Przejdź do artykułu
2022-01-17 | Głos z rynku

SEGRO promuje ekologiczne działania w szkołach

W ramach programu zorganizowanego przez SEGRO oraz Urząd Miasta Łodzi w 15 łódzkich placówkach edukacyjnych zainstalowano bezdotykowe źródełka wody pitnej. Jego celem jest promowanie picia wody kranowej wśród uczniów, a zarazem przekonanie ich do ograniczenia użycia plastiku, a co za tym idzie, zmniejszania emisji dwutlenku węgla.

Jednym z ważniejszych zagadnień związanych z ograniczaniem negatywnych skutków zmian klimatu jest zmniejszenie produkcji i konsumpcji plastiku. Tymczasem wielu z nas nadal przyzwyczajonych jest do kupowania wody w plastikowych butelkach. To jednak nic innego, jak zbędne gromadzenie trudnych do przetworzenia śmieci. Masa odpadów z tworzyw sztucznych odebrana w ramach miejskiego systemu gospodarki odpadami komunalnymi w 2020 roku w Łodzi to prawie 9 tys. ton. Problem plastiku to nie wszystko: butelkowaną wodę trzeba przewozić, generując przy tym kolejne zanieczyszczenia.

Projekt realizowany wspólnie z firmą SEGRO oraz łódzkim ZWiK-iem, czyli montaż dystrybutorów wody pitnej w placówkach oświatowych oraz dystrybucja bidonów wśród młodzieży, ma zachęcić do zmniejszenia ilości plastikowych śmieci i przyczynić się do budowy świadomości ekologicznej wśród Łodzian, a także przekonać do picia kranówki.

 Woda w Łodzi w aż 90% pochodzi ze studni głębinowych sięgających nawet 1 kilometra i jest czerpana z warstw jurajskich i kredowych. Jest bogata w korzystne dla ludzkiego zdrowia minerały: wapń, magnez i potas. Woda ze studni głębinowych nie zawiera cywilizacyjnych zanieczyszczeń – na przykład mikroplastiku. Namawiamy więc łodzian do picia łódzkiej wody głębinowej zamiast kupowania wody w jednorazowych, plastikowych butelkach, które są wyjątkowo szkodliwym dla środowiska odpadem. Najlepiej nosić ze sobą butelkę wielokrotnego użytku i uzupełniać ją wodą z kranu lub z tego typu zdrojów. – mówi Jacek Kaczorowski, Prezes Zarządu ZWIK Łódź.

Wspólna inicjatywa, to także ukłon w stronę europejskiej inicjatywy obywatelskiej, która stała się prawem, czyli „Right2Water". Zgodnie z dokumentem, państwa członkowskie Unii Europejskiej będą wkrótce musiały m.in. zapewniać nieodpłatny dostęp do wody pitnej w budynkach publicznych, zaś woda z kranu powinna nadawać się do bezpośredniego spożycia i należy zachęcać do korzystania z niej. Przedsięwzięcie to również kolejny przykład owocnej współpracy z firmami zainteresowanymi działaniami ekologicznymi.

Dzięki firmie SEGRO placówki szkolne za darmo zostały wyposażone w zdroje, a ZWiK, także bezkosztowo, wykonał dla nich niezbędne badania wody. Miasto poniosło natomiast koszty montażu urządzeń, którego dokonała firma Topserw, właściciel marki Zdrojownia. Woda na czasie. – mówi Adam Pustelnik, Pierwszy Wiceprezydent Miasta Łodzi.

SEGRO poprzez współpracę z Urzędem Miasta Łodzi realizuje swój program zrównoważonego rozwoju „Odpowiedzialne SEGRO”. Opiera się on na trzech długoterminowych priorytetach, jakimi są: niska emisja dwutlenku węgla, inwestowanie w lokalne społeczności oraz rozwijanie talentów.

–Wierzymy, że pozytywnych postaw względem środowiska i lokalnych społeczności powinniśmy uczyć się już od najmłodszych lat. Dlatego nawiązaliśmy współpracę z Urzędem Miasta Łodzi, w ramach której zależy nam na promocji picia wody z kranu. W ten sposób chcemy zachęcać najmłodszych do prozdrowotnych postaw, zarazem minimalizować użycie plastiku, a co za tym idzie, zmniejszać poziom emisji dwutlenku węgla. W ramach projektu, placówki w których zainstalowane zostały źródełka, otrzymają także zestawy bidonów. – komentuje Bożena Krawczyk, Dyrektor Inwestycyjna SEGRO na Europę Centralną.

Dziękujemy naszym partnerom za udział w akcji. Mam nadzieję, że 15 miejskich placówek to dopiero początek i projekt będzie miał szansę rozszerzyć się o kolejne. – podsumowuje Adam Pustelnik, Pierwszy Wiceprezydent Miasta.

Placówki edukacyjne biorące udział w projekcie:

1. Bursa Szkolna nr 11 - Drewnowska 153

2. Liceum Ogólnokształcące nr 43 - Królewska 13/15

3. Pałac Młodzieży - Wyszyńskiego 86

4. Szkoła Podstawowa nr 34 - Ćwiklińskiej 9

5. Szkoła Podstawowa nr 37 - Szpitalna 9/11

6. Szkoła Podstawowa nr 56 - Turoszowska 10

7. Szkoła Podstawowa nr 109 - Pryncypalna 74

8. Szkoła Podstawowa nr 111 - Jaracza 44/46

9. Szkoła Podstawowa nr 116 - Ratajska 2/4

10. Szkoła Podstawowa nr 162 - Powszechna 15

11. Technikum nr 3 - Sienkiewicza 117

12. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 - Janosika 136

13. Zespół Szkół Budowlano-Technicznych - Kopcińskiego 5/11

14. Liceum Ogólnokształcące nr 24 - Marysińska 61/67

15. Zespół Szkół Rzemiosła - Żubardzka 2


Zobacz także

Aktualnie trudniej znaleźć magazyniera niż programistę
Dematic notuje gwałtowny wzrost liczby pracowników
Renault globalnie adaptuje platformę 3DEXPERIENCE
IoT oznacza koniec ery papierowych raportów.
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Młodzież bierze czynny udział w sprzątaniu Legnicy
Czujniki Pollutrack trafiły do Warszawy
Prodcedura 42 - czarna owca wśród procedur celnych
Polski Dzień Długu Ekologicznego przypada 2 V 2022r.

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów