Przejdź do artykułu
2022-01-16 | Łańcuch dostaw

Zasady załadunku pojazdu – 8 podstawowych warunków*

Choć w pracy logistyka bardzo ważna jest kreatywność i umiejętność odnalezienia się w każdej sytuacji – niezwykle istotne jest również trzymanie się zasad, dzięki którym bezpieczeństwo transportu jest zawsze zapewnione, a przy tym pojazdy są optymalnie i ekonomicznie załadowane. W jaki sposób to osiągnąć? Wystarczy znać i pilnować 8 podstawowych warunków.

Trudno nie zgodzić się z tym, że w rękach specjalistów zajmujących się planowaniem załadunku pojazdów leży nie tylko zapewnienie oszczędności i dobrej strategii przewozu, ale również bezpieczeństwa drogowego kierowcy i innych uczestników ruchu.

Właśnie dlatego logistycy powinni zawsze przestrzegać 8 podstawowych zasad załadunku pojazdów, dzięki którym, podczas trasy, ryzyko nieszczęśliwego wypadku jest zminimalizowane.

O jakich zasadach mowa?

ZASADA 1: pamiętaj o przepisach drogowych dotyczących gabarytów auta

Planując trasę załadowanym pojazdem, powinniśmy zawsze sprawdzić każdy jej odcinek pod kątem przepisów dotyczących dopuszczalnych gabarytów pojazdu wraz z załadunkiem. Nieprzestrzeganie zasad może grozić nie tylko mandatem, ale przede wszystkim uszkodzeniem infrastruktury drogowej (na przykład wiaduktów), samochodu oraz przewożonego ładunku. Najistotniejsze jednak jest to, że zaniedbanie w tej kwestii stanowi poważne zagrożenie dla kierowcy oraz innych podróżujących wybraną trasą.

ZASADA 2: zachowuj maksymalne wartości ciężaru auta z ładunkiem

Pod żadnym pozorem nie powinno się wypuszczać w trasę pojazdu przeciążonego, który wraz z załadunkiem przekracza dopuszczalne warunki obciążenia drogowego. Jeśli pojazd, który waży zbyt wiele, pojawi się na drodze do tego nieprzystosowanej, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że podróż nie skończy się szczęśliwie. W tym wypadku przede wszystkim zagrożona jest nawierzchnia drogi, a co za tym idzie – bezpieczeństwo kierowcy, innych uczestników ruchu drogowego, ładunku i samochodu.

ZASADA 3: pamiętaj o możliwościach osi pojazdu i limitach drogowych

Bardzo ważną zasadą jest ta mówiąca o nieprzekraczaniu dopuszczalnych wartości nacisku osi pojazdu na drogę. Dokładne obliczenie siły nacisku na osie jest tutaj kluczowe. Pamiętajmy również o zweryfikowaniu przepisów drogowych na odcinkach trasy, którą będzie odbywał się transport towaru. Przeciążenie osi skutkować może ich uszkodzeniem, a także zniszczeniem nawierzchni drogi.

ZASADA 4: ładunek musi być stabilnie zamocowany

Nieważne, czy przyczepa pojazdu jest otwarta (nie posiada zabudowy) czy zamknięta. Wszystkie ładunki, jakie na niej umieścimy, powinny być dobrze zabezpieczone i zamocowane tak, by podczas jazdy nie istniało zagrożenie wypadnięcia któregoś z nich lub zaburzenia równowagi bądź stabilności całego pojazdu. Dodatkowo – niezastosowanie się do tej zasady może sprawić, że produkty, które przewozimy, nawzajem się uszkodzą, powodując straty materialne.

ZASADA 5: pojazd jest zawsze ustabilizowany

Każdy pojazd przewożący ładunki (nieważne, jakiego typu) powinien być jak najbardziej stabilny. Wiąże się to z prawidłowym rozłożeniem ciężaru w aucie, rozplanowaniem nacisku na osie, a także z poprawnym mocowaniem zamieszczonych ładunków. Pojazd ustabilizowany to pojazd, który wygodnie i – przede wszystkim – bezpiecznie się prowadzi.

ZASADA 6: ładunek nie zakrywa kluczowych elementów pojazdu

Kluczowe elementy wyposażenia pojazdu to nic innego jak światła, tablice rejestracyjne oraz wszelkie znaki, które są ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa drogowego i prawa. Najczęściej, do zakrycia tych właśnie elementów dochodzi, gdy ładunek jest nieprawidłowo umieszczony na przyczepie lub jego stabilność nie jest pewna. Warto również w tym aspekcie uważać na przykład na plandekę, która może zsunąć się i przykryć światła czy tylną tablicę rejestracyjną, powodując zagrożenie na trasie.

ZASADA 7: ładunek nie ogranicza widoczności kierowcy

Przeładowanie auta pod względem gabarytów to nie tylko zagrożenie utknięcia pod wiaduktem czy wywrócenia się pojazdu podczas ostrzejszych zakrętów. Zbyt szeroko rozmieszczony ładunek na otwartych przyczepach to przede wszystkim ogromne ograniczenie widoczności kierowcy, która przecież jest kluczowa do bezpiecznego poruszania się drogami, z których korzystają również inni uczestnicy ruchu.

ZASADA 8: załadunek jest optymalny i ekonomiczny

Przedsięwzięcia logistyczne to usługi, a usługi to biznes. Każdy logistyk – planując rozmieszczenie ładunków w pojeździe – powinien mieć na uwadze nie tylko bezpieczeństwo transportu, ale również kwestie ekonomiczne i finansowe. Dlatego tak istotne jest dobre wyliczenie dostępnego miejsca w przyczepie i maksymalne wykorzystanie go (oczywiście przy zachowaniu zasad związanych z naciskiem na osie, maksymalnym ciężarem i stabilizacją ładunków oraz pojazdu). Puste przestrzenie w aucie to strata pieniędzy i… czasu!

logo

Mimo że podstawowych zasad prawidłowego załadunku pojazdu wymieniliśmy tylko 8 – spełnienie ich wszystkich jest nie lada wyzwaniem. Nic więc dziwnego, że wielu profesjonalistów w swojej codziennej pracy wykorzystuje specjalistyczne narzędzia, które bardzo pomagają w wykonywaniu skomplikowanych obliczeń i pozwalają oszczędzić sporo czasu. Świetnym przykładem takiego narzędzia będzie z pewnością SmartLoad, którego funkcjonalność i niezawodność przejawiają się w intuicyjności, odporności na błędy, które zdarzają się ludziom, oszczędności czasu logistyków, a także w przyjemnej wizualnie formie.

2

*Artykuł sponsorowany


Zobacz także

Rok 2021 w logistyce – niepewność nie przeszkodziła się rozwijać
Co czeka branżę transportową po wprowadzeniu pakietu mobilności?
Wywiad z Pawłem Siembabem, Global Client Executive w Dassault Systèmes
Coboty – roboty współpracujące w przestrzeni produkcyjnej
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Jak prawo transportowe rozpatruje kradzież ładunku
Co należy zrobić, aby branża TSL stała się bezemisyjna?
Nowe elektryki Volvo do obsługi IKEA w Zbąszynku
Pierwsze spadki stawek za fracht od 2020 roku

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów