napędowym, wokół przedniego splittera i wzdłuż tylnej części pojazdu w przypadku braku spojlera.

– Sporty motorowe to wymagająca dyscyplina zarówno dla kierowców, jak i ich pojazdów, która wymaga od zespołów szybkości i precyzji – dodała Laurence Montanari, wiceprezes Dassault Systèmes ds. transportu i mobilności. – Dassault Systèmes stworzył środowisko oparte na chmurze, w którym inżynierowie z obu firm mogli współpracować w celu symulacji aerodynamiki hybrydowego hipersamochodu Peugeot 9X8 we wszystkich jego fazach. Nasi eksperci przeanalizowali wyniki symulacji i zaproponowali ulepszenia, aby spełnić specyfikacje WEC. W rezultacie dział Peugeot Sport był w stanie opracować konkurencyjny i wytrzymały hipersamochód.

Media społecznościowe:
Połącz się z Dassault Systèmes na XFacebook LinkedIn YouTube

Więcej informacji:
Platforma 3DEXPERIENCE firmy Dassault Systèmes, oprogramowanie do projektowania 3D, rozwiązania 3D Digital Mock Up i Product Lifecycle Management (PLM): http://www.3ds.com


Zobacz także

PLL LOT odebrały nowego Boeinga 737 MAX 8
3DEXPERIENCE we wszystkich programach samochodowych JLR
Pokazy na żywo w strefie In4Log ruszają już 4 czerwca!
Technologia AxlePower we flocie Fresh Logistics
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Valeo wdroży platformę 3DEXPERIENCE Dassault Systèmes
3DEXPERIENCE we wszystkich programach samochodowych JLR
Pepperl+Fuchs wykorzysta do rozwoju platformę 3DEXPERIENCE
Dassault Systèmes przedstawia wyniki finansowe w 2024

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów