2019-09-04 | Głos z rynku

Pojazdy autonomiczne wyjeżdzają na polskie ulice

Jak podaje środowa Rzeczpospolita na dniach w Gdańsku oraz na autostradzie A4 pod Krakowem mają być testowane pojazdy autonomiczne.

Już w piątek na ulicy Karwieńskiej w Gdańsku funkcjonować zacznie pierwszy w Polsce autonomiczny bus, który będzie woził pasażerów odwiedzających oliwskie zoo. Autonomiczny i elektryczny minibus ma jeździć w Gdańsku do końca września. Będzie mógł zabrać na pokład 12 osób w tym operatora, który będzie czuwał nad bezpieczeństwem przejazdu. Ze względów bezpieczeństwa droga, po której ma poruszać się pojazd będzie wyłączona z ruchu.

Gdański ratusz poinformował już, że miasto będzie szukać finansowania by tego typu pojazdy na dłużej zagościły na miejskich ulicach. Cały test jest częścią międzynarodowego projektu Sohja Baltic, w ramach którego tego typu testy mają być przeprowadzone w sześciu miastach regionu Morza Bałtyckiego.

Testy na A4

Rzeczpospolita podaje również, że na drugim końcu Polski planowane są testy pojazdu autonomicznego w normalnych warunkach drogowych. Pojazd ma poruszać się po autostradzie A4 od węzła Kraków Skawina do węzła  Tarnów Centrum i z powrotem.

Samochód miał wyjechać na drogi w przyszłym tygodniu, jednak nie jest to jeszcze pewnik. W międzyczasie zmieniły się przepisy, które nakazują używania przez pojazdy badawcze zielonych tablic. Jeśli faktycznie będzie musiał takowe posiadać, to prawdopodobnie będzie to skutkować przełożeniem testów.

Technologia pojazdów autonomicznych staje się coraz popularniejsza. Kolejne miasta szykują się do testów oraz tworzą ramy prawne dla tego typu środków transportu. Cytowany przez Rzeczpospolitą Piotr Smolnicki z Politechniki Gdańskiej uważa, że jeśli technologia autonomiczna będzie rozwijać się bez przeszkód, to już 2025 roku zobaczymy tego typu pojazdy na naszych ulicach. 

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Milenialsi przyszłością dla e-commerce
K+N i Air France łączą siły w sektorze lotniczym
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Elektryczne pojazdy ciężarowe Scania w Oslo
Nowy koncepcyjny bezzałogowy pojazd ciężarowy
DHL testuje w Krakowie pojazdy elektryczne
Toyota e-Palette Concept: transport osób i towarów w przyszłości
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA