Przejdź do artykułu
2022-09-07 | Głos z rynku

DS Smith otwiera fabrykę w Bełchatowie

DS Smith, wiodący dostawca opakowań przyjaznych środowisku, otwiera fabrykę w Bełchatowie. Inwestycja wzmocni potencjał zielonej transformacji krajowych i międzynarodowych firm oraz pozycję Polski w walce o zrównoważoną przyszłość.

DS Smith otwiera w Bełchatowie Centrum Innowacji i Produkcji Opakowań Wspierających Zrównoważony Rozwój, w którym powstawać będą opakowania nadające się w 100% do recyklingu lub ponownego użycia dla największych firm sektora przemysłowego i FMCG ze szczególnym uwzględnieniem kanału e-commerce. Celem ekspertów firmy jest bowiem tworzenie zrównoważonych, nadających się do recyklingu opakowań oraz zoptymalizowanie śladu węglowego w łańcuchach dostaw. Wartość inwestycji to ponad 300 mln zł. Pracę w zakładzie znajdzie około 200 osób.

– Nowopowstałe Centrum Innowacji i Produkcji Opakowań Wspierających Zrównoważony Rozwój to z jednej strony inwestycja uwzględniająca najlepsze praktyki zielonego budownictwa, z drugiej zaś odpowiedź na zapotrzebowanie rynku i naszych klientów, na wymogi gospodarki o obiegu zamkniętym oraz związane z nią nadchodzące regulacje, a także oczekiwania samych konsumentów w zakresie ochrony środowiska naturalnego przez firmy – mówi Krzysztof Sadowski, prezes DS Smith Polska.

Bełchatowskie Centrum to również nowe miejsca pracy dla regionu. W zakładzie powstanie bowiem ponad 200 nowych miejsc pracy.

Dla Bełchatowa nowa fabryka opakowań tekturowych DS Smith to ważna inwestycja. Wpływa zarówno na zrównoważony rozwój regionu, jak  i wzrost jego atrakcyjności. Przedsięwzięcie to jest ważnym impulsem dla ekosystemu biznesowego naszego miasta. Warte podkreslenia jest również to, że w Bełchatowie będą tworzone innowacje dla zrównoważonego rozwoju największych firm w Polsce i na świecie – mówi Mariola Czechowska, Prezydent Bełchatowa.

Wsparcie zielonej transformacji firm krajowych i międzynarodowych

W nowym zakładzie tworzone będą rozwiązania opakowaniowe dla największych firm sektora przemysłowego i FMCG, oparte na Wskaźnikach Projektowania dla Obiegu Zamkniętego, z uwzględnieniem potrzeb kanałów eCommerce i tradycyjnego, które będą spełniać ambitne cele środowiskowe.

W Bełchatowie, eksperci firmy będą pracować nad innowacyjnymi projektami skupionymi na optymalizacji samych rozwiązań opakowaniowych, a także kosztów środowiskowych i finansowych generowanych w łańcuchach dostaw, odpowiadając na zapotrzebowanie na opakowania spełniające wymagania gospodarki o obiegu zamkniętym oraz redukcję śladu węglowego, a co za tym idzie zmniejszenie wpływu na środowisko i umożliwienie przedsiębiorcom osiągnięcia realnych oszczędności.

20% mniej kosztów, krótszy czas pakowania o blisko 50% i aż o połowę mniej transportów, a co za tym idzie znaczące ograniczenie emisji CO2 – to tylko niektóre rezultaty wprowadzonych rozwiązań opakowaniowych i optymalizacji łańcucha dostaw. Nawet niewielka zmiana w konstrukcji opakowania (np. o 1 mm) potrafi mieć ogromny wpływ na funkcjonowanie opakowania w łańcuchu dostaw, paletyzację czy liczbę transportów. Dlatego w DS Smith bardzo dużą wagę zwraca się na każdy etap produkcji opakowania – od projektowania aż do momentu, gdy produkt trafi do odbiorcy, szczególnie w obliczu obecnych wyzwań środowiskowych – mówi Reinier Schlatmann.

Kraje UE coraz bardziej rygorystycznie dążą do redukcji wykorzystania plastiku. Unijne przepisy już zakazały stosowania m.in. plastikowych słomek, sztućców i kubeczków z dodatkiem polistyrenu. Przepisy ograniczające użycie plastikowych opakowań wprowadziła od stycznia 2022 r. m.in. Francja[1] – zakazując pakowania większości owoców i warzyw w opakowania z plastiku. W Polsce również toczą się prace nad dostosowaniem krajowych przepisów do nowych wymogów.

Coraz częściej przedsiębiorcy chcą mieć pewność, że oferowane im rozwiązania są nie tylko najbardziej efektywne kosztowo, ale i środowiskowo. Mają świadomość zasad działania gospodarki o obiegu zamkniętym i chcą rozszerzać ich stosowanie w swoich firmach zastępując problematyczny plastik opakowaniami bardziej przyjaznymi środowisku oraz już dziś przygotować się na nadchodzące zmiany. Kolejnym aspektem jest rosnąca świadomość i oczekiwania konsumentów w zakresie odpowiedzialnego środowiskowo biznesu – dodaje Reinier Schlatmann.

Konsumenci chcą odpowiedzialnego biznesu

Jak pokazują badania, konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na proekologiczne zachowania marek. W tym także na to jak pakowane i transportowane są produkty. Aż 40% konsumentów, rosnącego w siłę kanału sprzedaży eCommerce, wskazuje, że otrzymana przesyłka była zbyt duża w stosunku do wysyłanego produktu, a 43% uważa, że sprzedawca użył do pakowania zbyt dużej ilości plastikowej taśmy klejącej[2].

Te i inne aspekty dotyczące opakowania i drogi jaką pokonuje zanim trafi do punktu docelowego, będą także przedmiotem optymalizacji wykonywanych przez ekspertów DS Smith w Bełchatowie podczas analizy kosztów ekonomicznych i środowiskowych łańcucha dostaw klientów.

Dzięki naszym rozwiązaniom do 2025 roku wyeliminujemy z półek sklepowych 1 miliard opakowań z tworzyw sztucznych. Osiągniemy to także dzięki potencjałowi, który niesie ze sobą nowo otwarte Centrum Innowacji i Produkcji Opakowań Wspierających Zrównoważony Rozwój w Bełchatowie – mówi Reinier Schlatmann.

Bełchatowskie Centrum DS Smith to kolejny krok w dostarczaniu coraz bardziej zrównoważonych opakowań, ale i samej ich produkcji. Najnowocześniejsze w swojej klasie maszyny zapewnią jakość i wydajność na najwyższym poziomie. W zakładzie znajdują się linie produkcyjne dedykowane opakowaniom e-commerce, wielkogabarytowych z tektury HD oraz wysokiej jakości drukiem HQ Flexo. DS Smith zastosował również rozwiązania logistyczne najnowszej generacji.

– Fabryka będzie także korzystać z odzysku ciepła z maszyn produkcyjnych i podczyszczalni ścieków. Najnowocześniejsze maszyny spełniają wszelkie normy w zakresie zużycia energii oraz pozwalają na redukcję odpadów. Do podlewania terenów zielonych będzie zbierana deszczówka, a pracownicy będą mogli korzystać ze stacji ładowania samochodów elektrycznych – dodaje Krzysztof Sadowski.

Oficjalne otwarcie fabryki nastąpi 15 września 2022 r.

[1] https://www.bbc.com/news/world-europe-59843697
[2] Badania przeprowadzone na zlecenie DS Smith w lipcu 2022 r. w ramach kampanii „AirCommerce”.


Zobacz także

Panattoni realizuje kolejną inwestycję dla MediaExpert
Startuje IV edycja konkursu Kod Innowacji GS1 Polska
Rusak Business Services wyjaśnia procedurę tranzytu
DPD buduje świadomość nt. możliwość swoich usług
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

cargo-partner wdrożył projekt walczący z wylesianiem
Ekologiczny koszt szczytu handlowego
Opakowania plastikowe wielokrotnego użytku w gospodarce zamkniętego obiegu
Narzędzie Webfleet z certyfikatem TÜV Rheinland

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów