Przejdź do artykułu
2021-03-03 | Głos z rynku

Praktyczny e-book dla e-commerce

Liczne dane pokazują, że szala zakupowych aktywności Polaków w ciągu ostatniego roku przechyliła się na stronę e-sklepów. Notowały one znaczące wzrosty sprzedaży, a wiele sieci handlowych podjęło decyzje odnośnie uruchomienia własnych platform. Dla konsumentów zakupy w e-commerce oznaczają wygodę i bezpieczeństwo, tak istotne w ostatnim czasie. Co zatem zrobić, by zacząć sprzedawać w sieci i robić to skutecznie?

Gdy życie większości społeczeństwa przeniosło się do internetu, naturalnym kierunkiem był także rozwój e-commerce. Założenie własnego e-sklepu, choć pozornie prostsze niż działalność offline, wiąże się z wieloma kwestiami, których dopilnowanie może warunkować powodzenie i sukces w biznesie. Oprócz oczywistych aspektów, jak pomysł, badania rynku, pozyskanie funduszy na start i partnerów do współpracy, warto pamiętać o kilku ważnych elementach, które rzutują na odbiór e-sklepu i jego oferty.

Sendit Ebook dla e commerce

E-book "Jak zacząć prowadzić sprzedaż w internecie"  to garść praktycznych porad dla podmiotów, które mierzą się z klasycznymi pytaniami dot. wejścia w nową gałąź biznesu. Wśród nich znajdują się m.in.: czy jest popyt na produkty, które oferują, jakie są zalety i wady e-handlu, jak zorganizować logistykę e-sklepu czy wreszcie – jaka jest rola marketingu, działań SEO i prowadzenia profili w mediach społecznościowych
w promocji oferty. Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w najnowszej publikacji przygotowanej przez ekspertów Sendit Sp. z o.o. – brokera usług kurierskich. Oprócz porcji teoretycznej wiedzy, e-book jest wypełniony praktycznymi wskazówkami, dobrymi radami i przykładami firm, które osiągnęły e-commerce’owy sukces. W e-booku zaprezentowano case studies powstania trzech różnych
e-biznesów: Mahila.pl, BananaMama oraz GTX Service.

Krok 1: strona internetowa

Strona internetowa w e-biznesie służy nie tylko do prezentacji oferty e-commerce, jest również doskonałym narzędziem budującym wizerunek marki. Jeśli będzie przyjazna i funkcjonalna to użytkownik z dużym prawdopodobieństwem dokona zakupu w e-sklepie, a także – chętnie powróci do niego w przyszłości oraz poleci go znajomym. Kluczową kwestią na początku działalności jest także określenie, czy dany e-sklep będzie funkcjonował w ramach dostępnej już platformy sprzedażowej, jak np. Allegro czy OLX czy na własny rachunek.

Krok 2: logistyka e-sklepu

Logistyka, czyli magazynowanie i dystrybucja towarów do klientów, to kluczowy element prowadzenia sklepu internetowego. Od jej organizacji zależy nie tylko jakość świadczonych usług, ale także wzrost obrotów generowanych przez e-commerce. Nie można zapominać o automatyzacji „last mile”, oferowaniu kilku różnych modeli dostawy oraz polityce zwrotów. Ponad połowa kupujących w sieci (52 proc.), jako czynnik zachęcający do zakupów online, wymienia możliwość darmowego odesłania produktu kurierem (door to door), a 45 proc. respondentów wybiera maszyny paczkowe[1].

Krok 3: skuteczny e-marketing

W ramach działań marketingowych opracowuje się strategię wprowadzenia produktu na rynek oraz jego promocję. Celem jest m.in. zwiększenie widoczności marki w sieci, a także stworzenie i utrwalenie więzi pomiędzy nią a jej odbiorcami.

Dzięki e-marketingowi odbiorca ma możliwość bieżącej komunikacji z firmą – może prowadzić z nią dialog, wyrażać opinię, dzielić się spostrzeżeniami. Warto wsłuchiwać się w potrzeby klientów i brać pod uwagę ich zdanie, jeśli wystąpi konieczność wdrożenia zmian, np. w funkcjonalnościach e-sklepu.

Krok 4: SEO

Wzrost widoczności strony w wynikach wyszukiwania, zwiększenie liczby odwiedzających stronę czy lepsza rozpoznawalność marki to tylko kilka korzyści, które płyną z inwestycji w SEO. Pozycjonowanie to jedna z najbardziej popularnych i skutecznych metod promowania marki w sieci. Dbając o odpowiednią widoczność, zwiększamy szansę na sukces.

Jednym z kluczowych filarów sukcesu e-sklepu jest odpowiednio zorganizowana logistyka. E-commerce, który korzysta z usług brokera kurierskiego, otrzymuje cały wachlarz udogodnień zwiększających atrakcyjność i funkcjonalność e-biznesu. Poszerzenie oferty dostawy produktów, to nieoceniona korzyść dla konsumenta, który coraz rzadziej wybiera opcję dostarczenia przesyłki do drzwi przez kuriera na rzecz punktów odbioru
i automatów paczkowych. Platforma bliskapaczka.pl, należąca do Sendit Sp. z o.o. oferuje konsumentom i e-sklepom już prawie 37 tys. punktów odbiorczych w Polsce. Dodatkowo, platforma dostarcza e-sklepom widget mapy, pozwalający na wyświetlenie w koszyku zakupowym jednej mapy, z której klient końcowy może w prosty wybrać najwygodniejsze dla siebie miejsce odbioru. Instalacja wtyczki, np. WooCommerce lub Shoper, zdecydowanie skróci czas składania zamówienia w e-sklepie, a właścicielowi e-biznesu ułatwi kontrolę nad złożonymi zamówieniami i usprawni proces dystrybucji oferowanych produktów – komentuje Kamila Kowalska, Dyrektor Handlowy, Sendit Sp. z o.o.

Poradnik „Jak zacząć prowadzić sprzedaż w Internecie” jest bezpłatny i można go pobrać tutaj.

E-book przygotowały Marta Osuch, Redaktor prowadząca i Specjalista ds. Content Marketingu oraz Paulina Anacka, Specjalista ds. Email Marketingu w Sendit.pl.

[1] Gemius, Raport „E-commerce w Polsce 2020”
 

Zobacz także

„Gospodarczy tygrys nadal ma ostre zęby”
Serwis Novoferm służy pomocą o każdej porze
W Rzeszowie otwarto nowoczesny terminal DB Schenker
Jak obniżyć koszty czyszczenia narzędzi lakierniczych?
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

InPost znacząco rozszerzy zakres działalności
Popyt na magazyny nie gaśnie
Jaki asortyment przyciąga uwagę na wschodzie?
GATTA zanotowała wzrost sprzedaży o 400% r/r
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA