Przejdź do artykułu

Top Logistyk

Top Logistyk 6/2019
<< Cofnij

Zestaw wymienny

DB Schenker konsekwentnie doskonali procesy, by jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby klientów. Aktualnie jednym z najważniejszych projektów jest wdrożenie nadwozi wymiennych do obsługi połączeń międzyterminalowych w Polsce. Zmodernizowana sieć krajowa zapewni lepsze wykorzystanie pojazdów i bezpieczniejszy transport towarów, a także ograniczenie emisji CO2.

Operator logistyczny krok po kroku realizuje plan implementacji 800 nadwozi wymiennych (inaczej swap body lub BDF), które zastępują tradycyjnie stosowane naczepy. Wdrażane nadwozia wymienne są wykorzystywane do obsługi połączeń międzyterminalowych w polskiej sieci logistycznej i stanowią aktualnie najważniejszą inwestycję biznesu lądowego. Obecnie firma dysponuje blisko 600 kontenerami.

DB Schenker – zgodnie z celem Grupy DB dotyczącym redukcji emisji gazów – szuka rozwiązań, które zapewnią mniejszy ślad węglowy. Z obliczeń operatora logistycznego wynika, że cztery zestawy kontenerowe zastępują pięć naczep. Wykorzystując nadwozia wymienne zamiast naczep, firma podnosi jakość oferowanych usług dla klientów i ogranicza negatywny wpływ na środowisko naturalne. Wprowadzenie swap body w transporcie towarów w krajowej sieci może ograniczyć emisję dwutlenku węgla o około 27% rocznie.

„W dynamicznie zmieniającym się świecie podejmujemy działania, które pozwolą nam sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów. Inwestycja w nadwozia wymienne to ważny krok w doskonaleniu naszej sieci. Celem jest wzrost efektywności i podniesienie jakości operacji” – mówi Marek Skowroński, Dyrektor Transportu Drogowego Klastra Europy Północno-Wschodniej w DB Schenker.

Wdrożenie nadwozi wymiennych wymaga również dostosowania istniejących struktur do ich optymalnej obsługi. By usprawnić procesy, firma wyposażyła swoje oddziały w specjalne ciągniki terminalowe, które zapewniają transport kontenerów na terenie obiektów. Niezwykle ważnym aspektem jest także współpraca z przewoźnikami. Transport z wykorzystaniem swap body wymaga odpowiednio dostosowanej floty. Przewoźnicy wymieniają dotychczasowe samochody na nowe, które jednocześnie są bardziej ekologiczne i spełniają wymogi normy Euro 6.

Nadwozia wymienne wyposażone są w belki podwójnej podłogi, dzięki którym można uzyskać dodatkową powierzchnię załadunkową, pozwalają na lepsze zagospodarowanie przestrzeni i otrzymanie około 10 miejsc paletowych więcej w porównaniu z powszechnie stosowanymi naczepami. Przekłada się to również na mniejszą liczbę pojazdów na drogach.

Wykorzystanie nadwozi wymiennych nie tylko zapewnia większe bezpieczeństwo transportowanym towarom, ale również pozwala na optymalizację czasu pracy kierowców. Swap body umożliwiają też tworzenie tzw. miejsc spotkań – z dwóch terminali w tym samym czasie wyjeżdżają dwa zestawy kontenerowe prowadzone przez dwóch kierowców, którzy spotykają się w połowie drogi, przepinają kontenery i powracają do swoich terminali macierzystych.

Chcąc w pełni wykorzystać potencjał BDF, operator logistyczny prowadzi prace informatyczne, by zmodyfikować system operacyjny i zaimplementować nowe aplikacje. Nadwozia wymienne są również wyposażone w GPS wspierany przez moduły solarne, co umożliwia monitoring ruchu jednostek w czasie rzeczywistym. System pozwala także zarządzać flotą kontenerów w zakresie napraw, okresowej inwentaryzacji czy przeglądów technicznych.

DB Schenker jest globalnym operatorem logistycznym. Oferuje kompleksowe rozwiązania obejmujące transport lądowy, oceaniczny, lotniczy i logistykę magazynową. Zarządza globalnymi łańcuchami dostaw dla producentów, eksporterów i importerów czołowych marek. Każdego dnia ponad 70 tysięcy pracowników dostarcza setki tysięcy towarów na całym świecie. W Polsce, w 17 oddziałach i przynależnych terminalach przeładunkowych oraz 13 magazynach logistycznych i agencjach celnych, pracuje ponad 3000 osób.

REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów