Przejdź do artykułu
2022-08-12 | Głos z rynku

Software République prezentuje pierwsze kamienie milowe

Software République, otwarty ekosystem innowacji powstały z myślą o inteligentnej, bezpiecznej i zrównoważonej mobilności, zaprezentował swoje pierwsze kamienie milowe. Inicjatywa firm Atos, Dassault Systèmes, Orange, Grupy Renault, STMicroelectronics i Thales obchodzi pierwszą rocznicę istnienia.

W zaledwie kilka miesięcy Software République podjęło ważne działania ukierunkowane na wspieranie rozwoju nowatorskich rozwiązań mających sprostać wyzwaniom współczesnej mobilności. Działania skoncentrowano na zacieśnieniu współpracy z interesariuszami z sektora prywatnego (start-upami, MŚP i większymi grupami kapitałowymi), publicznego (samorządami) i naukowego (szkołami i uczelniami).

Wybrane kamienie milowe:

  • Powołanie tzw. „GIE” (fr. Groupement d’Intérêt Economique, ugrupowanie interesów gospodarczych) w celu rozwoju aktywności Software République i nadzoru nad projektami realizowanymi w ramach inicjatywy.
  • Uruchomienie inkubatora Software République w marcu 2022 r., w tym programu wsparcia dla wspólnych projektów i start-upów. Z inkubatora korzysta obecnie pięć start-upów: Angoka, Geoflex, Parcoor, Vianova i Wattpark.
  • Ogłoszono finalizację czterech spośród ponad 30 realizowanych projektów:

- Rozwiązanie z zakresu cyberbezpieczeństwa typu „D&R” (ang. detect and respond, wykrywanie i reagowanie) - Cyberbezpieczeństwo jest jednym z głównych wyzwań dla sektora mobilności. Orange (za pośrednictwem spółki Orange Cyberdefense) oraz Grupa Renault, firma Thales i start-up Parcoor ogłosiły wspólny projekt rozwiązania do wykrywania i analizowania ataków oraz reagowania na nie w celu ochrony pojazdów. Bazujące na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym rozwiązanie będzie instalowane w pojazdach marki Renault od 2025 r. Projekt wspiera BPIfrance.

- Narzędzie dla samorządów do modelowania przepływu pojazdów - Bezpieczeństwo i optymalny przepływ ruchu są jednymi z głównych wyzwań dla samorządów. Dassault Systèmes, Orange i Grupa Renault opracowują rozwiązanie do modelowania przepływu pojazdów. Projekt pilotażowy przeprowadzono w Corrèze we Francji. Narzędzie dostarcza dane dotyczące natężenia ruchu, stanu infrastruktury oraz poziomu bezpieczeństwa na potrzeby optymalizacji wydatków związanych z konserwacją i budową.

- Projekt inteligentnej i bezpiecznej stacji ładowania pojazdów elektrycznych - W odpowiedzi na wyzwania związane z bezpieczeństwem, suwerennością i integracją sieci stacji ładowania „elektryków” firmy Orange, STMicroelectronics i Thales oraz Grupa Renault, we współpracy z należącą do Grupy marką Mobilize, uruchamiają wspólny projekt inteligentnych stacji ładowania. Inicjatywa zostanie zaprezentowana pod koniec 2022 r.

- Software République Academy – rozwój umiejętności związanych z cyberbezpieczeństwem - Aby sprostać rosnącym potrzebom związanym z rekrutacją oraz niedoborem specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, sześciu partnerów ogłosiło uruchomienie dwóch programów szkoleniowych, które rozpoczną się we wrześniu 2022 r. Pierwszy z nich będzie zbiorem modułów szkoleniowych z oferty partnerów ds. cyberbezpieczeństwa dobranych pod kątem potrzeb Software République. Drugi, realizowany we współpracy z francuskimi uczelniami Ecole 2600 i EFREI, będzie oferować dwa specjalistyczne kierunki studiów trwające od trzech do pięciu lat.

Do roku 2025 Software République zamierza zaprezentować 10 nowych produktów i usług, wesprzeć ponad 50 start-upów i zaoferować usługi ponad 50 samorządom.


Zobacz także

Sportowe buty w ofercie marki odzieży ochronnej?
Dematic przedstawia cele zrównoważonego rozwoju
Bomi Group połączy się z UPS Healthcare
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Oprogramowanie SIMULIA symuluje parametry budynków
Jak wprowadzać zrównoważone innowacje w polskim przemyśle
Wyniki finansowe Dassault Systèmes po trzecim kwartale
Dassault Systèmes we współpracy z Fraunhofer IEM

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów