Przejdź do artykułu
2022-12-05 | Z ładunkiem w drodze

Coca-Cola elektryfikuje lokalne łańcuchy dostaw

Coca-Cola Europacific Partners (CCEP) zacznie korzystać z 30 ciężarówek elektrycznych, by realizować ostatni etap dostaw do lokalnych klientów w Belgii. Pięć pierwszych pojazdów wyjedzie dziś na drogi w rejonie Antwerpii. Dzięki kluczowej współpracy z Renault Trucks, producent napojów elektryfikuje jedną piątą swojej floty samochodowej i tworzy największą flotę elektrycznych samochodów dostawczych w Belgii[1]. Firma obniży również emisję CO2 o 75% w porównaniu z pojazdami z silnikiem Diesla. – Nasza branża stoi w obliczu trudności, które z jednej strony wymagają szybkiej adaptacji, a z drugiej dużego zaangażowania w prowadzenie działań długoterminowych. Inwestycje w pojazdy elektryczne pozwolą Coca-Cola Europacific Partners na ograniczenie emisji CO2 o 30% w całym łańcuchu wartości do 2030 r. i osiągnięcie do 2040 r. neutralności klimatycznej – mówi An Vermeulen, Wiceprezes i Dyrektor Krajowy

Coca-Cola Europacific Partners w Belgii i Luksemburgu

Pięć pierwszych samochodów ciężarowych Renault E-tech D i D Wide wyjedzie dziś na drogi Antwerpii, a w nadchodzących miesiącach w zakładach produkcyjnych i centrach dystrybucji w Ghent i Chaudfontaine w Belgii pojawią się kolejne. – Większość naszych dostaw ma bardzo lokalny charakter, odbiorcami są supermarkety i firmy znajdujące się w pobliżu naszych lokalizacji, a trasy dostaw to średnio 150 km dziennie – wyjaśnia An Vermeulen.

Zoptymalizowane trasy lokalne

Coca-Cola wybrała konfigurację, która pozwala pojazdom elektrycznym Renault Truck na przejechanie 200 km dziennie, co stanowi ponad 40% obecnych lokalnych tras dostaw CCEP. Każdy pojazd ma dedykowaną stację ładującą, która umożliwia pełne naładowanie akumulatora przez noc. Te stacje są zasilane w 100% zieloną energią generowaną na miejscu.

Ciągłe innowacje

CCEP chce również w przyszłości kontynuować współpracę z Renault Trucks. – Aby pomóc naszym klientom w dekarbonizacji ich flot, opracowaliśmy wyspecjalizowane rozwiązanie obejmujące zarówno pojazdy, jak i usługi. Oferujemy również wsparcie w celu zapewnienia prawidłowego użytkowania ciężarówek elektrycznych. Nadal poszerzamy także naszą gamę pojazdów elektrycznych: w przyszłym roku wyprodukujemy elektryczny samochód ciężarowy 44t, który będzie mógł pokonać dłuższą trasę na jednym ładowaniu – mówi Siegfried Van Brabandt. – Dodatkowo, w ramach Grupy Volvo, poprzez partnerstwa strategiczne inwestujemy w rozbudowę publicznej infrastruktury do ładowania pojazdów w Europie. Będzie to naprawdę ekscytująca dekada dla naszej branży i cieszymy się, że w tej dziedzinie czynimy znaczne postępy z takimi partnerami jak Coca-Cola.

Inwestycje w zmniejszenie emisji CO2 na rzecz zrównoważonej przyszłości

Zmiana polegająca na korzystaniu z transportu elektrycznego jest ważnym krokiem Coca-Cola Europacific Partners realizowanym na szczeblu lokalnym na rzecz osiągnięcia neutralności emisyjnej. – Nadal inwestujemy w nasz długoterminowy cel, jakim jest ograniczenie emisji CO2. Podejmujemy działania na kilku frontach: tam gdzie jest to możliwe ograniczamy opakowania, ponieważ odpowiadają one za około 40% naszego wpływu na środowisko; w zeszłym roku zaczęliśmy stosować plastik pochodzący w 100% z recyklingu do produkcji wszystkich butelek sprzedawanych w Belgii[2], co zmniejszyło nasze emisje o 70%, a nasza lokalizacja w Chaudfontaine uzyskała certyfikat neutralności węglowej – mówi An Vermeulen.

[1] Do tej pory w Belgii zarejestrowano 28 samochodów dostawczych z napędem elektrycznym. Źródło: European Alternative Fuels Observatory, listopad 2022 r.
[2] 100% plastiku pochodzącego z recyklingu, z wyjątkiem kapsla i etykiety, oraz butelek Aquarius 1,5 l, Tropico 1,5 l i Minute Maid 33 cl.


Zobacz także

Silny&Salamon zaprasza do testów pakowania
Körber automatyzuje procesy DB Schenker
Kupuj części zamienne taniej o 6% na KUKA Marketplace
Nabywcy znacznie rzadziej zwracają uwagę na ceny
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Ścieżki rozwoju Grupy Raben w ostatnim roku
Branża TSL przed kolejnymi wyzwaniami
GS1 Polska przebadała bilsko 900 e-sprzedawców
Przemodelowana usługa transportu DB Schenker

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów