Przejdź do artykułu
2016-01-26 | Nowości dla TSL

Astrata Europe rozszerza ofertę

Astrata Europe podpisała z firmą Dreyer+Timm GmbH umowę o współpracy partnerskiej. Dreyer+Timm GmbH jest jednym z dostawców rozwiązań do monitorowania naczep oraz chłodni. Dzięki integracji danych z urządzenia Scombox (jednostka telematyczna dla naczep) w raportach portalu FleetVisor od Astraty, klienci obu firm mają dostęp do kompleksowego rozwiązania do pełnej kontroli przewożonych ładunków. Rozwiązanie umożliwia monitorowanie zarówno ładunków standardowych, jak i tych, które wymagają przewożenia w kontrolowanej temperaturze.
Nowe rozwiązanie do monitorowania naczep oferowane za pośrednictwem firmy Dreyer+Timm zostało przystosowane do pracy w wymagających warunkach branży transportowo-logistycznej. Firma oferuje solidne urządzenia mobilne, sprawdzone w trudnych warunkach środowiskowych, które w czasie rzeczywistym dostarczają firmom transportowo-logistycznym rzetelne dane niezbędne dla monitorowania stanu przewożonych ładunków.
 
Nowa usługa monitorowania naczep i chłodni, funkcjonująca w oparciu o urządzenia firmy Dreyer+Timm, pozwala firmom transportowym przejąć całkowitą kontrolę nad zasobami floty bezpośrednio z biura. Zwiększa to bezpieczeństwo ładunków oraz zapewnia ich transport zgodnie ze standardami przewoźnika. Jedną z głównych zalet nowego rozwiązania jest możliwosć stałego nadzorowania dokładnej lokalizacji naczep, chłodni oraz przewożonych ładunków, bez interwencji kierowcy oraz niezależnie od tego, czy naczepa bądź chłodnia jest podłączona do ciągnika czy nie. Nie tylko wspomaga to wydajniejsze wykorzystanie i planowanie naczep oraz chłodni, ale także pozwala szybko zlokalizować “zagubione” (nawet, gdy są podłączone do ciągnika podwykonawcy). Rozwiązanie to znacznie przyczynia się do ograniczania ryzyka kradzieży naczep i chłodni, zwiększając tym samym bezpiczeństwo przewożonego ładunku.
 
Dodatkową zaletą z wdrożenia tego rozwiązania jest możliwość precyzyjnego monitorowania w czasie rzeczywistym danych dotyczących temperatury chłodni. Dane te są pobierane z jednostki podłączonej do chłodni bądź innego rozwiązania wskazującego temperaturę (na przykład: Datacold, iBox, Euroscan, Transcan), lub też mogą pochodzić z zewnętrznych bezprzewodowych czujników (zgodnymi z EN 12830). System pomaga w ten sposób zapewnić właściwą temperaturę przewożonego ładunku przez cały czas podróży, umożliwiając natychmiastową reakcję w przypadku wykrycia wartości wykraczających poza dopuszczalny zakres. Dzięki temu firmy transportowe zyskują narzędzie pozwalające im unikać ewentualnych sporów z klientami w przypadku zniszczenia bądź uszkodzenia ładunku w wyniku działania niewłaściwej temperatury. Dane gromadzone przez rozwiązanie w obiektywny sposób dokładnie określają temperaturę transportu w dowolnie wybranym momencie uwidaczniając wszelkie odstępstwa od dopuszczalnych norm. Co więcej, wszelkie informacje dostęne w dzięki temu rozwiązaniu zestawiane są w przejrzystych automatycznych raportach, eliminując potrzebę raportów papierowych oraz błędów, oferując dokładniejsze rejestrowanie danych. Umozliwia to firmom transportowym podnoszenie standardów jakosci obsługi klientów, szczególnie w przypadku transportu ładunków wrażliwych na zmiany temperatury, na przykład w branży spożywczej czy farmaceutycznej.

Ponadto, rozwiązanie oparte na urządzeniu Scombox umożliwia korzystanie z dodatkowych opcji dla zwiększenia bezpieczeństwa ładunku oraz wydajniejszej utylizacji naczep i chłodni, np. automatyczna identyfikacja naczepy/chłodni, czujnik zamknięcia drzwi, podłączenie EBS.
 
Nawiązanie współpracy partnerskiej między firmą Astrata oraz firmą Dreyer+Timm rozszerza portfolio produktów i usług obu firm. Tym samym, klienci obu firm zyskali dostęp do nowych korzyści z wykorzystania połączonej telematyki dla pojazdów, kierowców, naczep oraz ładunków. Wszystko to dla sprawniejszego zarządzania wszystkimi zasobami floty.
 
 
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Finałowe odliczanie do targów TransLogistica Poland
TransLogistica Poland – branża TSL w jednym miejscu!
FM Logistic powiększa własny tabor w Europie
Raben Transport kupiło 115 Mercedesów Actros

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów