2019-09-04 | Głos z rynku

Z biznesem pod rękę

Najwyższe pensje wśród wszystkich absolwentów poznańskich uczelni wyższych, najkrótszy czas poszukiwania pracy, doświadczenie i praktyczne umiejętności nabyte podczas staży i praktyk, możliwość uzyskania międzynarodowych certyfikatów. Wreszcie – bliska współpraca z biznesem. Na tym zasadza się system kształcenia Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu.

Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu jest nie tylko najstarszą, specjalistyczną uczelnią logistyczną w Polsce, ale również najbardziej renomowaną. Dowodem jest najwyższa ocena przyznana tej uczelni przez Polską Komisję Akredytacyjną, najważniejszy w naszym kraju organ kontrolujący funkcjonowanie wyższych uczelni. A także bardzo rozbudowana współpraca z biznesem, czyli z najlepszymi, polskimi i zagranicznymi, firmami logistycznymi. Dzięki tej współpracy studenci WSL mogą zdobywać doświadczenie, które dzisiaj jest tak bardzo cenione przez pracodawców, a także praktyczną wiedzę, bo wiele zajęć na tej poznańskiej uczelni jest prowadzonych przez menadżerów z firm logistycznych. Co więcej, mają oni też niemały wpływ na cały program kształcenia obowiązujący w Wyższej Szkole Logistyki, bo konsultują programy nauczania wielu przedmiotów wykładanych na tej uczelni.

Istotną przewagą studiów w WSL jest właśnie doświadczona kadra naukowo-dydaktyczna. Poza naukowcami od lat zajmującymi się różnymi dyscyplinami logistyki, poza menadżerami największych firm logistycznych, studenci tej uczelni mają też wiele zajęć z pracownikami Instytutu Logistyki i Magazynowania, największej w Polsce instytucji badawczej zajmującej się logistyką. Wiele zajęć odbywa się w laboratoriach i specjalistycznych pracowniach Instytutu.

Współpraca z biznesem

Kamil Wiatrak jest studentem drugiego roku studiów inżynierskich. Bardzo zabiegał o to, aby trafić na praktykę do Pekabeksu.

„W październiku ubiegłego roku uczestniczyłem w wycieczce do Pekabeksu zorganizowanej przez Biuro Praktyk i Karier Zawodowych WSL. Gdy zobaczyłem tę firmę dosłownie zacząłem się „jarać”. Gabaryty maszyn i urządzeń wykorzystywanych w produkcji, cały proces produkcji, po prostu mnie zachwyciły. Od dłuższego czasu interesuje mnie logistyka produkcji, a to było to, co mnie ujęło. Jestem, gdzie chciałem być i jestem bardzo zadowolony” – opowiada.

Adam Medyk, dyrektor produkcji poznańskiego oddziału Pekabex z uznaniem opowiada o Kamilu: „Od początku był bardzo zaangażowany. Już podczas pierwszej rozmowy zarysowaliśmy sobie pewną ścieżkę działania i konsekwentnie ten plan realizujemy. Kamil jest bardzo inteligentny, dobrze rozpoznaje nasze potrzeby, nie boi się pytać i chce się uczyć. Bardzo sobie cenimy takie podejście”.

Podczas tej pierwszej, kwalifikacyjnej rozmowy, Kamil musiał zrobić znakomite wrażenie, bo dyrektor Medyk – choć umowa z WSL tego nie obejmowała – zaproponował, aby trzymiesięczna umowa była jednak płatna. Wymagało to sporo zachodu, ale cel został osiągnięty, Kamil otrzymuje za swoją pracę wynagrodzenie.

Na praktykach studenci są różnie traktowani. Bywają przypadki, że firma nie ma pomysłu na wykorzystanie ich potencjału i praktyka ogranicza się do bezcelowego snucia się między działami.

„Staramy się tego, jak sądzę z sukcesem, unikać. Taka praktyka po prostu nie ma sensu, bo żadna ze stron na tym nie korzysta. Dlatego starannie weryfikujemy pracodawców, do których trafiają nasi studenci. Pod tym względem uważam naszą współpracę z Pekabeksem za wzorcową” – przekonuje dr Mateusz Wiliński, dyrektor Biura Praktyk i Karier Zawodowych Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu.

Kamil to potwierdza. Od razu pierwszego dnia dowiedział się, że jego pobyt w Pekabeksie wymaga inicjatywy i zaangażowania. Wziął sobie to do serca, bo też wybrał się tutaj, aby zdobyć praktykę, poznać cały proces produkcji i dołożyć swoją cegiełkę do rozwoju firmy.

A Pekabex to firma z dużymi tradycjami. Powstała w 1972 roku i to ona wybudowała lwią część poznańskich dzielnic Winogrady i Piątkowo. To Pekabeksowi Poznań zawdzięcza również nowy stadion przy ulicy Bułgarskiej, dzięki czemu w 2012 roku w stolicy Wielkopolski odbyły się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. To ta firma wybudowała w Poznaniu dworzec kolejowy, biurowce przy ulicy Bułgarskiej i przy Królowej Jadwigi, a także tunel drogowy pod Martwą Wisłą w Gdańsku, czy znaczną część dworca kolejowego Nowa Łódź Fabryczna. Od wielu lat Pekabex buduje też w Szwecji.

W tej chwili Kamil Wiatrak jest najbardziej zaangażowany w realizowaną przez Pekabex budowę stadionu w jednym z miast wojewódzkich o wielomilionowej wartości. Bo stadiony to w ostatnich latach specjalność poznańskiej firmy – ma ich już na koncie dziewięć, a teraz pracuje przy dziesiątym. Niedawno firma zaczęła wytwarzać elementy do budowy boiska treningowego, a zaraz potem zacznie powstawać trybuna południowa i zachodnia. Zakończenie pierwszego etapu planowane jest na koniec grudnia tego roku, a dwie kolejne trybuny powstaną w maju 2020 roku. Kamil bardzo się w te prace angażuje.

„Nie jestem kibicem piłkarskim, ale cała inwestycja, proces powstawania poszczególnych elementów, bardzo mnie fascynuje” – podkreśla.

„Nie czuję się stażystą, przysłowiowym zawalidrogą, który nic nie umie i tylko niepotrzebnie angażuje czas pracowników. Osoby, z którymi na co dzień pracuję traktują mnie po partnersku, chętnie tłumaczą i wyjaśniają złożone procesy produkcyjne. Dzięki temu cały proces produkcji poznaję od podszewki. Jestem pewien, że to doświadczenie bardzo mi się w przyszłości przyda”.

Amanda Załuska, studentka drugiego roku studiów inżynierskich, od trzech miesięcy odbywa w tym roku staż w Raben Logistics Polska. Miał trwać dwa miesiące, ale z inicjatywy spółki, i za aprobatą studentki WSL, ten okres został przedłużony o kolejny miesiąc.

Po miesiącu pracy, Amanda Załuska została przeniesiona do magazynu numer 5, gdzie trafiają różne towary – od żywności po chemię i ARD, czyli produkty niebezpieczne. Trafiają, są przepakowywane oraz systematyzowane i natychmiast wyjeżdżają do odbiorców.

„Tutaj trzeba się wykazać podzielnością uwagi i umiejętnością pracy w stresie. Dodatkowo praca w „piątce” oznacza pracę z ludźmi, kierowcami, którzy rozwożą towary do odbiorców. To dla mnie nowe doświadczenie” – opowiada Amanda.

Studentka WSL pracuje przy „zamykaniu tras”, co oznacza przygotowywanie dokumentów dla kierowców, uzupełnianie danych w systemie informatycznym, przygotowywanie dodatkowych dokumentów.

„Jedna z najważniejszych części funkcjonowania przedsiębiorstwa logistycznego. To co robi Amanda ma duży wpływ na terminowość, czyli w ostatecznym rozrachunku wpływa na nasz wynik finansowy” – tłumaczy Anna Olszańska.

Amanda robi też analizy wydajności poszczególnych kierowców – to zadanie wykonuje w trzyosobowym zespole w całości złożonym ze studentów-praktykantów.

„Przy realizacji tego zadania dałam im wolną rękę. Chcę, aby podążali własną ścieżką, a nie utarty szlakiem. Jestem bardzo ciekawa wyników ich pracy” – mówi Anna Olszańska.

Anna Olszańska od dawna bardzo intensywnie współpracuje z Wyższą Szkołą Logistyki. Prowadzi na naszej uczelni warsztaty, ale też warsztaty wyjazdowe, które odbywają się w Raben Logistics Polska. To właśnie jeden z takich warsztatów zainspirował Amandę Załuską do odbycia stażu w tej jednej z największych firm logistycznych w Polsce.

„Bardzo zależało mi na stażu w Rabenie. „Uwiódł” mnie magazyn przeładunkowy, chciałam od podszewki poznać sposób jego funkcjonowania. Myślałam, że to będzie ciekawe doświadczenie i to się potwierdziło” – opowiada Amanda.

Dyrektor Biura Praktyk i Karier Zawodowych Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu, dr Mateusz Wiliński tłumaczy, że praktyki i staże studenci tej uczelni odbywają w wielu firmach logistycznych. To najlepszy, bo najbardziej efektywny sposób zdobywania doświadczenia i poznawania pracy w logistyce.

Cieszę się, że bardzo często, tak jak to było w przypadku Amandy i Kamila, wybór stażu nie jest przypadkiem, a kontynuacją współpracy realizowanej w trakcie semestru. Z jednej strony motywuje to studentów do ubiegania się o konkretne praktyki, najbardziej odpowiadające ich zainteresowaniom; z drugiej – dla organizacji – to szansa na pozyskanie świadomego stażysty, chcącego dołączyć na lato do zespołu konkretnego pracodawcy.

„Współpraca z biznesem w ramach Klubu Partnera oraz Rady Pracodawców zapewnia nam między innymi transfer wiedzy o najnowszych trendach w branży TSL. Rzecz nie do przecenienia, bo dzięki temu nasi studenci są doskonale przygotowani do pracy, znają najnowsze technologie i rozwiązania logistyczne” – przekonuje dr Mateusz Wiliński, dyrektor Biura Praktyk i Karier Zawodowych WSL.

Droga do kariery

Ukończenie studiów w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu otwiera przed absolwentami tej uczelni ogromne perspektywy. Logistyka to dzisiaj jedna z najszybciej rozwijających się branż polskiej, ale również globalnej gospodarki. Jej stolicą jest bez wątpienia Wielkopolska, gdzie działa wiele instytucji naukowych i naukowo-badawczych zajmujących się tą dziedziną, ale także duża ilość czołowych firm logistycznych, w tym międzynarodowe koncerny. Ekonomiści są zdania, że w najbliższych latach logistyka będzie się rozwijała jeszcze szybciej, bo takie są wymogi coraz bardziej zglobalizowanego świata. I będzie ewoluowała, więc zatrudnienie znajdą w niej przede wszystkim osoby dobrze przygotowane do zawodu, z dużą wiedzą teoretyczną, ale również praktycznym i technicznym doświadczeniem.

Wyższa Szkoła Logistyki oferuje zarówno studia pierwszego stopnia (licencjat), jak i drugiego stopnia (magisterskie). Dla wielu osób interesujące mogą być również studia dualne (pierwszego i drugiego stopnia), czyli innowacyjny system nauki, podczas której studenci przez dziewięć tygodni uczą się na uczelni, a przez kolejne dziewięć pracują w partnerskich przedsiębiorstwach.

Przyszli studenci Wyższej Szkoły Logistyki mają do wyboru dwa kierunki – Logistykę oraz Zarządzanie. W ramach tego pierwszego mogą studiować na studiach pierwszego stopnia na następujących specjalnościach:

 • Transport i spedycja,
 • Logistyka handlu i dystrybucji,
 • International Logistics,

Na studiach drugiego stopnia wybór obejmuje następujące specjalności:

 • Projektowanie procesów logistycznych,
 • Menadżer logistyki,
 • Finanse i rachunkowość przedsiębiorstw logistycznych,
 • Zarządzanie przedsiębiorstwem transportowo-logistycznym,
 • Logistyka przedsiębiorstw,
 • Menedżer sprzedaży.

Natomiast na kierunku Zarządzanie do wyboru jest pięć specjalności:

 • Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy,
 • Zarządzanie sprzedażą,
 • Zarządzanie zakupami i zaopatrzeniem,
 • Zarządzanie transportem i spedycją,
 • Zarządzanie logistyką w małych i średnich przedsiębiorstwach.

Ponadto poznańska uczelnia oferuje 3,5-letnie studia inżynierskie kończące się zdobyciem tytuły inżyniera:

 • E-commerce i technologie mobilne w logistyce,
 • Inżynieria systemów logistycznych.

Podczas studiów w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu studenci mogą zdobyć również międzynarodowe certyfikaty. Tym cenniejsze, że zawód logistyka ma charakter międzynarodowy, a wielu absolwentów tej uczelni zrobiło kariery w globalnych korporacjach. Wśród certyfikatów, które można zdobyć studiując w WSL jest m.in. Candidate of Europeans Senior Logistican oraz GS1 Barcode Certificate.

Andrzej Matuszewski

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ


Zobacz także

Samojezdny pojazd będzie testowany m.in na autostradzie A4
Milenialsi przyszłością dla e-commerce
K+N i Air France łączą siły w sektorze lotniczym
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Studiuj logistykę i pracuj w CL Żabka
Kewin Stolarski z Konina zwycięzcą IX Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej
Finał IX Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej.
Znane wyniki I etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej.
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA