Przejdź do artykułu
2023-09-15 | Głos z rynku

IVECO i Shell ruszają w trasę

Pod hasłem „Na drodze do zerowej emisji netto”, obie marki chcą pokazać ogromny potencjał bioLNG w redukcji emisji CO2 w transporcie ciężkim.

IVECO, marka Iveco Group, i Shell wyruszają w trasę pod hasłem „Na drodze do zerowej emisji netto”. W ciągu 10 dni samochód ciężarowy IVECO S‑Way zasilany bioLNG przemierzy Europę, promując to paliwo. Początek trasy wyznaczono na stacji Shell w Mittenwalde koło Berlina, a kolejne przystanki, w miejscach istotnych dla ekosystemu bioLNG zaplanowano na terenie Niemiec, Holandii i Włoch. Celem załogi IVECO S‑Way jest pokonanie tej trasy z zerową emisją netto z zachowaniem osiągów i wydajności.

Każdy etap będzie okazją do zacieśnienia relacji między liderami branży, a użytkownikami uczestniczącymi w łańcuchu wartości bioLNG – od produkcji poprzez dystrybucję do użycia. Nie zabraknie więc dyskusji o możliwościach wykorzystania bioLNG jako rentownego sposobu na dekarbonizację drogowego transportu towarowego.

Wspólny projekt pozwoli zademonstrować, jak strategiczna współpraca i konsekwentne wdrażanie odpowiedniej polityki sprzyjają popularyzacji bioLNG na europejskim rynku operatorów flotowych poprzez podnoszenie świadomości potencjału dekarbonizacyjnego bioLNG w transporcie długodystansowym. Obecnie branża transportowa realizuje około 73,1% całego lądowego transportu towarów w Unii Europejskiej, odpowiadając za około 9% całej emisji CO2 w UE.

Trasa BioLNG w ramach udanej współpracy między IVECO i Shell ma pokazać, że przejazd dużego dystansu przez Europę samochodem ciężarowym zasilanym tym paliwem jest możliwy, przy wsparciu nieustannie rozbudowywanego ekosystemu bioLNG.

– Chcemy budować pozycję bioLNG jako coraz chętniej wykorzystywanego źródła energii na europejskim rynku transportowym. Razem przyczynimy się do transformacji branży w kierunku zerowej emisyjności związków węgla netto w przyszłości – powiedział Giandomenico Fioretti, dyrektor ds. rozwoju biznesu w dziale alternatywnych napędów IVECO.

Oprócz możliwości wykorzystania w transporcie długodystansowym, silniki IVECO zasilane bioLNG mają jeszcze jedną przewagę nad silnikami pojazdów ciężarowych zasilanych konwencjonalnym paliwem. Samochody napędzane tym paliwem są cichsze, więc świetnie sprawdzają się w miastach na przykład w czasie nocnych dostaw, a kierowcy mają większy komfort pracy. Kompatybilność bioLNG z istniejącą infrastrukturą LNG liczącą 698 stacji w całej UE umożliwia tankowanie pojazdów ciężarowych zasilanych bioLNG na tych stacjach bez modyfikowania sprzętu i nowych inwestycji. Dzięki rozległej sieci stacji LNG w całej UE, w której są też placówki oferujące 100% bioLNG, operatorzy flot mogą korzystać z bioLNG bez ponoszenia żadnych wstępnych kosztów. Taka elastyczność sprawia, że bioLNG jest wykonalnym i opłacalnym rozwiązaniem w zakresie dekarbonizacji parku pojazdów.

Wobec szybkiego rozwoju rynku bioLNG IVECO i Shell wykorzystują swoją pozycję liderów, szeroką obecność w terenie oraz znajomość sektora do pobudzenia dalszego wzrostu rynku bioLNG. Poprzez współpracę z firmami transportowymi i innymi interesariuszami obie firmy aktywnie identyfikują rentowne i racjonalnie ekonomicznie sposoby dekarbonizacji ciężkiego transportu drogowego, podejmując wspólne działania w tym kierunku.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Trzewiki LAHTI PRO L30125 już w ofercie PROFIX
Daimler Truck Stryków Parts Center zaczął działanie
Easy WMS w centrum dystrybucyjnym Frigo Logistics
Ferag AG i dereOida zaoferują wspólne rozwiązania intralogistyczne
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Firmy częściej decydują się na zielone paliwa
Elektryczne ciężarówki wkrótce zapełnią polskie drogi?
Volvo FH Electric 4x2T już we flocie MBC Trans
Pojazdy IVECO S Way we flocie zepspołu Formuły 1

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów