Przejdź do artykułu
2020-12-03 | Głos z rynku

eVito i eSprinter – gwiazdorski duet z energią

Na ulicach można zobaczyć coraz więcej zielonych tablic rejestracyjnych – elektryczne auta powoli stają się elementem codziennego życia, szczególnie miejskiego. I to nie tylko osobowe. Po naszych miastach cały dzień kręcą się dostawcy świeżej żywności, kurierzy, serwisanci, handlowcy. Krótkie przejazdy, dużo parkowania, często presja czasu – to idealne zadania dla elektrycznych pojazdów, takich jak eVito czy eSprinter

Po ulicach miast codziennie jeżdżą ich tysiące – mniejsze i większe auta dostawcze, które rozwożą przesyłki, służą serwisantom z różnych branż, dostarczają żywność do restauracji, cateringi, zamówienia ze sklepów internetowych. Bez nich pozbawieni bylibyśmy najbardziej podstawowych usług. Do niedawna były to właściwie wyłącznie pojazdy spalinowe – ale coraz częściej będą je zastępować ich „zielone” wersje elektryczne. Dlaczego? Bo elektryczna flota, oprócz walorów ekologicznych, staje się już opłacalna biznesowo – tak przynajmniej jest w przypadku elektrycznych gwiazd Mercedes-Benz Vans: eVito i eSprintera.

Dlaczego elektryczny?

To, czym oddychamy na co dzień, ma fundamentalne znaczenie dla naszego zdrowia, a obniżenie stężenia smogu stało się jednym z kluczowych wyzwań wielu większych, a nawet mniejszych aglomeracji. I nie tylko, bo na terenach podmiejskich, gdzie również pracują kurierzy, dostawcy czy serwisanci i handlowcy, smog także jest dużym problemem. Dlatego przed transportem drogowym, który w 2016 r. w krajach EU-28 wygenerował aż 72,1% emisji GHO oraz 28,65% emisji tlenków azotu, nie ma innej drogi niż poszukiwanie alternatywnych napędów. Wymuszają to zarówno coraz ostrzejsze wymogi prawne, jak i zwykły rozsądek – w końcu wszyscy wdychamy to samo powietrze.

Sporą barierą przed zakupem elektrycznego pojazdu stanowiły do niedawna względy finansowe. Teraz jednak, wraz z uruchomieniem dopłat państwowych (a właśnie zapowiadany jest kolejny nabór wniosków), okazuje się też, że zmiana pojazdu dostawczego z konwencjonalnego na elektryczny, ma również sens ekonomiczny. Zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę nie tylko cenę zakupu, a całkowite koszty eksploatacji. A poza tym – elektryk nie oznacza już rezygnacji z kluczowych parametrów dla biznesu. Zasięg eVito czy eSprintera pozwala w przypadku wielu usług na wydajną pracę przez cały dzień na jednym ładowaniu. Koszty eksploatacji w dłuższej perspektywie są zdecydowanie niższe niż w przypadku auta spalinowego – choćby dzięki rzadszym wizytom w serwisie, bo w pojeździe elektrycznym nie ma np. płynów eksploatacyjnych do wymiany. Dodatkowo elektryki cieszą się rozmaitymi przywilejami, jak bezpłatne parkowanie, możliwość jeżdżenia buspasami i wjazdy do stref ograniczonego ruchu. Kierowcy zaś, którzy dotąd spędzali cały dzień w hałasie, są mniej zmęczeni pracą w cichym pojeździe.

eVito – miejskie zwierzę

O zaletach średniego vana z gwiazdą, czyli Vito, od lat przekonują się przedsiębiorcy na całym świecie – ten lekki, funkcjonalny, wszechstronny i niezawodny pojazd służy milionom z nich. Jego elektryczna wersja, czyli eVito, nie tylko zachowuje te wszystkie sprawdzone walory, ale ponadto oferuje czysty napęd, umożliwiający cichą i lokalnie bezemisyjną jazdę, wraz z całym ekosystemem usług, takich jak Mercedes PRO z narzędziem do zarządzania ładowaniem. Użytkowa pojemność akumulatora 35 kWh (zainstalowana 41 kWh) zapewnia zasięg 150 km. Po sześciu godzinach ładowania prądem AC o mocy przynajmniej 7,4 kW pełny zasięg jest ponownie dostępny. Napęd elektryczny ma moc maks. 85 kW i osiąga moment obrotowy 295 Nm, co zapewnia komfortowo sprawne poruszanie się po mieście. Maksymalną prędkość można skonfigurować w zależności od zastosowania. Jeśli eVito ma jeździć kurier obsługujący centrum miasta, wystarczy maksymalna prędkość 80 km/h, która oszczędza energię i zwiększa zasięg. Jeśli pojazd ma służyć np. serwisantowi pogotowia energetycznego na terenach podmiejskich, maksymalną prędkość można skonfigurować do 100 lub 120 km/h. Również część ładunkowa nie zmusza do kompromisów ­– akumulator umieszczony w podwoziu zapewnia eVito satysfakcjonujące 6,6 m3 przestronnego wnętrza.

2018 VANS PICTURE02056 

 VANS506944

Walory eVito doeniają już klienci na całym świecie – przede wszystkim z branż takich jak CEP, czyli przesyłki kurierskie, ekspresowe i paczki, e-handel, dostawy świeżej żywności, usługi serwisowe. Pierwsze z 600 zamówionych takich pojazdów prawdopodobnie jeszcze w tym roku zacznie rozwozić przesyłki dla Amazona. Z kolei internetowe niemieckie delikatesy Lieferladen – po przeprowadzeniu testu eVito z chłodnią przekonały się, że zasięg pojazdów jest optymalny, kierowcy są wyjątkowo zadowoleni z pracy z eVito, a przewożona żywność zachowuje doskonale właściwą świeżość dzięki wykorzystaniu akumulatorów do aktywnego chłodzenia. Takie samo eVito z chłodnią użytkuje też z powodzeniem belgijski dostawca tzw. diet pudełkowych, Hello Fresh. We współpracy z nim Mercedes-Benz Vans oraz firma produkująca urządzenia chłodnicze Kestner opracowały to innowacyjne rozwiązanie skrojone na miarę potrzeb klienta. W Polsce z kolei o walorach eVito przekonały się m.in. trzy firmy, które wzięły udział w projekcie badawczym „Flota z energią”, w ramach którego porównywany był całkowity koszt użytkowania Vito z konwencjonalnym napędem oraz eVito. Operator sieć telefonii komórkowej Plus, firma Polkomtel, Zespół Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin oraz Hotel Ossa Congress & SPA testowały obydwa pojazdy przez dwa tygodnie. We wszystkich trzech przypadkach – a każdy z nich oznaczał użytkowanie w zupełnie innych warunkach – okazało się, że koszty użytkowania obydwu pojazdów zrównują się pod warunkiem dopłat państwowych, w ciągu niecałych 2 lat. Jeśli do tego rachunku dopisać jeszcze zyski wizerunkowe, staje się jasne, że pojazd taki jak eVito jest realną i rozsądną alternatywą.

eSprinter – zielone światło dla specjalistów

Nie inaczej jest w przypadku eSprintera, elektrycznego brata pioniera segmentu dużych pojazdów dostawczych, którego zadaniem jest zaoferować jak najszerszy zakres zastosowań w ruchu miejskim. W związku z tym od początku jest oferowany jako furgon z wysokim dachem i dopuszczalną masą brutto 3500 kilogramów – ta funkcjonalna konfiguracja odpowiada na potrzeby szerokiej grupy przedsiębiorców: dostawców, serwisantów, handlowców, monterów, budowlańców. Jego maksymalna pojemność załadunkowa wynosi 10,5 m3, tak samo jak w przypadku Sprintera z silnikiem spalinowym. Podobnie jak podstawowy silnik Diesla, napęd elektryczny w eSprinterze oferuje moc 85 kW i moment obrotowy do 295 Nm.

19C0202 010

Co ważne, eSprinter jest równie elastyczny jak Sprinter konwencjonalny. Dlatego ładowność i akumulatory można skonfigurować na miarę własnego biznesu: klient może wybrać pomiędzy wersją z trzema lub czterema akumulatorami. W wersji z czterema pojemność baterii wynosi 55 kWh, co daje szacunkowy zasięg 150 kilometrów, przy maksymalnej ładowności 891 kilogramów. Druga opcja akumulatora uwzględnia inne priorytety: trzy zamiast czterech akumulatorów mają pojemność 35 kWh i pozwalają na zasięg około 115 kilometrów. W zamian maksymalna ładowność wzrasta o ok. 140 kg do ok. 1040 kg. Zintegrowana funkcja szybkiego ładowania pozwala uzupełnić akumulator do poziomu 80 procent naładowania nawet w ciągu 30 minut. Jeśli chodzi o prędkość maksymalną eSprintera, tę również można dopasować na miarę konkretnych zadań, wybierając spośród trzech opcji: 80 km/h, 100 km/h, a nawet aż do 120 km/h, jeśli wyższa prędkość jest niezbędna. Dzięki temu kierowca ma do dyspozycji tak samo funkcjonalny pojazd w centrum, na miejskiej obwodnicy, jak i na terenach podmiejskich. Te wszystkie walory przekonały np. firmę Amazon do zamówienia 1200 eSprinterów, które w najbliższych miesiącach zaczną stopniowo rozwozić zamówienia giganta sprzedaży internetowej.

Elektryczny ekosystem

Warto też wspomnieć, że obydwa elektryki ze stajni Mercedes-Benz Vans to nie tylko samochody. Użytkownika wspiera też odpowiedni ekosystem usług, w tym Mercedes PRO z „Zdalnym e-Ładowaniem”, które pozwala stopniowo ładować pojazdy elektryczne i w ten sposób minimalizować konieczną elektryczną moc przyłączową. To pozwala na zmniejszenie kosztów, które występują w przypadku wyższej elektrycznej mocy przyłączowej. Można też ustawić godziny odjazdu i zdalną klimatyzację, tak, żeby kabina miała pożądaną temperaturę zanim jeszcze pojazd wyruszy w trasę – inteligentna infrastruktura pozwala zaś na zastosowanie ustawień do wszystkich pojazdów floty. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest też aplikacja EQ Ready, którą można pobrać na smartfon, i dzięki niej sprawdzić, czy np. nasze codzienne trasy moglibyśmy pokonywać elektrykiem. Jednocześnie do końca roku wszyscy klienci wraz z zakupem dowolnego elektrycznego modelu otrzymują za symboliczną złotówkę ładowarkę Wallbox oraz kabel do ładowania w standardzie. W pakiecie są również cztery bezpłatne przeglądy. Taka jazda to zatem czysty – dosłownie – zysk!

Zalety pojazdów dostawczych z napędem elektrycznym

 • Lokalnie zerowa emisja CO2
 • Czyste powietrze, redukcja hałasu
 • Zasięg pokrywający zapotrzebowanie normalnego dnia pracy w warunkach miejskich
 • Możliwość szybkiego naładowania nawet do 80 proc. baterii w stacjach szybkiego ładowania
 • Bezpłatne parkowanie, prawo do jazdy po buspasach i wjazdu do stref z ograniczonym ruchem
 • Mniej zmęczeni kierowcy
 • Niskie koszty eksploatacji (rzadsze serwisy, kilkakrotnie niższy koszt przejechania 100 km)
 • Wizerunek nowoczesnej firmy dbającej o środowisko
vito 18C0530 027
 
eVito w skrócie
 • Bateria o mocy 35 kWh (użytkowa)
 • Szacowany zasięg 150 km
 • Moc silnika 85 kW, moment obrotowy do 295 Nm
 • Przestrzeń ładunkowa
 • Prędkość maksymalna 80 km/h, 100 km/h lub 120 km/h
 • Dwa rozstawy osi: 5140 (pomieści 1048 kg ładunku) i 5370 (pomieści 1073 kg)
 • Dopuszczalna masa całkowita 3200 kg
 • Do końca roku ładowarka Wallbox za 1 zł i kabel do ładowania w standardzie
 • „Zdalne e-Ładowanie” – zdalne ustawienie klimatyzacji i poziomu ładowania w ramach usług Mercedes PRO
sprinter 19C1028 001
eSprinter w skrócie
 • Do wyboru baterie o mocy 35 kWh lub 47 kWh (użytkowe)
 • Szacowany zasięg od 115 (z baterią 35 kWh) do 150 km (z baterią 55 kWh)
 • Moc silnika 85 kW, moment obrotowy do 295 Nm
 • Przestrzeń ładunkowa 11 m3
 • Ładowność
 • Prędkość maksymalna 80 km/h, 100 km/h lub 120 km/h
 • Dopuszczalna masa całkowita 3500 kg
 • Do końca roku ładowarka Wallbox za 1 zł i kabel do ładowania w standardzie
 • „Zdalne e-Ładowanie” – zdalne ustawienie klimatyzacji i poziomu ładowania w ramach usług Mercedes PRO

 


Zobacz także

Prezes Hegelmann zapowiada dalszy rozwój na polskim rynku
DB Schenker wybrał partnera telematycznego
LOTOS Kolej kupuje lokomotywy Vectron
Dominic Kurtaz obejmuje stanowisko dyrektora zarządzającego regionu EuroCentral
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Mercedes stworzył narzędzie, które daje pełną kontrolę nad autem
Mercedes-Benz ułatwia dostęp do części
Diesel Truck zmienia swoja nazwę na EWT Automotive Polska
Francja ma ambitne plany ograniczające emisję spalin
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA