Kaizen

Kaizen 2/2019
<< Cofnij

Zintegrowane usługi logistyczne z innowacjami w tle

Jakie nowe rozwiązania wdrażają operatorzy logistyczni? Jakie usługi cieszą się obecnie zainteresowaniem firm produkcyjnych i gdzie leży potencjał do dalszego rozwoju? O tym rozmawiamy z Rafałem Krajewskim, Dyrektorem Generalnym GEFCO Polska

Innowacje nie omijają branży logistycznej. Jakie rozwiązania wprowadzają operatorzy?

– Obecnie niemal codziennie można przeczytać o testach lub wdrożeniach nowych technologii dla sektora TSL. Grupa GEFCO ma również w tym swój udział. Jednym z rozwiązań przez nas rozwijanych jest personalizowana usługa transportu samochodów do klienta końcowego zarządzana poprzez aplikację na smartfon. Ponadto już od kilku lat wprowadzamy nowe rozwiązania technologiczne, w szczególności z obszaru IoT, wspierające zarządzanie kosztownymi opakowaniami w łańcuchu dostaw – chociażby „szyte na miarę” rozwiązanie usprawniające zarządzanie paletami motocyklowymi w Europie. Współpracujemy z akceleratorami i inkubatorami start-upów, uczelniami i laboratoriami, a wewnątrz firmy szukamy pomysłów kreatywnych poprzez Fabrykę Innowacji GEFCO. Uważam podejmowanie tego typu inicjatyw za działania konieczne dla budowania coraz większej wartości dla naszych klientów oraz utrzymania miana czołowego europejskiego i światowego dostawcy zintegrowanych usług logistycznych.

A jak to wygląda w Polsce?

– W tej chwili koncentrujemy się na wykorzystaniu potencjału RPA, czyli Robotic Process Automation. Czasochłonne i powtarzalne czynności wykonywane na naszych systemach IT staramy się delegować specjalnie do tego przygotowywanym aplikacjom, a sami skupiać się na naszej głównej działalności biznesowej. Nasze centra przeładunkowe wyposażamy w najnowocześniejsze urządzenia do pomiaru wagi i objętości towarów, aby gromadzić oraz wykorzystywać potencjał, który powstał wraz z pojawieniem się Big Data i towarzyszących narządzi do analizy. W magazynach planujemy rozpocząć testy dronów do przeprowadzania inwentaryzacji. Współpracujemy także z polskim środowiskiem start-upowym, od którego pozyskujemy pomysły na nowe rozwiązania i metody pracy.

Wiele osób jednoznacznie kojarzy GEFCO z automotive.

– Nie bez powodu – nasza firma zaczynała od logistyki dla produkcji samochodów i nadal jest to nasz naturalny obszar działania. Obsługujemy producentów pojazdów, części zamiennych i komponentów motoryzacyjnych. W Europie jesteśmy uważani za lidera wśród operatorów zajmujących się logistyką dla tego wymagającego sektora. Staramy się jednak dywersyfikować portfel naszych klientów. W Polsce sektor motoryzacyjny zapewnia nam nieco ponad połowę przychodów, co oznacza, że popyt na naszą ekspertyzę i serwis w obszarze high-tech, home equipment czy FMCG jest również wysoki. Oprócz wymienionych wyżej obsługujemy logistycznie produkty wrażliwe o wysokiej wartości, towary o krótkiej trwałości i silnej sezonowości, a także zarządzamy łańcuchami dostaw klientów przemysłowych, z sektora energetycznego i kosmetycznego. Nieobcy jest nam również sektor medyczny z wyłączeniem lekarstw. Gama obsługiwanych klientów jest naprawdę spora.

Takiej dywersyfikacji sprzyja na pewno czas i zaplecze biznesowe?

– Oddział w Polsce otworzyliśmy w 1999 r., ale GEFCO ma dłuższą historię. Firma powstała w 1949 r. z inicjatywy producenta samochodów Peugeot, a Grupa PSA do dziś pozostaje jednym z naszych najważniejszych klientów. Obchodzimy zatem w tym roku podwójny jubileusz. Po 70 latach obecności na rynku międzynarodowym i 20 w latach w Polsce osiągnęliśmy status jednego z dziesięciu największych na świecie partnerów w zakresie rozwiązań multimodalnych łańcucha dostaw i obsługujemy klientów z kilkunastu sektorów. Działamy w 47 krajach, posiadamy sieć ponad 300 placówek i zatrudniamy 13 000 osób. Tylko w Polsce mamy 12 oddziałów, a nasz zespół liczy ponad 500 pracowników. W sumie obsługujemy 2 tys. aktywnych klientów, a zakres tej obsługi jest różny – od tradycyjnego transportu, poprzez konsolidacje i magazynowanie, obsługę celną i podatkową, po zintegrowane działania w ramach GEFCO 4PL.

Jakie usługi cieszą się obecnie najbardziej rosnącym zainteresowaniem klientów?

– Z pewnością transport towarów między Europą i Azją, z którego korzysta głównie branża motoryzacyjna, przemysłowa i technologiczna. Dziś rozwiązania kolejowe Grupy GEFCO budowane wokół projektu Nowego Jedwabnego Szlaku dają duże możliwości – dysponujemy połączeniami między 35 chińskimi i 34 europejskimi miastami. Średni czas tranzytu między terminalami wynosi 20 dni, świadczymy usługi LCL, FCL, konsolidację zamówień czy transport pociągiem blokowym. Z roku na rok, dla wybranych grup towarów, kolej staje się coraz mocniejszą alternatywą dla tradycyjnego transportu morskiego.

W ostatnim czasie wprowadziliśmy do oferty również transport towarów niebezpiecznych koleją między Europą i Azją. Wielkość ładunku może się wahać między jednym kontenerem 40HC a dedykowanym zwartym składem pociągowym. Czas dostawy liczony od wyjścia towaru z głównych hubów kolejowych w Polsce lub Niemczech wynosi zaledwie 30 dni. Bez wątpienia usługi na Nowym Jedwabnym Szlaku mają spory potencjał rozwoju, szczególnie w kontekście kolejnych odsłon wojny celnej największych światowych mocarstw.

Dziękuję za rozmowę.

REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA