Przejdź do artykułu
2023-02-16 | Magazynowe inwestycje i transakcje

GLP planuje rozbudowę parku w Lędzinach

GLP, międzynarodowa firma specjalizująca się w inwestycjach w nieruchomości, cyfrową infrastrukturę i energię odnawialną, planuje rozbudowę parku logistycznego w Lędzinach. Oprócz nowoczesnej przestrzeni magazynowo-produkcyjnej, przewidziano też wiele rozwiązań, który wpłyną na codzienny komfort lokalnej społeczności, w tym nową infrastrukturę drogową i ogólnodostępne tereny zielone.

Położenie na skrzyżowaniu najważniejszych dróg, które łączą wschód i zachód kontynentu stało się jeszcze ważniejsze w trakcie pandemii oraz wojny na Ukrainie – oba wydarzenia sprawiły, że wiele międzynarodowych firm przenosi działalność z Dalekiego Wschodu do Europy, gdzie czują się bezpieczniej. Również coraz popularniejsze zakupy w internecie sprawiają, że towary muszą być magazynowane jak najbliższej klientów. GLP Park Lędziny to przykład takiego miejsca – w już istniejących budynkach działa m.in. magazyn świeżych produktów spożywczych sieci Auchan. To stąd obsługiwanych jest kilkadziesiąt supermarketów oraz sprzedaż internetowa w południowej Polsce.

Miejsca pracy i rozwój lokalny

Rozwój tzw. parków logistycznych to szansa dla miejscowości różnej wielkości, w tym tych, które poszukują nowych możliwości rozwoju. Przykładowo, pierwszy etap centrum GLP w Lędzinach corocznie wnosi do budżetu gminy około 2,4 mln złotych poprzez podatek od nieruchomości i znacząco przyczynia się do stabilizacji wydatków lokalnego samorządu. Dzięki realizacji tego projektu, w mieście powstało już około tysiąca nowych miejsc pracy. Firmy te zatrudniają zarówno mieszkańców Lędzin, jak i osoby przyjezdne, które przebywając na terenie gminy i powiatu, korzystają z lokalnych usług, wydając pieniądze w sklepach czy gastronomii.

Z myślą o przyrodzie

Nowoczesne magazyny powstają zgodnie z surowymi normami w zakresie ochrony środowiska. Podobnie jest w przypadku istniejących oraz przyszłych hal GLP w Lędzinach. Dlatego w okresie poprzedzającym planowaną rozbudowę od dłuższego czasu prowadzone są obserwacje tutejszej przyrody. Będą one kontynuowane przez przyrodnika do lata tego roku. Dzięki temu inwestor upewni się, że prace budowlane nie zagrożą miejscowej faunie i florze.

Warto też podkreślić, że GLP Park Lędziny jest jednym najbardziej zaawansowanych technologicznie takich projektów w Polsce. Znajduje się w nim wiele rozwiązań, dzięki którym budynki zużywają mniej prądu i wody. Co ciekawe, 100% wykorzystywanej tu energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych. To wszystko przyczynia się do mniejszej emisji dwutlenku węgla, co jest ogromną korzyścią dla środowiska, a także zdrowia mieszkańców regionu.

Nowy park dla mieszkańców

Budowa drugiego etapu hal GLP to okazja do stworzenia nowego, ogólnodostępnego terenu spacerowego w Lędzinach. W ramach projektu zaplanowano bowiem obsadzony zielenią wał ziemny, który oddzieli hale od budynków mieszkalnych w okolicy ulicy Ratusz. Wysoki na 8 metrów, szeroki na 20 metrów i długi na 200 metrów wał zapewni mieszkańcom skuteczną ochronę przed ewentualnym hałasem i nadmiernym światłem z magazynów. Oprócz drzew i krzewów będą tu mogły powstać ścieżki edukacyjne, przestrzeń do spacerów z psami lub plac zabaw. Ostateczny pomysł na zagospodarowanie tego miejsca może powstać wspólnie z mieszkańcami Lędzin.

Projekt zieleni

Bezpieczniejsza ulica Zawiszy Czarnego

Dobrze zaprojektowane centrum logistyczne to także szansa na poprawę dróg i chodników w okolicy. Podczas realizacji pierwszego etapu GLP Park Lędziny, jego inwestor sfinansował budowę węzła na trasie S1. Rozwiązanie to znacząco poprawiło skomunikowanie miasta, skracając czas dojazdu do Katowic, Tychów czy Dąbrowy Górniczej – w niektórych przypadkach prawie o połowę. Takie działania wpisują się w realizację strategii rozwoju Lędzin w zakresie poprawy infrastruktury drogowej i dostosowania jej do potrzeb mieszkańców oraz zmieniającej się ponadlokalnej sieci drogowej.

Wraz z potencjalną budową drugiego etapu GLP Park Lędziny, po południowej stronie S1, mieszkańcy mogą liczyć na kolejne udogodnienia. W ramach inwestycji może zostać przebudowana ulica Zawiszy Czarnego – tak, aby nie mogły nią jeździć ciężarówki. W tym celu powstanie rondo, które przekieruje ruch ciężkich pojazdów z dala od budynków mieszkalnych. Oprócz nowej nawierzchni, na znacznym odcinku ulicy powstałby bezpieczny chodnik dla pieszych, ścieżka rowerowa i pas zieleni.

Infrastruktura drogowa

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Edycja VI Logistycznych Wywiadów już dostępna!
Grupa Renault czerpie korzyści z 3DEXPERIENCE
Tork angażuje się w kolejną charytatywną akcję
ID Logistics przejmuje obsługę centrum dystrybucji Auchan
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

GLP kupuje budynek logistyczny w Gdańsku
AXI IMMO z największą transakcją najmu w I poł. 2023r.
Inwestycja GLP wynajęta przed rozpoczęciem budowy
GLP w Polsce z certyfikatem BREEAM „Excellent”

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów