Przejdź do artykułu
2021-12-21 | Głos z rynku

Świeża żywność w Biedronce dzięki beaconom

Sieć Biedronka inwestuje w nowoczesne technologie i wyposaża swoje centra dystrybucyjne w innowacyjny system beaconów IOT stworzony przez firmę ELCAR. Nadajniki typu beacon wykorzystują technologię Bluetooth pozwalającą zbierać szereg informacji. Dzięki tym urządzeniom logistyka staje się efektywniejsza a to pozwala na zapewnienie jeszcze większej świeżości warzyw i owoców oraz pełnej dostępności towaru na sklepowych półkach. Ponad 17 tysięcy nadajników pojawi się niebawem we wszystkich 16 centrach dystrybucyjnych Biedronki na terenie kraju.

Beacony to niewielkie urządzenia – nadajniki Bluetooth z baterią, emitujące sygnał radiowy. Zbierają dane dotyczące lokalizacji, temperatury otoczenia, wilgotności czy wstrząsów. Beacon zamontowany np. na palecie, na opakowaniu, w pojemniku jest w stanie cały czas monitorować ważne wskaźniki i podawać umiejscowienie tego nośnika w łańcuchu logistycznym. Połączone w liczbie kilku tysięcy stają się inteligentną siecią, która pozwala efektywnie zarządzać łańcuchem dostaw. Wykorzystanie tego systemu pozwala na dokładne śledzenie trasy towaru i warunków, w jakich produkt był przewożony, począwszy od jego producenta, aż po półkę sklepową.

image processing20211214 1875934 1dcn7a6

System został już wdrożony w centrum dystrybucyjnym w gminie Brwinów (woj. Mazowieckie) obsługującym sklepy sieci Biedronka znajdujące się w Warszawie. Następne w kolejności są magazyny mieszczące się w Mszczonowie oraz w Wyszkowie.

Precyzyjna wiedza o stanie infrastruktury pozwala nam lepiej ją wykorzystać. Dzięki dokładniejszej informacji ograniczamy niepotrzebne kursy pojazdów, co pozytywnie wpłynie na zmniejszenie śladu węglowego i przyczyni się do realizacji jednego z filarów społecznej odpowiedzialności biznesu jakim jest ochrona środowiska. – Wojciech Józefowski, dyrektor logistyki w sieci Biedronka.

Beacony usprawniają pracę centrów dystrybucyjnych

Beacony mierzą temperaturę, pozwalają więc na bieżąco kontrolować jej prawidłowość w każdym miejscu (np. w mroźni i chłodni). W systemie są podane informacje o tym, jakie jest wykorzystanie infrastruktury:

  • Które nośniki (chłodnie, mobilne lodówki) są aktualnie w myjni lub dezynfekcji?
  • Które nośniki są gotowe do załadowania?
  • Jaka jest dostępność wolnych pojemników, kiedy wrócą z transportu?
  • Jak długo urządzenia i maszyny przebywają w strefie serwisowej?
  • Czy w całym łańcuchu dostaw nie ma miejsc, gdzie niepotrzebnie zalegają nieużywane nośniki, transportery, palety, wózki transportowe?

2

System logistyczny Biedronki

Sieć Biedronka to blisko 3200 sklepów zlokalizowanych w ponad 1100 miejscowościach. Aby zapewnić regularne dostawy świeżych warzyw i owoców, mięs, ryb oraz innych produktów, których transport wymaga kontrolowanej, niskiej temperatury (np. nabiału), powstał jeden z najbardziej złożonych i nowoczesnych systemów logistycznych w branży retail:

  • 16 centrów logistycznych o łącznej powierzchni magazynowej ponad 400 tys. m2
  • W każdym takim centrum zatrudnionych średnio 300-400 osób
  • 6000 osób łącznie czuwa nad łańcuchami dostaw Biedronki
  • Codziennie wysyłane jest ponad 90 tys. palet, na nich ponad 5 mln kartonów, obsługiwanych przez 1200 pojazdów ciężarowych

– Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań informatycznych pozwala na wsparcie efektywności, planowanie oraz lepszą kontrolę bezpieczeństwa towaru i infrastruktury. Stosowanie technologii jest niezbędne, jeśli chce się zapanować nad transportem o takim stopniu złożoności jaki zbudowała Biedronka. – Rafał Koszewski, założyciel i prezes firmy Elcar.

System logistyczny Biedronki jest w stanie – w razie gwałtownego wzrostu zapotrzebowania (np. podczas przedświątecznych zakupów) – obsłużyć nawet do 5 dostaw do jednego sklepu na dobę, a ich punktualność nie spada poniżej 90%.


Zobacz także

Atos i Dassault Systèmes globalnymi partnerami
GEFCO tworzy ekologiczny łańcuch dostaw
Jak przygotować e-sklep na świąteczny szał zakupowy?
Caddy z pięcioma gwiazdkami Euro NCAP
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Technologie IoT wspomagają koncepcję smart city
Pesymistyczne wyniki raportu „Confidence Index 2022"
Fresh Logistics Polska z magazynem w Grodzisku Maz.
GXO przyspiesza wdrażanie nowych technologii

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów