Przejdź do artykułu
2024-05-23 | Łańcuch dostaw

Branża transportowa cierpi z powodu niedoborów kadrowych. Dlaczego warto skorzystać z telematyki?

Większość przedsiębiorstw transportowych zmaga się z problemami kadrowymi. Na polskim rynku brakuje dziś tysięcy zawodowych kierowców. Niedobór ten negatywnie wpływa na jakość i terminowość usług transportowych. W jaki sposób branża transportowa może rozwiązać ten problem?

transport kadry800px

Niedobór zawodowych kierowców – problem całej Europy

Jednym z głównych problemów dla branży transportowej jest niedobór kierowców. Przedsiębiorstwa z tego sektora zmagają się z koniecznością pozyskania i utrzymania wykwalifikowanych pracowników. Nie jest to łatwe, bo zawód kierowcy nie cieszy się dużą popularnością, jest trudny i wymagający. Na rynku pracy brak jest osób z odpowiednimi uprawnieniami (czyli prawem jazdy kategorii C lub C+E) oraz odpowiednimi licencjami.

Z niedoborami kierowców mierzą się firmy transportowe nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. W naszym kraju rosną płace minimalne, zatem pracodawcy zmuszeni się podnosić poziom wynagrodzenia kierowcom, kosztem innych działalności. A konkurencja na rynku rośnie. Zapotrzebowanie na usługi transportowe jest coraz większe. Dodatkowo, trendy demograficzne i starzenie się społeczeństw nasilają ten problem. Dziś średni wiek kierowcy to 48 lat. Młodzi ludzie niechętnie decydują się na podjęcie zawodu kierowcy. Niedobór pracowników branży transportowej ma negatywny wpływ na biznes. Niestety może przełożyć się na nieterminową realizację zadań, obniżenie jakości usług, a co za tym idzie ryzyko utraty klientów i wymierne straty finansowe.

Jak rozwiązać problemy kadrowe w transporcie?

Jednym ze sposobów na pozyskiwania nowych kierowców jest współpraca firm transportowych ze szkołami. Taka kooperacja znacznie ułatwia przedsiębiorstwom rekrutację przyszłych pracowników. Ale konieczne są też działania „u podstaw”.

Ważne jest promowanie zawodu kierowcy, budowanie jego prestiżu, prezentowanie możliwości rozwoju zawodowego kierowców oraz pokazywanie zalet profesji. Standardem w branży jest stałe poszukiwanie potencjalnych kandydatów na kierowców – na wielu różnych wydarzeniach branżowych, targach i eventach, za pośrednictwem szkół jazdy i agencji pracy.

Trzeba jednak pamiętać, że są to działania organiczne, które przyniosą efekt, ale w perspektywie długoterminowej, ponieważ wymagają czasu. Kolejnym sposobem na problemy kadrowe w transporcie jest sięgnięcie po nowe technologie, które usprawniają funkcjonowanie transportu. To rozwiązania, które są skuteczne bezpośrednio po ich wdrożeniu w działania firmowe.

Telematyka – remedium na konsekwencje braków kadrowych

Warto sięgnąć po nowoczesne, cyfrowe narzędzia do optymalizacji wykorzystania zasobów ludzkich. Dziś firmy transportowe stawiają na telematykę. To połączenie systemów GPS, informatyki, automatyki i telekomunikacji. Rozwiązanie łączy czujniki, które są instalowane w pojazdach firmowych z jedną, centralną jednostką.

Jednym z czołowych systemów telematycznych w Europie jest Webfleet. System umożliwia monitoring pojazdów firmowych oraz ułatwia i usprawnia bieżące zarządzanie flotą. Dzięki kontroli tras i pracy kierowców Webfleet pozwala skrócić czas jazdy i zoptymalizować trasy dostaw. To innowacyjne rozwiązanie, które wspiera firmy transportowe w sytuacji niedoborów kadrowych.

Operator systemu może obserwować w czasie rzeczywistym przebieg każdej trasy. Widzi, gdzie znajdują się poszczególne pojazdy, czy są na parkingu, czy w ruchu oraz co dzieje się w ich pobliżu. Dzięki temu może na bieżąco reagować na sytuację na drodze np. przydzielać zadania kierowcom znajdującym się najbliżej celu.

Lepsza koordynacja zleceniami pozwala ograniczyć czas i liczbę przejazdów oraz wykonać te same zadania przy pomocy mniejszej liczby pracowników. Webfleet w znacznym stopniu poprawia wydajność i efektywność kierowców. Rozwiązanie jest zaawansowane technologiczne, ale proste i intuicyjne w obsłudze. Telematyka wpływa też na zwiększenie bezpieczeństwa kierowców. Potencjalni pracownicy chętniej wybierają na swojego pracodawcę firmę, która dysponuje nowoczesnymi rozwiązaniami, ułatwiającymi im pracę i poprawiającymi ich komfort.

Artykuł sponsorowany
Zdjęcie: Webfleet


Zobacz także

Automatyzacja dostaw komponentów produkcyjnych zmienia jakość procesu fabrycznego
Czego firmy produkcyjne oczekują od systemów IT i ich dostawców?
Premiera: Clark zaprezentował serię S elektrycznych wózków widłowych S Electric
E-handel rośnie, dlatego przybywa magazynów w granicach miast – blisko aktywnych klientów
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów