Przejdź do artykułu

Top Logistyk

Top Logistyk 1/2017
<< Cofnij

Karty "wszystkomające"

Kartami flotowymi można realizować opłaty drogowe, płacić za parking, artykuły samochodowe, warsztat, myjnię, assistance. Przy tak szerokim wachlarzu kluczowe stają się narzędzia IT do łatwego zarządzania transakcjami. Bieżący wgląd do płatności pozwala śledzić wydatki w trasie i w razie potrzeby daje możliwość blokowania lub udostępniania usługi z poziomu witryny internetowej.
Karty paliwowe nazywane są flotowymi. Mają usprawnić działanie flot pojazdów, kierowanie nimi, ułatwić kontrolę nad wydatkami w trasie, agregując w jednym rachunku wszelkie wydatki transportowe, pozwalając je porządkować i analizować. Zapewniają też większą płynność finansową, z racji wydłużonego terminu płatności. W istocie stanowią rodzaj kredytu dla przewoźnika.                     
 
Całkiem sporo nowości  

Robert Karolczak, Marketing Manager Poland, Baltics & Ukraine Commercial Fleet, Shell Polska informuje, że firma na ten rok planuje m.in. rozwój ochrony transakcji w czasie rzeczywistym oraz wprowadzanie usprawnień w aplikacji Shell Card Online. „Chcemy zagwarantować wszystkim managerom flot wygodę obsługi, bezpieczeństwo płatności, a także łatwe i sprawne zarządzanie kartami firmy w trybie on-line oraz skuteczną kontrolę floty” – podkreśla nasz rozmówca.

Nowości zapowiadają też inni operatorzy. „Jesteśmy w trakcie nawiązywania współpracy z kolejnymi stacjami, serwisami i warsztatami w całej Europie. Zależy nam, aby klienci UTA mieli dostęp do dobrze wyposażonych i wysoko rozwiniętych infrastrukturalnie stacji ze strzeżonymi parkingami, które oferują korzystne warunki cenowe” – akcentuje Iwona Myśliwiec, menedżer ds. produktu, UTA Polska. Wśród wprowadzonych ostatnio rozwiązań jest Telepass EU - do opłacania płatnych dróg w sześciu krajach (Włochy, Francja, Hiszpania, Portugalia, Belgia - tunel Liefkenshoek i Polska - autostrada A4). Daje dostęp do rabatów, sięgających 50 proc. (także rabatów za włoskie autostrady). Z kolei UTA MultiBox od niedawna umożliwia regulowanie opłat drogowych także w Belgii w systemie ViaPass. Oznacza to, że za pomocą tylko jednego urządzenia UTA MultiBox można regulować myto w Belgii, a także we Francji, Hiszpanii, Portugalii i Niemczech (tunel). Dodatkowo, w przypadku Belgii płatność za drogi przy pomocy UTA MultiBox oznacza jedną zbiorczą fakturę do zwrotu VAT, zamiast drukowania faktur z systemu Satellic do każdego pojazdu oddzielnie. Kolejna nowość to BroBizzBox, niewielkie urządzenie umożliwiające zapłatę za drogi, mosty, tunele, czy promy w Norwegii, Szwecji oraz Danii, UTA  udostępnia swoim klientom bez żadnych dodatkowych opłat.
          
Potrafią coraz więcej  
 
Karty wyglądają tak jak kiedyś, pełnią jednak o wiele więcej funkcji. „Kierowcy dzięki kartom euroShell mogą wygodnie i bezpiecznie uregulować kluczowe wydatki na strategicznie zlokalizowanych stacjach paliwowych w całej Polsce. Użytkownicy mogą zapłacić kartą za paliwo, ale także za opłaty drogowe, przejazdy przez tunele i mosty oraz przeprawy promem”  – podkreśla R. Karolczak (Shell). Istotnym udogodnieniem dla polskich przewoźników jest zwrot podatku VAT z transakcji zagranicznych m.in. za opłaty drogowe, paliwo oraz zakup części zamiennych. Zaletą jest krótki czas oczekiwania na zwrot pieniędzy. Klienci euroShell otrzymują tylko jedną fakturę zbiorczą, co ułatwia zarządzanie kosztami i przyspiesza zwrot podatku VAT – czas na zwrot pieniędzy zostaje skrócony do 2 tygodni w trybie fakturowania netto, co jest najszybszą metodą odzyskania VAT z transakcji zagranicznych. Operatorzy flot chętnie korzystają też z usługi zwrotu akcyzy za zakupiony olej napędowy w jednym z sześciu państw europejskich: Francji, Hiszpanii, Włoszech, Belgii, Słowenii i na Węgrzech. Istnieje możliwość regulowania płatności za usługi pomocy drogowej (naprawy mechaniczne, holowanie), świadczone całodobowo w 40 krajach w Europie.

Jerzy Jezuit, doradca, DKV Euro Service Polska wśród najważniejszych, nowych funkcjonalności wymienia akceptację DKV Card na przeszło 1,2 tys. stacji paliw Gazpromneft w Rosji oraz 23 stacjach Belarusneft na Białorusi. Klienci DKV mogą na tych stacjach liczyć na rabaty sięgające do 200 RUB za każde 100 l zakupionego paliwa. Jest to efekt strategicznej współpracy jaką pod koniec ubr.  DKV Euro Service nawiązało z Gazpromneft-Corporate Sales - operatorem kart paliwowych i czwartym co do wielkości wydobywcą ropy naftowej w Rosji. „W efekcie kierowcy mają zapewniony dostęp do wysokiej jakości oleju napędowego, benzyny  oraz profesjonalnego serwisu. Stacje znajdują się przy głównych autostradach oraz głównych szlakach komunikacyjnych, a większość z nich czynna jest 24h na dobę” – mówi J. Jezuit.
 
Fotolia 113897198 Subscription Monthly XXL
                                Fotolia

Dlaczego warto?

Emitenci kart konkurują ze sobą. Dlaczego zatem warto korzystać z konkretnej  karty? R. Karolczak (Shell Polska) za główny uważa argument, iż w Europie euroShell umożliwia transakcje bezgotówkowe w 22 tys. lokalizacjach w 35 krajach, z których łącznie prawie 2,5 tys. to stacje przeznaczone dla transportu ciężarowego. W Polsce karty euroShell są akceptowane na ponad 900 stacjach przy głównych szlakach komunikacyjnych. Liczy się też prosta i szybka administracja, klient otrzymuje wszystkie informacje o dokonanych transakcjach na fakturach zbiorczych, które może również otrzymywać w formie elektronicznej. „Ważnym czynnikiem jest bieżąca kontrola dokonanych transakcji oraz monitoring zużycia paliwa, dzięki aplikacji Shell Card Online. Aplikacja, poprzez alerty ostrzegawcze, pozwala na wykrywanie nieuczciwych praktyk pracowników np. prób uregulowania należności za towary nieobjęte płatnościami kartą” - zapewnia nasz rozmówca.

„Za pośrednictwem DKV, można rozliczać opłaty drogowe we wszystkich działających systemach w Europie. Dotyczy to opłat za przejazd autostradami, mostami i tunelami oraz promami” – informuje J.Jezuit (DKV Euro Service Polska) tłumacząc, że chodzi o sieć punktów akceptacji: ok. 60 tys. punktów w 42 krajach (4 tys. stacji w Polsce). Argumentem ma być też internetowa platforma DKV eReporting, służąca do analizy płatności całej floty: tankowań, opłat drogowych oraz zakupów i płatności za usługi, aplikacja na smartfony DKV App, brak wymaganych zabezpieczeń przy rejestracji do systemu viaTOLL itp.

I.Myśliwiec (UTA) za najważniejszą funkcjonalność kart uważa ciągle wygodne i tanie tankowanie (karty paliwowe takie jak UTA umożliwiają kierowcy wybranie stacji dowolnego koncernu, użytkownik nie ma ograniczeń pod względem ceny paliwa czy lokalizacji stacji). Umożliwia to rozbudowana sieć akceptacji kart – blisko 55 tys. punktów w 40 krajach, w tym blisko 3,9 tys. stacji w Polsce. Klienci UTA mogą liczyć na korzyści przy zakupie paliwa: od stacji z niskimi cenami, poprzez wysokie rabaty na tankowania w całej Europie, do rozliczania w oparciu o ceny hurtowe (np. w Polsce klienci UTA tankują z ceną znacznie poniżej SPOT). Nie bez znaczenia jest też odroczony o prawie 45 dni termin płatności. „Kierowcy dzięki karcie nie tracą w drodze cennego czasu na pobieranie rachunków, np. dzięki urządzeniom pokładowym automatycznie rozliczają opłaty drogowe, bez konieczności zatrzymywania pojazdu. UTA daje zarówno możliwość zapłaty za drogi w całej Europie, w tym winiety, urządzenia obowiązkowe, wymagane przez poszczególnych operatorów autostradowych, jak też urządzenia dodatkowe, multifunkcyjne, które dają możliwość zapłaty jednym urządzeniem opłat drogowych w kilku krajach. Urządzenia te można doładowywać w trybie pre-pay, jak również rozliczać w trybie post-pay, dzięki czemu kierowca nie musi monitorować środków na urządzeniu” mówi I. Myśliwiec.  

Użytkownicy chwalą sobie też zwrot VAT-u, UTA oferuje pomoc przy formalnościach związanych ze zwrotem podatku VAT z zagranicy, dając klientowi do wyboru różne formy zwrotu (standardowy, terminowy, szybki, czyli tzw. „fakturowanie netto”). I. Myśliwiec podkreśla, że zwrot VAT-u za paliwo oraz inne produkty i usługi (np. opłaty drogowe) przynosi oszczędności rzędu 17 – 27 proc. (w zależności od wysokości podatku). Oferta obejmuje także pomoc w odzyskaniu części akcyzy zapłaconej za granicą (kwoty sięgające 0,14 centów/l). „Dzięki dostępowi do specjalnej strefy klienta UTA można m.in. sprawdzić bieżące oraz już zafakturowane transakcje, aktualne i historyczne ceny na stacjach, kopie faktur, załączników i innych dokumentów księgowych, alerty dot. podejrzanych transakcji” wylicza I. Myśliwiec.

Musi być bezpiecznie

R. Karolczak (Shell Polska) podkreśla, że rynek ciągle ewoluuje i stawia przed przewoźnikami nowe wyzwania. Dlatego Shell Polska z myślą o firmach transportowych wprowadził w ubiegłym roku do oferty karty paliwowe z technologią chipową. „Nowe karty Chip&PIN zostały zabezpieczone indywidualnym kodem PIN, dzięki czemu pozwalają na jeszcze skuteczniejszą kontrolę i ochronę transakcji. W ramach nowej oferty proponujemy klientom przyspieszone raportowanie transakcji, możliwość otrzymywania powiadomień SMS, limity transakcyjne oraz weryfikację numerów rejestracyjnych na terenie Polski. To bezpieczne narzędzie do optymalizacji kosztów zarówno dla dużych, jak i małych firm przewozowych” – mówi R. Karolczak.
 
Adam Brzozowski
 
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów