2020-09-09 | Głos z rynku

Zachód rekrutuje polskich pracowników

Pandemia Covid-19 spowolniła globalną gospodarkę i dotknęła niemal każdą branżę w Polsce i Europie. Podczas, gdy większość firm nadal zmaga się ze skutkami zamrożenia gospodarki i obostrzeń dla społeczeństwa, branża e-commerce przechodzi przyspieszoną ekspansję. Sprzedaż online imponująco rośnie, a branża rekrutuje nowych pracowników.

Polski rynek handlu online wciąż jest w fazie wzrostu, ale w Europie e-commerce od kilku lat rozwija się bardzo dynamicznie. Stan epidemii spowodował jeszcze większy wzrost sprzedaży online, nawet wśród dotychczasowych sceptyków tego rozwiązania.

E-commerce w Polsce i Europie

Branża e-commerce w Polsce rok rocznie notuje dwucyfrowe wzrosty na poziomie 16-18 proc. Jej wartość dla rynku polskiego w 2020 roku szacowana jest na 70 mld zł. Jednak w obecnej sytuacji epidemiologicznej należy spodziewać się jeszcze większych przyrostów. W czasach Covid-19 zakupy przez internet zostały docenione przez konsumentów nie tylko za całodobową dostępność, szybkość i wygodę, ale przede wszystkim za bezpieczeństwo.

U naszych zachodnich sąsiadów sprzedaż online już od kilku lat dystansuje handel tradycyjny. Raport Wordpay Global Payment prognozuje dynamiczny wzrost rynku e-commerce w Europie do 2021 roku. Według prognoz w ciągu najbliższego roku największą dynamikę będzie można zaobserwować w Niderlandach, Niemczech i we Włoszech. Niderlandy już od kilku lat należą do najbardziej wpływowych państw na rynku e-commerce i zaliczają się do 10 największych rynków e-commerce na świecie.

W Niderlandach pracownicy logistyki pilnie poszukiwani

Wraz z coraz szybszym rozwojem e-commerce rośnie zapotrzebowanie na pracowników logistyki, którzy obsłużą poszczególne procesy. Bardzo duże niedobory pracowników w tej branży notują nasi zachodni sąsiedzi, jak Holandia, gdzie handel online jest jedną z kluczowych gałęzi gospodarki.

„Wpływ pandemii na rynek pracy w Niderlandach jest znacznie mniejszy niż w Polsce. Ponadto dynamiczny wzrost rynku e-commerce dodatkowo pogłębił niedobory pracowników w branży logistycznej. Należy tutaj pamiętać, że logistyka e-commerce to nie tylko obsługa magazynu, ale także pakowanie, wysyłka i obsługa zwrotów, stąd tak duże potrzeby kadrowe. Czynnikiem, który ułatwia wyjazd i cały proces zatrudnienia jest bez wątpienia brak kwarantanny w Holandii. Dzięki temu pracownicy mogą od razu rozpocząć pracę i nie muszą dysponować dodatkowymi środkami na utrzymanie, które byłyby niezbędne w przypadku dwutygodniowej izolacji” - mówi Patrycja Liniewicz, Managing Director International Recruitment w OTTO Work Force.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Onturtle i Alpega wyruszają w drogę, by podziękować przewoźnikom
Grupa Utz z nową stroną, która ma stać się wizytówką
QSL pokazuje jak sobie logistyka w starciu z pandemią
Dassault Systèmes integruje rozwiązanie desktopowe z platformą w chmurze
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

DB Schenker logistykę w Oslo opiera wyłącznie o pojazdy zeroemisyjne
Co jest dzisiaj głównym punktem negocjacji kontraktów logistycznych?
Nowe wyzwania w logistyce i przemyśle – jak może pomóc technologia?
„Logistyka (nie) przez przypadek – badanie uczniów techników logistycznych”
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA