Przejdź do artykułu
2024-01-07 | W magazynie

Rozproszony trend

Drukarki etykiet i kodów należą do istotnych narzędzi wyposażenia magazynowego. Ich rola jest nie do przecenienia, pomagają w optymalizacji kluczowych działań. To one drukują etykiety, dzięki którym można identyfikować towary. Bez nich cyfryzacja procesów byłaby mocno utrudniona.

Błyskawiczny wydruk oznakowań, kodów kreskowych czy grafik oraz tekstu na opakowaniach to w wielu przypadkach warunek niezbędny do efektywnego funkcjonowania magazynu. – Zastosowanie oznaczeń z kodem kreskowym na samoprzylepnej etykiecie nadal jest najlepszym sposobem znakowania towarów. Celem stosowania etykiety z kodem kreskowym jest przekazanie jednoznacznych i bezbłędnych informacji w formie czytelnej wzrokowo dla operatorów oraz czytelnej elektronicznie w postaci kodu dla systemu logistycznego – mówi Grzegorz Relich, Przedstawiciel handlowy, menadżer produktu, AG Consult. Dla poszukujących odpowiednich drukarek kluczowe są takie cechy, jak: trwałość i wydajność. Cenione są urządzenia cechujące się wysoką rozdzielczością, odpowiednią szerokością druku, szybkością działania. Wiele przemysłowych modeli przystosowanych jest do pracy w bardzo trudnych warunkach.

Kluczowe walory

Niestety przez panujące problemy ekonomiczne cena stała się głównym kryterium wyboru przy zakupie drukarki. Dopiero po cenie klienci przyglądają się jakości sprzętu czy dodatkowym funkcjom – mówi Wojciech Świątek, BDM, SATO Europe, Oddział w Polsce. To zresztą dość powszechna opinia samych dostawców sprzętu, choć zdecydowaną przesadą byłoby stwierdzenie, że cena jest kryterium jedynym.

Wybierający drukarki etykiet i kodów kreskowych zwracają uwagę na niezawodność, wydajność oraz jakość druku. Istotne są także takie aspekty, jak łatwość obsługi, szybkość drukowania, a także możliwość integracji z innymi systemami. – Klienci poszukują urządzeń, które będą mogły sprostać wysokim wymaganiom ich środowiska pracy i zapewnić ciągłość operacji logistycznych – dodaje Marek Kuropieska, Prezes Zarządu, Aspekt.

Na to, że klienci szukają solidnej drukarki, która wytrzyma zarówno trudne, jak i wymagające środowiska zwraca uwagę Carsten Hayn, Regional Sales Manager, Citizen Systems Europe. Dla użytkownika końcowego ważne jest, aby drukarki etykiet mogły pracować 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i drukować kilometr za kilometrem, nie zakłócając jego działalności. – Nasza słynna drukarka CL-S700II spełnia te wymagania – zazwyczaj nie trzeba nawet wymieniać głowicy drukującej, dopóki nie wydrukuje ona ponad 170 000 km etykiet. Pomaga to zapewnić klientowi doskonały całkowity koszt posiadania, ponieważ nie będzie on musiał ponownie inwestować w nową drukarkę przez długi czas – dodaje nasz rozmówca.

Citizen CL S703 TypeⅡ Label Feed800px

Citizen CL-S700II

Wybierając drukarki, klienci zwracają uwagę na jakość i szybkość nadruku, ale bardzo istotna jest też sama trwałość i przyczepność zadrukowywanego nośnika. – Drukarki muszą spełniać różne kryteria, w zależności od specyfiki procesu, w jakim mają być zastosowane. Musimy zwrócić uwagę na odpowiednią technologię druku, nakład etykiet, jaki będzie drukowany, wymaganą rozdzielczość druku, sposób połączenia z siecią czy potrzebne akcesoria – opowiada G. Relich (AG Consult), dodając, że wskaźnikiem oceny inwestycji jest rodzaj drukarki, jej cena, rodzaj i koszt odpowiedniego nośnika, koszty konserwacji urządzenia oraz koszty licencji oprogramowania umożliwiającego tworzenie odpowiednich wzorców wydruku. Dlatego też – co akcentuje nasz rozmówca – należy dokładnie określić i jasno sprecyzować swoje wymagania w zakresie stosowania oznaczeń.

Cel: konkurencyjność!

To, że oprócz ceny, na rynku drukarek etykiet i kodów kreskowych duże znaczenie mają takie czynniki, jak innowacyjność technologiczna, niezawodność, jakość obsługi klienta, a także elastyczność i możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb klientów, potwierdza też M. Kuropieska (Aspekt), zaznaczając przy tym, że Aspekt oferuje liczne, dodatkowe usługi wspierające nabywców drukarek, takie jak pomoc techniczną, szkolenia dla użytkowników czy serwis posprzedażowy. To istotne argumenty służące zyskaniu przewagi konkurencyjnej. – Ważna jest także zgodność z aktualnymi trendami ekologicznymi, takimi jak mniejsze zużycie energii czy możliwość recyklingu zużytych materiałów – konkluduje M. Kuropieska.

W. Świątek (SATO) zwraca uwagę na to, jaką rolę w zdobywaniu przewagi konkurencyjnej mają dodatkowe czynniki akcentowane przez dostawcę urządzeń. Są to np. dyspenser (ma za zadanie podawać odklejone już etykiety, które można aplikować na opakowanie); pojemność drukarki na media (aby uniknąć przestojów); współczynnik awaryjności oraz opcje serwisowe oferowane przez producenta czy temperatura w jakiej drukarka może pracować.

Specyfika branżowa

Drukarki etykiet znacząco różnią się od tych stosowanych w biurach czy w domach. Bezpośredni druk termiczny wykorzystuje specjalny papier powlekany termochromatycznie i nanosi znaki poprzez podgrzanie głowicy drukującej. Jeśli potrzeba, by etykieta była trwała i odporna na uszkodzenia czy różne czynniki środowiskowe, możemy wykorzystać technologie druku termotransferowego, gdzie nadruk uzyskiwany jest poprzez podgrzanie pigmentu, który znajduje się w taśmie barwiącej potocznie nazywaną kalką. Taki druk wymaga dodatkowego medium, jakim jest właśnie taśma barwiąca, ale umożliwia zadruk na etykiecie z folii polipropylenowej i polietylenowej. – Jak widać, możliwości jest wiele. Wystarczy wybrać odpowiednią drukarkę i materiały eksploatacyjne. Która drukarka będzie zatem odpowiednia? Jakie urządzenie kupić? Takie, które jest optymalne dla indywidualnych potrzeb klienta. W AG Consult codziennie szczegółowo przyglądamy się specyfice pracy, wymaganiom i oczekiwaniom klientów, by dobrać optymalne rozwiązanie do ich konkretnych potrzeb. Przy doborze sprzętu i projektowaniu procesów logistycznych warto korzystać z wiedzy i doświadczenia naszych ekspertów. Jest to najkrótsza droga do udanego zakupu – tłumaczy G. Relich.

M. Kuropieska (Aspekt) zaznacza natomiast, że drukarki przeznaczone do użytku w logistyce muszą być przede wszystkim niezawodne i wytrzymałe, przy czym liczy się głównie szybkość druku. Powinny również zapewniać wysoką jakość druku, która jest niezbędna do czytelności kodów kreskowych i etykiet. Podobne, pożądane walory drukarek stosowanych w sektorze magazynowym wymienia W. Świątek (SATO). Poza szybkością i wysoką jakością druku wskazuje jednak również na tzw. opcje łączności, które drukarka oferuje, obsługę bez użycia komputera usprawniającą procesy czy, w wielu przypadkach, rozmiar i kształt samego urządzenia, które musi się wpasować w przestrzeń.

W ostatnim roku w magazynach pojawia się trend rozproszenia stanowisk drukujących. Tym samym powstaje więcej stanowisk, a co za tym idzie spada obciążenie i wolumen wydruków dla pojedynczego urządzenia. Pozwala to na stosowanie tańszych drukarek, tzw. biurkowych.

Nowości i nie tylko

Firma Aspekt w mijającym roku wprowadziła kilka istotnych nowości w ofercie drukarek etykiet i kodów kreskowych. Należy do nich m.in. Zebra ZT111 i Honeywell PX45 oraz PX65. Na przykład Honeywell PX45 zapewnia możliwość drukowania dużych ilości etykiet termicznych, jak i termotransferowych w rozdzielczościach 203, 300 lub 406 dpi. Maksymalna szerokość takiej etykiety wynosić może 120 mm, a zadruku 110 mm. W standardzie model PX45a posiada interfejsy USB, RS232 i Ethernet, opcjonalnie może to być również przewodowy LPT lub bezprzewodowe Wi-Fi. Wśród dodatkowych akcesoriów, w które można wyposażyć drukarkę, jest gilotyna do etykiet oraz wewnętrzny nawijak podkładu. Na przednim panelu drukarka posiada wyświetlacz i klawiaturę, za której pomocą można zmieniać ustawienia i koordynować pracę drukarki. Z kolei walorem drukarki Zebra ZT 111 jest m.in. łatwy demontaż płyty i głowicy drukującej, co ułatwia pracę. Zwraca uwagę duża szybkość druku (do 10 obrazów na sekundę przy rozdzielczości 203 dpi), jak również intuicyjne ładowanie nośników z kolorowymi punktami dotykowymi i regulowanymi czujnikami nośników. M. Kuropieska (Aspekt) podkreśla, że modele te charakteryzują się wysoką wydajnością, niezawodnością oraz zaawansowanymi funkcjami technologicznymi, które zapewniają precyzyjne drukowanie etykiet w wymagających środowiskach logistycznych. – Te nowe drukarki oferują również łatwość integracji z istniejącymi systemami zarządzania magazynem i logistyką, co jest kluczowe dla efektywnego przepływu pracy – dodaje.

To, że ostatni rok przyniósł kilka ciekawych nowości produktowych w ofercie marki Zebra, potwierdzają w AG Consult. Znalazły się wśród nich przystosowane do typowej pracy w logistyce drukarki serii ZT111. To wysokiej jakości, a przy tym niedrogi sprzęt zapewniający trwały druk na drukarce klasy przemysłowej. – Zebra odświeżyła też serię drukarek ZT200, wprowadzając nowy model ZT231. Jest to przemysłowa drukarka wyposażona w czytelny ekran LCD, która cechuje się bardzo intuicyjnym interfejsem i mnogościom możliwych zastosowań. Mamy tu możliwość druku termicznego i termotransferowego w rozdzielczości 203 i 300 dpi oraz możliwość stosowania akcesoriów, jak odklejak, nawijak etykiet czy nóż tnący. W ostatnim roku w magazynach pojawia się trend rozproszenia stanowisk drukujących. Tym samym powstaje więcej stanowisk, a co za tym idzie – spada obciążenie i wolumen wydruków dla pojedynczego urządzenia. Pozwala to na stosowanie tańszych drukarek, tzw. biurkowych – mówi G. Relich (AG Consult), dodając, że w ten trend wpasowuje się również inny producent, firma Honeywell, wprowadzając drukarkę Honeywell PC42E-T. Jest to sprzęt dający możliwość wysokiej jakości druku zarówno termicznego, jak i termotransferowego. Coraz częściej wykorzystywane są też drukarki przenośne. – Modele te cechują się głównie tym, że są poręczne i bardzo praktyczne ze względu na małe rozmiary. Taka drukarka może być wykorzystywana praktycznie w każdym miejscu. Do zalet tego rodzaju drukarek zalicza się możliwość druku paragonów czy etykiet logistycznych dosłownie wszędzie i w dowolnym momencie – tłumaczy G. Relich.

Wskaźnikiem oceny wyboru drukarki jest jej cena, rodzaj i koszt odpowiedniego nośnika, koszty konserwacji urządzenia oraz koszty licencji oprogramowania umożliwiającego tworzenie odpowiednich wzorców wydruku.

W. Świątek (SATO) rekomenduje natomiast nową serię modułów drukujących S8XNX. – Moduły drukujące S84NX/S86NX firmy SATO są tak solidne, jak to tylko możliwe. Idealne do najtrudniejszych środowisk przemysłowych, dzięki: metalowej konstrukcji do drukowania w trudnych warunkach; prędkości drukowania do 16 ips przy wysokiej przepustowości oraz beznarzędziowej wymianie głowicy drukującej – zapewnia nasz rozmówca. Rozdzielczość wydruku w przypadku S84NX wynosi 203 dpi, 305 dpi, 609 dpi, a w przypadku S86NX 203 dpi i 305 dpi. Z kolei szerokość zadruku wynosi odpowiednio: 104 mm i 167,5 mm.

Dobre opinie zbiera też drukarka TSC MH261, umożliwiająca zastosowanie nośnika o maksymalnej szerokości 172,7 mm (6,8''). Klasyczna budowa modułu drukującego oraz mechanizm samodiagnostyki głowicy drukującej TPH Care ma być gwarantem odpowiedniej jakości wydruku, a kolorowy, dotykowy wyświetlacz oraz duże klawisze funkcyjne mają ułatwiać pracę operatorowi. Opcjonalnie dostępna obcinarka standardowa lub wzmocniona stają się przydatne przy druku etykiet bezklejowych na palety. Rozdzielczość wynosi 203 dpi, a szerokość druku 168 mm. Maksymalna szybkość druku to 305 mm/s. Nieco wolniejsza (254 mm/s.) jest drukarka tej samej marki oznaczona MH361T, za to drukująca w rozdzielczości 300 dpi.

Bardzo podobne różnice są pomiędzy dwiema drukarkami Printronix serii T8000. Urządzenie w wersji T82X6 dysponuje rozdzielczością 203 dpi, a T83X6 rozdzielczością 300 dpi. Maksymalna szybkość druku wynosi odpowiednio 304,8 mm/s oraz 254 mm/s. Producent zwraca uwagę na szeroki wachlarz konfiguracji oraz możliwość doposażenia drukarki w weryfikator kodów kreskowych. Laserowy weryfikator kodów kreskowych eliminuje przede wszystkim ryzyko użycia nieczytelnej dla skanerów etykiety, co ma gwarantować jej funkcjonalność w całym procesie logistycznym. Warte podkreślenia jest, że solidna metalowa obudowa oraz trwały mechanizm drukujący pozwalają nieprzerwanie pracować nawet całą dobę. Oba modele umożliwiają stosowanie nośnika o maksymalnej szerokości 172,7 mm.

Michał Jurczak

Ten i inne artykuły znajdziecie w czasopiśmie Magazynowanie i Dystrybucja – dostępnym w naszym sklepie


Zobacz także

SUR-FBD CMMS/EAM – dwie dekady innowacji w utrzymaniu ruchu
Sprawny magazyn z nośnikami Elkom Trade
Jak zmienia się życie fabryki po wprowadzeniu autonomicznych pojazdów transportu bliskiego?
Plusy i minusy najmu oraz zakupu wózka widłowego
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów