2019-09-19 | Magazynowe inwestycje i transakcje

Stoi już pierwsza hala magazynowa w Kłobucku

Kończy się pierwszy etap budowy parku magazynowego Hillwood Częstochowa Zachód w ramach którego powstała pierwsza z hal. Trwają prace przy budowie ronda na drodze krajowej nr 43, które ma ułatwić dojazd do nowego centrum. Docelowo park magazynowy składać się będzie z dwóch hal o łącznej powierzchni ponad 57 tys. mkw. Jest to jedna z największych inwestycji Hillwood w województwie śląskim.

Prace w pierwszym budynku są już na etapie robót wykończeniowych, które mają na celu dostosowanie obiektu do oczekiwań najemców. Magazyn o powierzchni 19 372 mkw. będzie spełniać najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa dzięki wyposażeniu m.in. w oświetlenie LED, posadzkę bezpyłową, instalację ESFR i doki z hydraulicznymi podnośnikami.

Nowe centrum logistyczne w Kłobucku jest kolejnym budowanym przez Hillwood poza największymi rynkami, jak Warszawa czy Łódź. Deweloper identyfikuje nowe lokalizacje, które mają potencjał do obsługi najemców z branż logistycznej i przemysłowej. Według Hillwood, miasta takie jak Częstochowa, dzięki rozwojowi infrastruktury dróg szybkiego ruchu, stają się odpowiednimi miejscami do inwestycji magazynowych. Skomunikowane nowego centrum logistycznego z resztą Polski będzie możliwe dzięki szybkiemu dostępowi do węzła autostrady A1 „Częstochowa Jasna Góra” przez drogę krajową nr 43 i drogi dojazdowe, które Hillwood chce wybudować w pobliżu obiektu.

„Coraz więcej działających w Polsce firm potrzebuje nowoczesnych powierzchni magazynowo-produkcyjnych poza głównymi lokalizacjami logistycznymi. Rozwój infrastruktury drogowej przyczynia się do powstawania nowych centrów logistycznych, takich jak Częstochowa. Wkrótce na mapie magazynowej Polski będzie można zaznaczyć również Kłobuck, co jest kolejnym dowodem na zainteresowanie Hillwood inwestycjami w mniejszych miastach” – mówi Hubert Michalak, Prezes Hillwood Polska „Zdecydowaliśmy się na inwestycję w okolicach Częstochowy także ze względu na dostępność wykwalifikowanych pracowników. Przyszłych najemców mogą przekonać również niższe niż w najpopularniejszych lokalizacjach koszty prowadzenia działalności” – dodaje Hubert Michalak.

„Zależy nam, żeby inwestorzy zewnętrzni dowiedzieli się o biznesowym potencjale Kłobucka. Dzięki takim inwestycjom, jak ta firmy Hillwood, informacja o naszej otwartości na przedsiębiorców idzie w świat. Z roku na rok odnotowujemy w gminie wzrost gospodarczy, co przekłada się na rosnące wpływy z podatków. Równolegle staramy się o wybudowanie obwodnicy Kłobucka w ciągu drogi krajowej nr 43, aby jeszcze bardziej zwiększyć logistyczne i biznesowe możliwości gminy” – mówi Jerzy Zakrzewski, Burmistrz Gminy Kłobuck.

Region częstochowski wśród najbardziej obiecujących lokalizacji na magazynowej mapie Polski

Z najnowszego raportu „Small town, big deal. Badanie potencjału nowych lokalizacji magazynowo-przemysłowych w Polsce”, opracowanego przez firmę JLL we współpracy z Hillwood oraz Manpower, wynika, że w Polsce istnieje wysoki potencjał na rozwój inwestycji magazynowo-przemysłowych w małych i średnich miastach. Wyzwania stojące przed deweloperami na wiodących rynkach magazynowych związane z dostępnością pracowników, gruntów inwestycyjnych, a także rosnącymi kosztami, kierują uwagę inwestorów w stronę mniej oczywistych lokalizacji, takich jak Częstochowa, Konin, Bydgoszcz, Kutno czy Kielce.

Dotychczas nowe magazyny i centra dystrybucyjne powstawały głównie w regionach tworzących tzw. Wielką Piątkę (Warszawa, Łódź, Poznań, Wrocław, Górny Śląsk) ze względu na ich rozwój gospodarczy oraz chłonność rynku. Jednak w opinii branżowych ekspertów ich udział w rynku będzie się systematycznie zmniejszał. W 2018 r. regiony Wielkiej Piątki odpowiadały za 74% krajowego popytu na powierzchnię magazynową, podczas gdy w 2013 r. wartość ta wynosiła aż 90%.

Według analityków JLL takie miasta jak Częstochowa stają się konkurencyjne w stosunku do największych ośrodków dzięki rozbudowie sieci autostrad, niższym kosztom zakupu gruntów oraz bardziej sprzyjającemu rynkowi pracy: dostępności pracowników oraz krótszemu procesowi ich rekrutacji.

Pełna treść raportu dostępna jest na stronie internetowej: tutaj

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Ecologistics nowym najemcą parku Logicor Prague Airport
70 500 m kw. Panattoni Park Warsaw South Janki
W Krakowie powstanie Centrum Technicznego dla BWI Group
Kolejne centrum dystrybucyjne w Trójmieście
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Hillwood dostarczył na rynek ponad 46 tys. mkw.
Prawie 21,5 tys. mkw. powierzchni magazynowej przy granicy z Niemcami
Hillwood: powstaje nowoczesny magazyn, prace na półmetku
Bank Millennium współfinansuje trzy inwestycje magazynowe Hillwood Polska
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA