Przejdź do artykułu

Magazynowanie i Dystrybucja

Magazynowanie i Dystrybucja 1/2020
<< Cofnij

Konsument chce szybko!

Żyjemy w erze zorientowanej na klienta. Wyznacznikiem konkurencyjności jest umiejętność zapewnienia najwyższego poziomu obsługi. Rosnąca wartość sektora e-commerce w Polsce , coraz większe oczekiwania konsumentów co do czasu realizacji zamówienia oraz zwrotów w naturalny sposób popychają sklepy do podnoszenia efektywności na poziomie magazynowania.
Szczególnym wyzwaniem dla branży e-commerce wydaje się optymalizacja polityki zwrotów, które są coraz częstszym zjawiskiem, a w branży fashion sięgają nawet 70% („Rzeczpospolita”, 12 września 2019 r.). Kupujący niejednokrotnie zamawia kilka rozmiarów danego asortymentu, z góry zakładając, że część zamówionych artykułów zostanie odesłana. Tymczasem koszt jednego zwrotu po stronie sprzedawcy może sięgać nawet kilkudziesięciu złotych, z czego 2/3 to koszty procesowania i przygotowania towarów do ponownej sprzedaży.

Jednym z rozwiązań pozwalających wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, jednocześnie dbając o interes finansowy firmy, jest optymalizacja procesów magazynowania. Firma Dematic, lider i innowator w intralogistyce, proponuje szereg rozwiązań przynoszących korzyści na poziomie zarządzania, produktywności, elastyczności, a co za tym idzie – również wzrost zysków sprzedawców. Firma umiejętnie łączy ze sobą różne technologie w celu uzyskania – w zależności od potrzeb klienta – pełnej lub częściowej automatyzacji. Dostarcza m.in. rozwiązania do przechowywania i wyszukiwania produktów (SRM), systemy składowania, przenośniki, sortowniki czy rozwiązania do kompletacji, w tym kompletacji przez roboty i wózki autonomiczne (AGV). Integralną częścią oferty, która wyróżnia Dematic na tle konkurencji, jest sprawdzone autorskie oprogramowanie Dematic iQ.

Sortownik podwieszany (Pouch sorter) odpowiedzią na wyzwania branży e-fashion

Według raportu „E-Commerce w Polsce 2019” najpopularniejszymi produktami kupowanymi przez polskich klientów w Internecie w 2018 r. były odzież i akcesoria. Narzędziem idealnie odpowiadającym potrzebom sklepów internetowych sprzedających tego typu asortyment jest sortownik podwieszany. Jego działanie oparte jest na zautomatyzowanym systemie worków podwieszanych na adapterach rolkowych, przechowującym i sortującym zarówno produkty wiszące, jak i złożone, a także przedmioty płaskie i kartony. W odpowiedzi na aktualne potrzeby magazynu artykuły są automatycznie wkładane do torebek, a następnie z nich wyjmowane. Dzięki temu w godzinach szczytu system jest w stanie transportować do 40 000 worków na godzinę! To idealne rozwiązanie do obsługi zwrotów, ponieważ sprawia, że ​​zwracany towar jest dostępny do ponownego zamówienia w bardzo krótkim czasie.

2. Dematic Pouch Sorter Arvato

Dematic Multishuttle DMS – szybki, uniwersalny i skalowalny

Inne sposobności na utrzymanie doskonałego standardu realizacji zamówień przez platformy wielokanałowe z szeroką gamą produktów stwarza Dematic Multishuttle. System automatycznie koordynuje wszystkie procesy między magazynem a jednostkami kompletującymi i pakującymi. Składa się z połączenia regałów, wózków, wind i autorskiego systemu Warehouse Execution System (WES). Rozwiązanie DMS gwarantuje wysoką wydajność i przepustowość, które są ważne szczególnie w okresach szczytu, takich jak wyprzedaże czy święta.

1. Dematic Multishuttle 2 Mammut 1

Micro-Fulfillment – kompletacja w zaledwie 1 godzinę

Rozwiązanie Dematic Micro-Fulfillment odpowiada na wyzwania detalistów realizujących zamówienia drobne – zwiększa wydajność przy jednoczesnej optymalizacji powierzchni magazynowej. Wdrożenie tego innowacyjnego systemu wraz z instalacją zajmuje zaledwie 12 tygodni. Dematic Micro-Fulfillment zakłada instalację blisko konsumenta końcowego, nawet na powierzchni poniżej 1000 m2. Można do tego wykorzystać np.: zaplecze sklepu detalicznego, pobliski punkt odbioru zamówień internetowych lub miejskie centrum logistyczne zewnętrznego usługodawcy. Taka bliskość pozwala sprzedawcom detalicznym na lepsze wykorzystanie i maksymalizację powierzchni, umożliwiając jednocześnie obsługę logistyczną w ciągu jednej godziny, a co za tym idzie – zdecydowane zwiększenie rentowności.

W odróżnieniu od konkurencyjnych rozwiązań, często wykorzystujących niesprawdzone metody lub opierających się na prototypach, Dematic Micro-Fulfillment bazuje na sprawdzonych technologiach, takich jak Dematic Multishuttle czy Goods-to-Person Picking, które od wielu lat stanowią standardy branżowe.

Inteligentny przepływ danych

Czynnikiem kluczowym dla automatyzacji magazynów jest inteligentne oprogramowanie: autorskie Dematic iQ lub oparte na SAP. „Inteligentne oprogramowanie daje gwarancję, że ​​przepływ danych przebiega bezproblemowo, nawet przy dużych wolumenach zamówień. Eliminuje konieczność zaangażowania czynnika ludzkiego” – mówi Jessica Heinz, Dyrektor ds. Marketingu i Rozwoju Biznesu na Europę Centralną, Dematic. Inteligentne oprogramowanie automatycznie kontroluje i przyśpiesza procesy obsługi w zależności od stopnia wzrostu zamówień. W razie potrzeby procesy intralogistyczne mogą być wcześniej symulowane, pomagając przygotować się na przykład na momenty szczytu. W tym celu z góry tworzony jest tak zwany bliźniak cyfrowy, który identyfikuje wąskie gardła w magazynie lub w wydajności kompletacji. Bliźniak daje firmom szansę na to, by nie być zaskoczonym szaleństwem zakupów i – paradoksalnie – nie stracić na dużym popycie.

REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów