Przejdź do artykułu
2021-12-01 | Głos z rynku

Wpływ COVID-19 na cyfryzację flot dostawczych

Wpływ COVID-19 na cyfryzację flot dostawczych (Żródło: Fotolia)

Firma Webfleet Solutions przeprowadziła badanie ankietowe wśród 1050 osób zarządzających flotami dostawczymi w firmach europejskich, aby ocenić wpływ pandemii COVID-19 na digitalizację działalności związanej z funkcjonowaniem flot. Jak wynika z badania, od wybuchu pandemii 74% flot wdrożyło nowe rozwiązania cyfrowe, z czego w Polsce ten odsetek wyniósł 69%. Z kolei prawie wszyscy badani – 97% – zgodzili się, że ta inwestycja pomogła im w prowadzeniu działalności w trakcie pandemii.

Decyzje o przyspieszeniu procesu cyfryzacji w tych trudnych czasach są w pełni zrozumiałe. Dzięki temu floty uzyskują większą efektywność, co jest istotne m.in. ze względu na rosnącą konkurencję i zwiększające się wymagania klientów. Digitalizacja pozwoliła także na dostosowanie się do nowego reżimu sanitarnego i znaczne ograniczanie zachorowań wśród pracowników – mówi Dariusz Terlecki, Sales Director Poland & EE w Webfleet Solutions. Głównym powodem, dla którego floty zdecydowały się na cyfryzację, była poprawa wydajności (51%). Dwie pozostałe ważne kwestie to minimalizacja kontaktu fizycznego (48%) i poprawa standardów bezpieczeństwa (41%), co odzwierciedla środki ostrożności, podjęte przez menedżerów flot w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.

Tezę, że bardzo istotnym impulsem do digitalizacji była minimalizacja kontaktów społecznych, zdają się potwierdzać również wyniki badania dotyczące wyboru konkretnych rozwiązań. Wśród najpopularniejszych z nich znalazł się podpis cyfrowy (57%), dokumentacja cyfrowa (53%) oraz aplikacje mobilne (52%).

Badanie pokazuje, że digitalizacja pomaga w bezpośredni sposób zaradzić skutkom COVID-19. Wśród zaobserwowanych przez menedżerów flot zmian, rzutujących na funkcjonowanie ich firm w czasie pandemii, były m.in. wzrost kosztów paliwa (59%), zwiększony poziom stresu u kierowców (58%), ale także wzrost liczby klientów (57%).

Duże firmy są bardziej świadome korzyści z cyfryzacji. Według danych z badania tylko 59% firm z flotą liczącą 1-10 pojazdów zaimplementowało nowe rozwiązania cyfrowe, podczas gdy na takie działania zdecydowało się ponad 80% firm z flotami liczącymi 51 lub więcej pojazdów. Jako główne powody rezygnacji z tych inwestycji ankietowani podawali koszty (30%), wystarczającą ilość wdrożonych rozwiązań cyfrowych (28%) oraz brak czasu i zasobów (24%).

Digitalizacja jest dobrym rozwiązaniem także dla mniejszych flot. – mówi Dariusz Terlecki. – Choć początkowy koszt inwestycji ma znaczenie, ważne jest również, aby rozważyć oszczędności i korzyści w dłuższej perspektywie. Biorąc za przykład rozwiązania telematyczne, które: pomagają flotom ograniczyć zużycie paliwa, obniżyć koszty konserwacji i utrzymać wysoką wydajność, a dzięki możliwościom dzierżawy sprzętu i stosunkowo niskim abonamentom, to koszt inwestycji jest niewysoki i zwraca się w przeciągu 6 do 9 miesięcy. W ten sposób mniejsze firmy mogą znacząco poprawić swoją konkurencyjność. – dodaje Dariusz Terlecki.

Wyniki badania dotyczą okresu od pojawienia się pierwszych przypadków COVID-19 w Europie do sierpnia 2021 r., kiedy to ankieta została przeprowadzona.


Zobacz także

FM Logistic rusza z obsługą logistyczną Maxi Zoo
FM Logistic rusza z obsługą logistyczną Maxi Zoo
Na co mogą liczyć przewoźnicy?
Rowery kurierskie już na służbie we Wrocławiu
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

W 2021 roku przybyło ponad 14% e-sklepów
Zasady, których logistycy powinni zawsze przestrzegać
Aktualnie trudniej znaleźć magazyniera niż programistę
2021 najlepszym rokiem w historii firmy Drutex

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów