2018-09-20 | Łańcuch dostaw

Oszczędna telematyka

Praca managera floty nie należy do łatwych. Codziennie w zarządzaniu całą grupą samochodów pojawiają się dziesiątki różnych problemów, które trzeba pokonać, aby zlecenia zostały wykonane szybko i przyniosły jak największy przychód. To błąd. Na finalną wysokość tego, co zostaje nam w kieszeni, wpływają również koszty. Dlatego też eco-driving jest tak ważny dla firmowego portfela, ale również dla ochrony środowiska.
Ekologicznie znaczy ekonomicznie

Firmowe floty to bez wątpienia znaczący koszt, szczególnie w firmach transportowych. Przyczyniają się również do emisji dwutlenku węgla, a przedsiębiorcy coraz bardziej zobligowani są do ograniczenia emisji spalin np. poprzez wprowadzanie dodatkowych opłat. Wszystko to sprawia, że ekologiczna jazda po prostu się opłaca. Eco-driving pozwala zaoszczędzić nawet od 10% do 20% zużywanego paliwa oraz jeszcze więcej dzięki optymalnemu doborowi trasy i mniejszym zużyciu pojazdu. Dlatego mówimy o znacznych kwotach oszczędności firm transportowych, w których przebiegi sięgają wielu tysięcy kilometrów miesięcznie.

Łatwo powiedzieć, dużo trudniej zrobić. Aby skutecznie optymalizować flotę pod kątem ekonomicznej i ekologicznej jazdy, potrzebna jest wiedza. Można ją uzyskać przede wszystkim poprzez oparty na rozwiązaniach telematycznych monitoring flotowych pojazdów i uzyskane dzięki niemu dane.

Niestety, jak pokazują badania, to wciąż rzadkość wśród polskich firm z branży TSL. Według raportu TomTom Telematics aż jeden na trzech menedżerów (35%) przyznaje, że jego firma w żaden sposób nie monitoruje zachowania swoich pracowników na drogach. Jedna trzecia firm (36%) nie prowadzi żadnych szkoleń w zakresie bezpiecznej i ekonomicznej jazdy, a ponad 20% w ogóle nie monitoruje zużycia paliwa w służbowych pojazdach! Do poprawy jest zatem wciąż bardzo dużo. Choć można temu tematowi poświęcić setki stron, warto skupić się na trzech najważniejszych aspektach.

1. Zakup lub leasing floty przyjaznej dla środowiska

Polityka wymiany floty prowadzona przez przedsiębiorstwa powinna opierać się na planowaniu długoterminowym, biorącym pod uwagę wiele kryteriów. Choć takie rozwiązania nie zawsze są najtańsze, to należy je traktować jako inwestycję, która za jakiś czas się na pewno zwróci z nawiązką. W końcu dziś przemysł motoryzacyjny na całym świecie konkuruje ze sobą pod względem produkcji jak najbardziej ekonomicznych i ekologicznych pojazdów, a możliwości jest coraz więcej.

2. Kierowanie flotą w zgodzie z naturą i portfelem

Bycie „eko” nie zawsze jednak wiąże się z wydatkiem sporej sumy pieniędzy. Firmy mają bowiem alternatywę - szybkie i skuteczne rozwiązanie zapewniające rezultaty niemal od razu. Chodzi oczywiście o skoncentrowanie się na sposobie zarządzania pojazdami. Niezwykle istotny jest rozsądny przydział zleceń i planowanie, w celu zmniejszenia całkowitego przebiegu i emisji CO2.

Efektywne delegowanie zleceń powinno uwzględniać takie elementy jak: terminarz, priorytetowość, lokalizacje pracowników, natężenie ruchu, stan dróg itd. W ramach tego typu planowania warto zwrócić też uwagę na prognozę zużycia paliwa z korzyścią dla firmy i środowiska.

„Zaawansowane systemy zarządzania flotą, które łączą w sobie monitoring, przesyłanie wiadomości, nawigację i technologie informacji o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym, umożliwiają kadrze kierowniczej podejmowanie najbardziej odpowiednich decyzji biznesowych poprzez monitorowanie aktywności floty, lokalizacji pojazdów, ruchu i wydajności kierowców. Menedżerowie są w stanie przydzielić zadania najbliższym lub najbardziej odpowiednim pracownikom w terenie. Optymalna trasa nie zawsze musi być tą najkrótszą, ale aby to ocenić potrzeba odpowiednich narzędzi, takich jak platforma WEBFLEET oferowana przez TomTom Telematics” – komentuje Dariusz Terlecki z TomTom Telematics Polska.

3. Ekonomiczny styl jazdy

Edukacja w zakresie zachowania kierowców podczas jazdy, a zwłaszcza promowanie bardziej przyjaznego dla środowiska, oszczędnego zużycia paliwa wśród kierowców, może prowadzić do szybkich oszczędności. Ostre przyspieszanie lub hamowanie oraz nadmierna prędkość mają największy negatywny wpływ na zużycie paliwa, nie mówiąc już o bezpieczeństwie kierowcy i kosztach utrzymania pojazdu. Aby jednak wprowadzić zmiany, niezbędny jest wgląd w osiągi i wydajność paliwową każdego auta i kierowcy. Najprostszym narzędziem temu służącym są systemy zarządzania flotą, które gromadzą dane nie tylko na temat samych maszyn, ale także zachowania kierowców. Dzięki temu menadżerowie mogą przeanalizować wyniki prowadzenia pojazdu i w czasie rzeczywistym przekazać kierowcom wskazówki dotyczące bardziej efektywnej jazdy.

„System zarządzania flotą umożliwia monitorowanie prędkości jazdy kierowców poprzez generowanie szczegółowych raportów czy diagnostykę pokładową. Pozwala to menedżerom na pomiar i ewentualną redukcję kosztów paliwa oraz zużycia auta na bieżąco. Ponadto wszystkie dane mogą być przeglądane i analizowane później w ramach np. audytu efektywności poszczególnych pracowników, jak i całej floty. Co więcej pozwala to na wprowadzenie grywalizacji z nagrodami, która może zaangażować dotychczas sceptycznych pracowników. Umożliwia to firmom wygenerowanie wymiernych oszczędności już od pierwszych dni wprowadzenia naszego systemu” – komentuje Dariusz Terlecki, Dyrektor Sprzedaży TomTom Telematics Polska.

Ochrona środowiska, kierowców i wyników finansowych

Postęp technologiczny przynosi wiele korzyści, które przyczyniają się do ograniczenia kosztów prowadzenia biznesów, ale i zmniejszenia szkodliwego wpływu transportu na środowisko. Dotyczy to zarówno rozwiązań z zakresu nowych technologii stosowanych w samych pojazdach, jak i tych wykorzystywanych do zarządzania całymi flotami. Określone cele przedsiębiorstwa w zakresie ograniczenia zużycia paliwa, redukcji emisji dwutlenku węgla i odpowiedzialności społecznej stają się standardem, który pomaga nie tylko poprawić wyniki finansowe firm, ale również zadbać o bezpieczeństwo kierowców i ochronić środowisko.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Poradnik spedytora: najważniejsze zmiany przepisów na rynkach europejskich dla transportu
Logistyka towarów mrożonych wymaga wiedzy i infrastruktury
Zebra Technologies wprowadziła przemysłowe rozwiązanie lokalizacyjne
Czy sztuczna inteligencja ma szanse na wykorzystanie w zarządzaniu logistyką?
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Rewolucja w transporcie stała się faktem
Deweloperzy inwestują w ekologiczne rozwiązania
Nestlé i ECTA wzywają do zrównoważonego transportu drogowego
Gdzie są obszary oszczędności kosztów eksploatacji w obiektach produkcyjnych?
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA