Przejdź do artykułu
2022-08-30 | Głos z rynku

Powstaje pierwszy na świecie symulator 3D do radioterapii

• Projekt bazuje na rzeczywistości wirtualnej i jest ukierunkowany na wspieranie pacjentów leczonych za pomocą radioterapii • Immersyjne, wirtualne kopie bliźniacze aparatury medycznej i sali zabiegowej oraz procedur pozwalają pacjentom zapoznać się ze specyfiką radioterapii, aby lepiej przygotować się do zabiegów • Projekt opiera się na know-how i technologii 3DEXPERIENCE Lab firmy Dassault Systèmes

Firma Dassault Systèmes, Instytut H. HARTMANN, pierwsze francuskie prywatne centrum radioterapii wchodzące w skład ELSAN, oraz Instytut Rafaël ogłosiły uruchomienie projektu VORTHEx – pierwszej na świecie wirtualnej i w pełni trójwymiarowej sali do radioterapii. Inicjatywa ta wykorzystuje najnowsze technologie do wspierania pacjentów i poprawy ich samopoczucia podczas terapii dzięki możliwości doświadczenia procedur medycznych przed ich faktycznym przeprowadzeniem.

Stworzone w ramach projektu VORTHEx pomieszczenie jest wirtualną kopią bliźniaczą nowej sali zabiegowej znajdującej się w instytucie radioterapii i radiochirurgii H. HARTMANN, mieszczącym się niedaleko francusko-brytyjskiego szpitala w Levallois-Perret we Francji. Na wyposażeniu sali jest m.in. najnowocześniejszy nóż cybernetyczny firmy Accuray. Symulacja 3D pozwala precyzyjnie replikować nie tylko aspekty techniczne procedur medycznych, ale także układ pomieszczenia, ramię noża cybernetycznego, ułożenie pacjenta oraz warunki i etapy zabiegów. Nad wirtualnym doświadczeniem, które można łatwo włączyć do planu leczenia, czuwa towarzyszący pacjentowi członek zespołu medycznego z instytutu H. HARTMANN.

W samej Francji rocznie diagnozuje się ok. 400 tys. nowych przypadków nowotworu, a ponad 60% pacjentów jest kierowanych na radioterapię. Choć w ostatnich latach efektywność i precyzja radioterapii znacznie wzrosły, samo doświadczenie przebywania w sali zabiegowej oraz dyskomfort związany np. z leżeniem na stole operacyjnym mogą mieć niekorzystny wpływ na samopoczucie pacjentów. Odpowiednie wsparcie jest niezwykle ważne w kontekście walki z chorobą. Dzięki możliwości zapoznania pacjenta z salą zabiegową i procedurami medycznymi projekt VORTHEx pozwala obniżyć poziom stresu i lepiej zrozumieć plan leczenia.

Wirtualna sala zabiegowa jest niezwykle realistycznym i interesującym uzupełnieniem planu leczenia. Podczas tradycyjnej konsultacji z lekarzem szczegóły procedur mogą umknąć naszej uwadze. Wizualizacja w środowisku wirtualnym pozwala zminimalizować to ryzyko. Obraz jest wart więcej niż tysiąc słów. Świadomość tego, co ma się wydarzyć, eliminuje dyskomfort związany z niepewnością – mówi Christian E., pacjent.

To naprawdę niezwykłe doświadczenie. Pełen przegląd sytuacji działa uspokajająco przed rozpoczęciem leczenia. Dobrze jest dowiedzieć się, co nas czeka podczas samego zabiegu – mówi Marc N., pacjent. 

Miałem wiele obaw, jednak doświadczenie to pozwoliło mi spojrzeć na leczenie z nieco innej perspektywy i przygotować się mentalnie do radioterapii. Sesja wirtualna nie tylko uzupełnia standardową konsultację lekarską o dodatkowe szczegóły, ale także dostarcza odpowiedzi na pytania, których często boimy się zadać – mówi Alain A., pacjent.

hartmann cyberknife seance 3d 0

Współpraca instytutów H. HARTMANN i Rafaël ma za zadanie zapewnić holistyczne podejście do kwestii zdrowia dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii oraz spersonalizowanej i skoordynowanej opieki medycznej. W ramach projektu VORTHEx, laboratorium 3DEXPERIENCE Lab firmy Dassault Systèmes dostarczyło technologiczny know-how oraz rozwiązania niezbędne do prowadzenia symulacji. Do wygenerowania scenariusza i jego funkcji wykorzystano aplikacje 3DEXCITE od Dassault Systèmes oraz dane inżynieryjne pochodzące z rzeczywistych procesów. Ciągłość cyfrowa pozwoliła stworzyć precyzyjną wirtualną kopię bliźniaczą noża cybernetycznego i sali zabiegowej. Testy kliniczne mające za zadanie zmierzyć skuteczność i efektywność symulacji zostaną przeprowadzone na platformie Medidata.

Ciągłość cyfrowa pozwala obecnie wykorzystywać wirtualne kopie bliźniacze sprzętu medycznego w zupełnie nowatorski sposób – mówi Frédéric Vacher, dyrektor 3DEXPERIENCE Lab, Dassault Systèmes. – Skuteczność immersyjnej i precyzyjnej symulacji sali zabiegowej w trójwymiarze zostanie oceniona podczas testów klinicznych na wyselekcjonowanej grupie pacjentów.

Projekt VORTHEx jest dowodem naszego zaangażowania na rzecz pacjentów poprzez integrację nowoczesnych technologii służących poprawie stanu zdrowia oraz zwiększających precyzję i bezpieczeństwo zabiegów – mówi Emile Dinet, dyrektor zarządzający Instytutu H. HARTMANN.


Zobacz także

Producentów sprzętu komputerowego czeka w Europie recesja
UE wprowadzi cyfrową wersję Paszportu Produktowego
Sportowe buty w ofercie marki odzieży ochronnej?
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Innowacyjne produkty i procesy oraz strategia zrównoważonego rozwoju to dziś jedne z kluczowych elementów sukcesu przedsiębiorstw. Jak polskie firmy odpowiadają na wyzwania związane z transformacją cyfrową? Jakie korzyści może przynieść wdrażanie nowych technologii i modeli biznesowych? Jak usprawnić wymianę doświadczeń i współpracę między pracownikami? – m.in. na te pytania spróbują odpowiedzieć reprezentanci świata biznesu, klienci i partnerzy Dassault Systèmes podczas konferencji 3DEXPERIENCE Summit, która odbędzie się 8 listopada 2023 r. w Krakowie.

Partnerem strategicznym wydarzenia jest Nowy Styl, europejski lider w branży rozwiązań meblowych dla biur i miejsc użyteczności publicznej. Przedstawiciele firmy wystąpią w panelu dotyczącym zrównoważonego rozwoju, a podczas prelekcji opowiedzą o tym, czym dla firmy jest innowacyjność i jak wykorzystuje zaawansowane technologie w procesie projektowania i wprowadzania nowych produktów na rynek.

Główne obszary tematyczne wydarzenia:

  • w jaki sposób, korzystając ze współczesnych zintegrowanych rozwiązań, można wspierać realizację celów środowiskowych w polskich firmach,
  • jak zwiększyć innowacyjność i skrócić czas wprowadzania produktów na rynek dzięki synergii modelowania i symulacji (MODSIM),
  • jak wykorzystać doświadczenie wirtualnych bliźniaków do zwiększenia wydajności i optymalizacji produkcji,
  • jak tworzyć wartościowe doświadczenia użytkowników – od koncepcji projektu do finalnego produktu.

Dassault Systèmes zaprasza do rejestracji i udziału w 3DEXPERIENCE Summit, które odbędzie się w wyjątkowym miejscu w Krakowie – flagowym showroomie firmy Nowy Styl, Office Inspiration Centre, gdzie design i trendy łączą się z technologią.

Szczegółowa agenda oraz link do rejestracji znajdują się na stronie https://events-3ds.pl/3dexperience-summit-poland-2023/

Dassault Systèmes zaprezentuje strategie innowacji
9. edycja French Touch już 26 października!
15 lipca – Światowy Dzień Umiejętności Młodzieży

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów