Przejdź do artykułu
2021-09-01 | Głos z rynku

DHL powiększa liczbę Punktów Obsługi Paczek

Współpraca z siecią handlową Lidl powiększy liczbę Punktów Obsługi Paczek DHL Parcel o ponad 700 lokalizacji. Łącznie za pośrednictwem POP-ów paczki będzie można nadawać i odbierać w ponad 12 tysiącach miejsc w całym kraju.

Umowa z siecią handlową Lidl to kontynuacja strategii DHL Parcel, która zakłada dynamiczne rozszerzanie sieci Punktów Obsługi Paczek DHL jako uzupełnienie tradycyjnej formy nadawania i odbioru paczek z bezpośrednim udziałem kuriera. Rozwój sieci POP to także konsekwencja zmian, jakie zachodzą na rynku usług kurierskich. Dynamiczne rośnie popularność samodzielnej formy nadania bądź odbioru paczki, a POP-y doskonale spełniają to oczekiwanie.

Poziom satysfakcji konsumentów korzystających z Punktów Obsługi Paczek jest bardzo wysoki. Notujemy najwyższy poziom polecenia w branży, mierzony wskaźnikiem skłonności do polecania danej usługi – NPS. Jest to dla nas sygnał do konsekwentnego rozwijania naszej sieci partnerskiej – mówi Maciej Dudek, menedżer sieci partnerskiej DHL Parcel.

Infrastruktura POP rozciąga się na cały kraj. 85% konsumentów ma POP DHL w zasięgu maksymalnie 10 minut drogi od swojego domu czy pracy. Klienci mają aż 7 dni na odbiór paczki. W większości miejsc odebrać przesyłkę można w godzinach od 6.00 do 23.00. Atrybutem POP-ów jest także elastyczna forma rozliczenia przesyłki za pobraniem – kartą lub gotówką. Obecnie POP-y DHL dostępne są w największych sieciach sklepów, takich jak Żabka, abc, Biedronka, Kaufland czy Stokrotka, a także salonach prasowych Inmedio i stacjach benzynowych Shell i Moya. Od września POP-y pojawią się w sklepach Lidl.

Lidl Polska nieustannie dąży do oferowania innowacyjnych rozwiązań, których celem jest najlepsza odpowiedź na prośby i oczekiwania klientów. Cieszymy się z rozwijanego konceptu usług. Wierzymy, że wysoką jakość świadczonych usług zapewnią nasi renomowani partnerzy – DHL oraz Pointpack – komentuje Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR w Lidl Polska.

Całość działań wdrożeniowych we współpracy z siecią Lidl, jak i poszczególnymi podmiotami, koordynuje Pointpack, integrator oraz partner technologiczny budujący rozwiązania IT, a także usługi serwisowe dla branży handlowej oraz kurierskiej w obszarze infrastruktury pierwszej i ostatniej mili logistyki miejskiej.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

FK25i znalazł zastosowanie w elektrycznym pojeździe
Koniec wakacji sprawdzianem dla transportu publicznego
Wodorosty "game changerem" branży opakowaniowej
Urządzenia ABAX gotowe na wyzwania przyszłości
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Czym jest fulfillment i dlaczego warto korzystać z usług InPost?
GLS przejmuje spółkę Rosenau Transport
Pierwszy hub logistyczny AlliEpxress w Polsce
IdoSell i Packeta ogłaszają integrację
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA