Przejdź do artykułu
2021-11-18 | Magazynowe inwestycje i transakcje

Solaris z nowym magazynem koło Poznania

Panattoni, deweloper powierzchni przemysłowych, rozpoczął budowę inwestycji BTS dla Solaris Bus & Coach. Jest nią obiekt magazynowy o powierzchni ponad 10 000 m kw., zlokalizowany w Bolechowie k. Poznania. Nowa realizacja będzie pełnić kluczową rolę w łańcuchu dostaw części i podzespołów do produkcji pojazdów. Budynki zostaną połączone zarówno w zakresie infrastruktury drogowej, jak i mediów. Obiekt BTS dla Solaris zostanie ukończony na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2022.

Istotne wsparcie dla produkcji

Panattoni po raz kolejny wesprze rozwój klienta w ramach jednej lokalizacji, dostarczając magazyn zlokalizowany przy hali produkcyjnej. Tym razem deweloper zrealizuje obiekt BTS o powierzchni 10 000 m kw. dla firmy Solaris Bus & Coach – jednego z europejskich liderów produkcji autobusów i trolejbusów – będącej częścią hiszpańskiej grupy CAF. Inwestycja powstanie w Bolechowie koło Poznania, 150 m. od istniejącego zakładu. Na potrzeby realizacji Panattoni zakupiło od firmy Solaris wydzieloną wcześniej nieruchomość, którą przygotuje do prowadzonych operacji do połowy 2022 r. W obiekcie magazynowane będą części wykorzystywane do produkcji pojazdów w sąsiadującej hali, a sama inwestycja spełni kluczową rolę w łańcuchu dostaw części i podzespołów do produkcji autobusów i trolejbusów. Deweloper zadba o odpowiednie połączenie budynków – zarówno pod kątem infrastruktury drogowej, jak i mediów.

Realizacja dla firmy Solaris to doskonały przykład, że owocna współpraca zaczyna się na długo przed startem budowy. Wsparcie na etapie wczesnych rozmów, czy przygotowania harmonogramu prac, nasze know-how, a także doświadczenie i elastyczność okazały się kluczowe dla naszego klienta. Możemy zapewnić, że dowieziemy tę realizację tak sprawnie, jak autobusy Solaris miliony pasażerów w całej Europie. – mówi Marek Foryński, Dyrektor Zarządzający BTS, Panattoni.

W ramach całkowitej powierzchni 10 100 m kw. aż 2250 m kw. zajmą nowoczesne pomieszczenia socjalne (m.in. szatnie, pomieszczenia dla kierowców, sala jadalniana) jak i biurowe, odpowiednio zbadane pod kątem akustyki, przepływu powietrza, czy dostępu światła dziennego. Ponadto zarówno w tej części, jak i na powierzchni magazynowej deweloper zaimplementuje zaawansowane rozwiązania służące detekcji dymu. W obszarze wielopoziomowych podestów magazynowych m.in. rozbuduje wentylację bytową, system oddymiania, czy dodatkowe poziomy instalacji tryskaczowej. Ponadto Panattoni przewiduje dostosowanie rozmieszczenia oświetlenia oraz liczby i układu hydrantów wewnętrznych do układu regałów. Planowane jest również wzmocnienie konstrukcji dachu pod montaż instalacji fotowoltaicznej. Rozkład paneli zostanie dopasowany do rozmieszczenia klap oddymiających i świetlików. Wykorzystanie energii słońca w zasilaniu budynku to jedno ze zrównoważonych rozwiązań, które znajdą się w obiekcie, a sama inwestycja przejdzie certyfikację metodą BREEAM.

Zarówno przygotowywany przez Panattoni obiekt BTS, jak i istniejący już zakład, położone są w strategicznej lokalizacji, ok. 8 km. od granic Poznania i 20 od jego centrum. Ponadto 25 km od budynków przebiega autostrada A2 łącząca m.in. Berlin, Łódź i Warszawę, a nieco ponad 20 km droga ekspresowa S11, która docelowo połączy Katowice na południu, z Koszalinem na wybrzeżu Bałtyku.

Poznań pożądany

Rozwój w ramach bolechowskiej lokalizacji potwierdza ogromny potencjał Poznania i okolicy. To właśnie ten rynek cieszył się największym popytem w sektorze magazynowym w I poł. 2021 r., z wynikiem 650 000 m kw., o blisko 100 tys. wyprzedzając konkurencję. Panattoni w regionie przekroczyło już 1 mln m kw. dostarczonej powierzchni i nie zwalnia tempa.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Wywiad o polskim rynku fotowoltaiki z R. Dziekanem
Sytuacja na rynku pociągów kontenerowych w 2021 r.
Bielsko-Biała miejscem rozwoju kolejnej firmy
Podsumowanie III kwartału na rynku magazynowym
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Panattoni buduje centrum logistyczne dla Zalando
Jusky wprowadził do oferty noże KLEVER KLEEN™
Hellmann w Nowym Tomyślu obchodzi 25-lecie
Wady i zalety platformy towarowej w magazynie

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów