2018-04-18 | Głos z rynku

35 lat firmy DRABPOL

Założona w 1983.r. przez Pawła Drabczyńskiego firma, przez pierwsze lata funkcjonowała jako Zakład Naprawy Sprzętu Elektroniki Samochodowej przy WSI Uniwersum w Częstochowie.
35 lat firmy DRABPOL (Żródło: Dra)

Po pewnym czasie aktywna działalność firmy na krajowym rynku transportowym wzbudziła zainteresowanie uznanych producentów elektroniki samochodowej. Sam Paweł Drabczyński również podjął starania w celu nawiązania współpracy z niemieckim koncernem Mannesmann Kienzle. Skutkiem tego było „mianowanie” w 1991r. firmy DRAB na wyłącznego przedstawiciela na rynku polskim tego czołowego producenta tachografów. Był to bardzo duży sukces, o przedstawicielstwo niemieckiego koncernu starało się wiele, dużych i znanych na rynku firm z branży transportowej.

Z roku na rok zakres współpracy rozszerzał się. W późniejszych latach w niemieckim koncernie dochodziło do kolejnych fuzji i powstawania nowych grup, co nie pozostawało bez znaczenia na zakres wzajemnej współpracy- i tak w 2000 r. powstała grupa Siemens VDO Automotive, która po siedmiu latach połączyła się z koncernem technologii motoryzacyjnych – Continental. Sytuacja ta trwa do dziś- a Continental VDO to główny partner Drabpol-u.

Jakkolwiek współpraca z marką VDO dominowała w działalności firmy , Drabpol cały czas szukał możliwości dalszego rozwoju. W 1993 r. został wyłącznym reprezentantem w Polsce firmy Konvekta- producenta klimatyzacji i agregatów chłodniczych do pojazdów .

Kolejne lata to kolejny partnerzy firmy , tacy jak : Mix Telematics , Molpir, ASC, czy w 2017 r. producent przegubów ATG. Ostatni rok przyniósł także nowy, znaczący rozdział w działalności firmy - otwarcie na rynek elektromobilności- dzięki nawiązaniu współpracy z firmą TM4 Electrodynamic Systems. Dzięki temu oferta Drabpol-u wzbogaciła się o silniki elektryczne i systemy wysokoproądowe do autobusów i pojazdów od 3, 5 tony.

Dużym sukcesem firmy było także otrzymanie w 2002 r. certyfikatu Systemu Jakości ISO 9001:2009, a następnie AQAP 2110:2009.

Dziś Drabpol specjalizuje się w dostarczaniu nowoczesnych rozwiązań podnoszących poziom bezpieczeństwa w transporcie. Proponuje nowatorskie rozwiązania systemowe w zakresie prac konstrukcyjnych i produkcyjnych na rzecz producentów autobusów, pojazdów ciężarowych, szynowych i specjalnych.

Firma z sukcesem wdrożyła na rynek polski tachografy analogowe i cyfrowe ,ergonomiczne miejsce pracy kierowcy wraz z systemem elektroniki pokładowej czy klimatyzatory do pojazdów szynowych i autobusów komunikacji miejskiej. W 1997 r. otworzyła Laboratorium Analiz Wypadkowych Tarcz Tachografów - obecnie Laboratorium Analiz Zapisów z Tachografów. To jedyne takie laboratorium w Europie Środkowo-Wschodniej i jedno z 4. w świecie.

W 2007 roku Zarząd firmy podjął strategiczną decyzję o rozszerzeniu działalności o zupełnie nowy sektor , związany z rynkiem lotniczym – awionikę samolotową. Decyzja ta niejako była związana z pasją samego Prezesa, który jako pilot śmigłowca od dawna interesował się lotnictwem. Niemal od podstaw Drabpol zbudował cale zaplecze usługowe, uzyskał stosowne certyfikaty 145 A i C oraz jako pierwszy w Polsce otworzył Biuro Projektowe PART 21. Kompetencje Drabpol-u doceniły sprawdzone i uznane w świecie lotniczym koncerny , powierzając firmie sprzedaż , serwis i naprawę swoich urządzeń awionicznych. Dziś Drabpol reprezentuje już 25 marek lotniczych z sektora Bussines i General Aviation, m.in. takich jak Honywell ( GA) , Garmin ( GA), Universal Avionics ( BA), Rockwell Collins ( BA) .

Firma od blisko 20 lat działa również na rzecz obronności kraju. Powołany w firmie Departament Obsługi Sprzętu Militarnego dostarcza rozwiązania oraz wyposażenie dla wojsk lądowych oraz sprzęt dla lotnictwa wojskowego, policji i straży granicznej.

Firma Drabpol działa dziś jako firma VAR (Value Added Reseller). To co ją wyróżnia to kompletne wdrożenia systemów od strony technicznej i technologicznej. Drabpol zapewnia kompleksową realizację projektów: doradztwo, projekty zabudowy, sprzedaż urządzeń, montaż,   serwis oraz obsługę posprzedażową . Ponadto służy wsparciem dla biur projektowych, technologicznych, konstrukcyjnych oraz Działów IT.

Posiadając własne centra szkoleniowe firma organizuje szkolenia dla szerokiej grupy odbiorców- m.in. pracowników serwisów partnerskich, służb kontrolnych, producentów pojazdów , osób odpowiedzialnych w firmach za archiwizację i analizę danych z tachografów, fleet managerów, przewoźników oraz kierowców.

Na terenie całego kraju Drabpol zorganizował i nadal organizuje sieć autoryzowanych stacji serwisowych w zakresie pełniej obsługi tachografów , systemów kontroli ciśnienia i temperatury opon oraz klimatyzatorów i agregatów chłodniczych.

Firma zaczynała swoją działalność z trzema pracownikami, obecnie zatrudnia blisko 80 osób, posiada trzy własne siedziby – Centralę w Mykanowie , Salon Prezentacyjno-Wystawienniczy w Warszawie oraz Lotnicze Centrum Serwisowe z własnym hangarem na lotnisku w Modlinie.


Zobacz także

20 operatorów wózków poszukiwanych do pracy
Opaski do wózków widłowych odprowadzające ładunki elektrostatyczne
Poznaj trendy: Międzynarodowe Targi Opakowań Packaging Innovations
itelligence wspiera klientów zgodnie ze standardami SAP
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

DRABPOL wprowadził nową generację tachografów dla przewoźników
Jubileuszowa ciężarówka MAN dla Omegi Pilzno
Spotkanie z okazji ćwierćwiecza działalności SURET
UPS świętuje ćwierćwiecze działalności w Polsce
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA