Przejdź do artykułu
2022-02-14 | Z ładunkiem w drodze

Siemens Mobility i PKP CARGO rozwijają współpracę

Firmy Siemens Mobility i PKP CARGO – największy kolejowy operator towarowy w Polsce i drugi w Europie - podpisały umowę na zakup 5 lokomotyw Vectron MS wraz z 8-letnią usługą pełnego utrzymania. To najnowocześniejsze w Europie pojazdy mogące przekraczać kolejowe granice bez zatrzymania. Łącznie flota PKP CARGO będzie liczyć 25 takich wielosystemowych lokomotyw. Dostawy planowane są w pierwszym kwartale 2023 r.

Wartość umowy to około 139 mln zł netto. Vectrony to najnowocześniejsze na rynku europejskim, uniwersalne lokomotywy, o modułowej konstrukcji, umożliwiającej łatwe dostosowanie do wymogów użytkowania i specyfiki jazdy w różnych krajach i różnych warunkach eksploatacyjnych. Lokomotywa powstawała z myślą o realizacji różnorodnych zadań przewozowych. Podstawowym założeniem przy budowie pojazdu była wydajność i opłacalność wykonywania zadań trakcyjnych w ruchu krajowym i transgranicznym, zarówno pasażerskim jak i towarowym w Europie.

To trzeci zakup Vectronów w historii PKP CARGO; we wrześniu 2015 r. spółka zdecydowała się na podpisanie umowy na dostawę 15 sztuk, a w 2019 r. skorzystała z opcji na zakup kolejnych 5 elektrowozów. Teraz największy przewoźnik towarowy w Polsce ponownie decyduje się na nabycie 5 lokomotyw Vectron, tym razem z przeznaczeniem do rozwoju transportu intermodalnego w Polsce i Europie.

 Podpisana dzisiaj umowa jest częścią dużego programu inwestycyjnego PKP CARGO dotyczącego zakupu taboru do obsługi połączeń intermodalnych, na który otrzymaliśmy unijne dofinansowanie. Lokomotywy Vectron będą służyły do obsługi przewozów międzynarodowych, których rozwijanie jest jednym z kierunków rozwoju realizowanych przez naszą spółka. Większość przewozów intermodalnych na polskiej kolei stanowi tranzyt i dlatego potrzebny jest nowoczesny tabor do obsługi połączeń międzynarodowych – stwierdził Marek Olkiewicz, Członek Zarządu ds. Operacyjnych PKP CARGO S.A.

Podpisana dzisiaj umowa jest elementem realizacji zadania pt. Lokomotywy wielosystemowe i wagony przeznaczone do przewozów intermodalnych współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności (Program Infrastruktura i Środowisko). Umowa podpisana przez PKP CARGO z Centrum Unijnych Projektów Transportowych zakłada dofinansowanie zakupu 220 wagonów-platform do przewozów kontenerów (kontrakt realizuje konsorcjum Wagony Świdnica i ASTRA RAIL Industries) i pięciu lokomotyw wielosystemowych. Wartość obu kontraktów sięga około 247 mln zł netto, w tym prawie 92,4 mln zł stanowi unijne dofinansowanie.

PKP CARGO podpisanie umowy Siemens Mobility 4

Zakupione przez PKP CARGO lokomotywy Vectron MS dysponują mocą 6,4 MW przy zasilaniu napięciem przemiennym i 6,0 MW przy zasilaniu napięciem stałym oraz zostały wyposażone w system ETCS zgodny z obecnie obowiązującymi specyfikacjami (Baseline 3). Posiadają homologację na Polskę, Niemcy, Austrię, Czechy, Słowację oraz Węgry, przy czym pojazdy z platformy Vectron – jako jedyne w Europie – posiadają już dopuszczenia do eksploatacji aż w 20 europejskich krajach.

Poza dostawą elektrowozów umowa z PKP CARGO obejmuje także pełne utrzymanie wszystkich 5 pojazdów do pierwszej naprawy okresowej na poziomie P4 (8 lat) wraz z opcją wykonania tej naprawy. Dodatkowo Siemens Mobility dostarczy oprogramowanie do obsługi eksploatacji lokomotyw oraz zestaw fabrycznie nowych części zamiennych i podzespołów wchodzących w skład tzw. zestawu antyawaryjnego. Siemens Mobility sprzedał już ponad 1300 lokomotyw Vectron łącznie 61 klientom. Lokomotywy te przejechały ponad 535 milionów kilometrów i są dopuszczone do eksploatacji w Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, Finlandii, Niemczech, Węgrzech, Włoszech, Holandii, Norwegii, Polsce, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Szwajcarii i Turcji.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Współpraca Webfleet Solutions, Bridgestone i Scoobic
Coraz więcej firm outsourcuje usługi Contact Center
Manish Kumar awansowany na stanowisko CEO SOLIDWORKS
cargo-partner obsłuży kolejne połączenie do USA
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Wykorzystanie MODSIM na platformie 3DEXPERIENCE
Wstępne podsumowanie 2022 roku w PKP CARGO S.A.
GXO rozwija zaawansowane rozwiązania z RAD
Telematyka firmy Webfleet w naczepach Truck Care

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów