Przejdź do artykułu
2021-12-01 | Głos z rynku

Wpływ COVID-19 na cyfryzację flot dostawczych

Wpływ COVID-19 na cyfryzację flot dostawczych (Żródło: Fotolia)

Firma Webfleet Solutions przeprowadziła badanie ankietowe wśród 1050 osób zarządzających flotami dostawczymi w firmach europejskich, aby ocenić wpływ pandemii COVID-19 na digitalizację działalności związanej z funkcjonowaniem flot. Jak wynika z badania, od wybuchu pandemii 74% flot wdrożyło nowe rozwiązania cyfrowe, z czego w Polsce ten odsetek wyniósł 69%. Z kolei prawie wszyscy badani – 97% – zgodzili się, że ta inwestycja pomogła im w prowadzeniu działalności w trakcie pandemii.

Decyzje o przyspieszeniu procesu cyfryzacji w tych trudnych czasach są w pełni zrozumiałe. Dzięki temu floty uzyskują większą efektywność, co jest istotne m.in. ze względu na rosnącą konkurencję i zwiększające się wymagania klientów. Digitalizacja pozwoliła także na dostosowanie się do nowego reżimu sanitarnego i znaczne ograniczanie zachorowań wśród pracowników – mówi Dariusz Terlecki, Sales Director Poland & EE w Webfleet Solutions. Głównym powodem, dla którego floty zdecydowały się na cyfryzację, była poprawa wydajności (51%). Dwie pozostałe ważne kwestie to minimalizacja kontaktu fizycznego (48%) i poprawa standardów bezpieczeństwa (41%), co odzwierciedla środki ostrożności, podjęte przez menedżerów flot w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.

Tezę, że bardzo istotnym impulsem do digitalizacji była minimalizacja kontaktów społecznych, zdają się potwierdzać również wyniki badania dotyczące wyboru konkretnych rozwiązań. Wśród najpopularniejszych z nich znalazł się podpis cyfrowy (57%), dokumentacja cyfrowa (53%) oraz aplikacje mobilne (52%).

Badanie pokazuje, że digitalizacja pomaga w bezpośredni sposób zaradzić skutkom COVID-19. Wśród zaobserwowanych przez menedżerów flot zmian, rzutujących na funkcjonowanie ich firm w czasie pandemii, były m.in. wzrost kosztów paliwa (59%), zwiększony poziom stresu u kierowców (58%), ale także wzrost liczby klientów (57%).

Duże firmy są bardziej świadome korzyści z cyfryzacji. Według danych z badania tylko 59% firm z flotą liczącą 1-10 pojazdów zaimplementowało nowe rozwiązania cyfrowe, podczas gdy na takie działania zdecydowało się ponad 80% firm z flotami liczącymi 51 lub więcej pojazdów. Jako główne powody rezygnacji z tych inwestycji ankietowani podawali koszty (30%), wystarczającą ilość wdrożonych rozwiązań cyfrowych (28%) oraz brak czasu i zasobów (24%).

Digitalizacja jest dobrym rozwiązaniem także dla mniejszych flot. – mówi Dariusz Terlecki. – Choć początkowy koszt inwestycji ma znaczenie, ważne jest również, aby rozważyć oszczędności i korzyści w dłuższej perspektywie. Biorąc za przykład rozwiązania telematyczne, które: pomagają flotom ograniczyć zużycie paliwa, obniżyć koszty konserwacji i utrzymać wysoką wydajność, a dzięki możliwościom dzierżawy sprzętu i stosunkowo niskim abonamentom, to koszt inwestycji jest niewysoki i zwraca się w przeciągu 6 do 9 miesięcy. W ten sposób mniejsze firmy mogą znacząco poprawić swoją konkurencyjność. – dodaje Dariusz Terlecki.

Wyniki badania dotyczą okresu od pojawienia się pierwszych przypadków COVID-19 w Europie do sierpnia 2021 r., kiedy to ankieta została przeprowadzona.


Zobacz także

FM Logistic rusza z obsługą logistyczną Maxi Zoo
FM Logistic rusza z obsługą logistyczną Maxi Zoo
Na co mogą liczyć przewoźnicy?
Rowery kurierskie już na służbie we Wrocławiu
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Jak partnerstwa zbliżają Webfleet do pełnego potencjału mobilności
DHL Parcel modernizuje swoją flotę
FedEx pomagał w procesie wychodzenia firm z pandemii
Wysyłanie paczek międzynarodowych prostsze niż myślisz

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów