Przejdź do artykułu

Top Logistyk

Top Logistyk 3/2011
<< Cofnij

Platforma interesów

Czy świat zakupów mógłby istnieć bez Allegro? Ta największa i najbardziej popularna w Polsce platforma aukcyjna, obsługująca dziennie kilkanaście milionów użytkowników, nieustannie optymalizuje swoją ofertę. Ofertę, w której jedno z głównych zadań należy do operatorów logistycznych. Bez nich bowiem najbardziej oczekiwane chwile – dostawy – nie mogłyby się ziścić. Współpraca z serwisem aukcyjnym stanowi z kolei jedną z ciekawszych form promocji marki logistycznej w sieci.
Obsługę logistyczną transakcji zawieranych na platformie Allegro prowadzi DHL Express (Poland), który w ramach współpracy z serwisem wprowadza kolejne usługi. Najnowszą z nich jest Moduł Allegro w aplikacji Zamów Kuriera DHL na stronie www.dhl.com.pl, który pozwala na automatyczne zamówienie kuriera oraz wydrukowanie listu przewozowego na podstawie dokonanych zleceń sprzedaży na Allegro. Skorzystać z niego mogą zarówno kupujący, jak i sprzedający na aukcjach. Moduł jest w pełni zintegrowany z serwisem Allegro, co pozwala jego użytkownikom na bezpośrednie logowanie się do konta w serwisie.Szybki i prosty serwis oraz funkcjonalność i automatyzacja procesu obsługi dużej liczby przesyłek to główne założenia i zalety nowego rozwiązania. Rok wcześniej DHL Express wprowadził usługę DHL EASY SHOP (czyli odbiór własny przesyłki w wybranym punkcie DHL Service Point) oraz opcję śledzenia przesyłek (krajowych) za pośrednictwem popularnego komunikatora Gadu-Gadu, dostępną także dla klientów platformy handlowej Allegro. Aby z niej skorzystać, wystarczy dodać do kontaktów GG użytkownika o numerze 600 (Allegro) lub – w przypadku kupujących na Allegro – wpisać numer GG w ustawieniach konta Allegro. Klienci, w zależności od swoich potrzeb, mają do wyboru dwa rodzaje powiadomień. „Bądź na bieżąco: powiadomienia automatyczne” – otrzymują wówczas komunikat po każdej zmianie statusu przesyłki lub „Na żądanie”, czyli zapytaj Gadu-Gadu, gdzie jest Twoja paczka – klient sam decyduje, kiedy chce otrzymać komunikat o aktualnym statusie jego przesyłki. DHL wziął również udział w kampanii edukacyjnej Allegro „Bądź grzeczny przed świętami. Kupuj bezpiecznie”. "Prosty i wygodny dostęp do informacji o tym, gdzie znajduje się przesyłka w czasie procesu transportowego to jedno z podstawowych wymagań naszych klientów. Dlatego przez cały czas pracujemy nad wprowadzaniem kolejnych opcji w tym zakresie." – powiedział Edwin Osiecki, wiceprezes ds. marketingu i sprzedaży DHL Express (Poland).

Do największych zalet naszego nowego rozwiązania przygotowanego w ramach współpracy z Allegro z pewnością należy szybki i prosty serwis oraz funkcjonalność i automatyzacja procesu obsługi dużej liczby przesyłek. To pożyteczne narzędzie dla wszystkich użytkowników tej popularnej platformy aukcyjnej – powiedział Edwin Osiecki, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu DHL Express (Poland).

Aktywność firmy logistycznej DHL w internecie za pośrednictwem serwisu Allegro jest doskonałym przykładem na budowanie i kreowanie jej wizerunku. "Dzięki współpracy z Allegro, największą platformą aukcyjną w Polsce, jesteśmy postrzegani jako firma innowacyjna, dynamiczna, aktywnie odpowiadająca na potrzeby i oczekiwania internautów." – mówi Anna Mazurek, Kierownik ds. relacji z mediami i PR. Efektem jest wzrost popularności nie tylko usług, ale również świadomości marki u konsumentów.
 
Monika Mikołajczak
 
 

Logistyka podstawa e-commerce
 
Natalia Koszyczarek, Product Manager, odpowiedzialna za rozwój logistyki w Grupie Allegro
 
Top logistyk: DHL Express (Poland) przygotował ciekawą propozycję dla użytkowników Allegro – „Moduł zamów kuriera DHL”, wcześniej przy współpracy z Państwem DHL EASY SHOP oraz śledzenie przesyłek przez Gadu-Gadu. Chętnie realizujecie takie projekty i pomysły?
 
Natalia Koszyczarek:Zdecydowanie tak. Logistyka jest nieodłączną częścią obsługi posprzedażowej w e-commerce, w związku z tym jest bardzo istotna dla wszystkich sprzedających. Cały czas poszukujemy rozwiązań, mających na celu optymalizację procesu logistycznego dla naszych użytkowników i na pewno będziemy takie wdrażać.
 
 –Czy klienci równie chętnie z nich korzystają?
 
 –W przypadku usługi „Odbiór w punkcie” średnio dziennie 2 proc. dostępnych aukcji oferuje tego typu opcję, a blisko 0,5 proc. kupujących z niej korzysta. Dane procentowe wydają się niewielkie, ale proszę pamiętać, że należy to przemnożyć przez wolumen Allegro, a wtedy liczby stają się już znaczne. Każdego dnia w serwisie mamy dostępnych ponad 13 mln aktywnych aukcji. Jak łatwo policzyć, 2 proc. ofert z tej liczby udostępnia swoim klientom opcję „Odbiór w punkcie”, a to już całkiem imponująca skala. Od momentu wdrożenia wykorzystanie tej opcji stopniowo rośnie. Na pewno rynek nie jest jeszcze dojrzały na tyle, aby ta opcja dostawy była wykorzystywana masowo. Natomiast wraz z rosnącym e-commerce oraz pojawiającymi się problemami z dostawą standardowych przesyłek do osób prywatnych (długie godziny pracy, brak możliwości odebrania przesyłki w pracy), z pewnością wzrośnie zapotrzebowanie na alternatywne opcje dostawy, takie jak „Odbiór w punkcie”. W przypadku możliwości sprawdzania statusów przesyłek przez Gadu Gadu liczba zainteresowanych również rośnie stopniowo. Zamierzamy przyłączać kolejnych przewoźników, aby zapewniać użytkownikom jeszcze bardziej kompleksowe rozwiązanie.
 
–Tego typu pomysły zapewne wychodzą od zainteresowanej firmy (w tym przypadku DHL), macie dużo takich propozycji współpracy?
 
–Pytanie to dotyka kwestii naszej strategii biznesowej i tajemnicy handlowej, dlatego nie mogę na nie odpowiedzieć.
 
–Allegro poniekąd mocno wspiera dobry wizerunek marek logistycznych w internecie. Myślę, że jest to jeden z trendów komunikacji marketingowej usług logistycznych. Usługi logistyczne na najwyższym poziomie wspierają z kolei markę Allegro. Na jakiej podstawie dobieracie swoich partnerów biznesowych?
 
–Partnerów dobieramy pod kątem jakości świadczonych usług, jak również wachlarza dostępnych usług. Bardzo istotna jest dla nas również elastyczność w zakresie prac informatycznych.
 
 
***
 
Unikanie harakiri
 
Michał Fafius, Kierownik ds. e-sprzedaży i marketing Technology, DHL Express (Poland).
 
Top Logistyk: Jakie są formy promocji marki w sieci?
 
Michał Fafius: Formy promocji w sieci cały czas się rozwijają i zmieniają. Od kilku lat, w szczególności w USA i krajach zachodniej Europy, odchodzi się od tzw. popup’ów tj. reklam wyskakujących i zakrywających treść portalu. W Polsce dalej ta forma reklamy jest popularna, mimo że według badań bywa to irytujące dla odbiorców, którzy coraz częściej korzystają z opcji blokowania tej formy reklamy w przeglądarce. Od kilku lat eksperci zastanawiają się, czy reklama w sieci to ATL czy BTL. Każda osoba planująca kampanię w sieci powinna o tym pamiętać. Od podejścia zależy powodzenie akcji. W internecie przejrzystość, funkcjonalność oraz forma jest często ważniejsza niż sama reklama. Złe działanie lub po prostu zła nawigacja strony może spowodować, że cała kampania zakończy się fiaskiem. Aktualnie promocje w internecie są coraz bardziej spersonalizowane i docierają celniej do grupy targetowej. Firmy logistyczne w Polsce wchodzą do sieci coraz odważniej. W dzisiejszych czasach śmiało można powiedzieć, że nieobecność w internecie jest swoistym „harakiri”. Obserwujemy głównie kampanie mające na celu wzrost sprzedaży, co może świadczyć o tym, że firmy kurierskie są przekonane o wysokiej świadomości ich marek wśród klientów. Najpopularniejszą formą promocji firm kurierskich jest reklama kontekstowa oraz wykorzystywanie narzędzi marketingu SEM/SEO, czyli marketingu w wyszukiwarkach oraz pozycjonowania.
 
–Co robi DHL w sieci, by uniknąć „harakiri”?
 
–DHL Express dostosowuje formę działań w sieci w zależności od celu kampanii i grupy docelowej odbiorców. Przygotowując kampanię marketingową, korzystamy z wielu narzędzi, więc najczęściej jest to mix działań. Oczywiście poza samą reklamą należy pamiętać o najważniejszym i kluczowym czynniku dla każdej akcji webowej, tj. tzw. landing page. Pojęcie to oznacza stronę, gdzie jesteśmy przenoszeni po kliknięciu linku czy reklamy. Z pewnością podstawą obecności w sieci jest strona internetowa firmy. W ubiegłym roku uruchomiliśmy nową odsłonę globalnej strony internetowej www.dhl.com, która obejmuje łącznie 80 000 stron internetowych, prezentujących usługi DHL w 40 różnych językach. W tym samym czasie ruszyła też nowa witryna internetowa www.DHL-brandworld.com, promująca markę DHL. Warte podkreślenia jest, że strona korporacyjna DHL została wybrana jedną z 25 najlepszych stron firm globalnych, tak więc klienci tej firmy mają gwarancję jakości, wchodząc na portal DHL.
 
–Obecność w sieci to nie tylko reklamy…
 
–W wielu nowoczesnych firmach tworzone są działy marketingu technologicznego czy elektronicznego. Od jakiegoś czasu taki dział: E-sprzedaży i Marketing Technology, jest tworzony w DHL Express. Jego celem jest rozwój sprzedaży poprzez kanały elektroniczne. Jesteśmy przekonani, że wszelkie działania w tym zakresie nie mogą być monologiem firmy, bez udziału klienta. W związku z tym większość działań jest przygotowywana tak, aby klient nawet przez sieć mógł wejść w dialog z firmą. Możliwość podjęcia działania przez klienta, wypowiedzenia się na temat usług czy oczekiwanych rozwiązań jest dla obu stron bardzo ważnym elementem.
 
–Które z form promocji przynoszą (mogą przynieść) najlepszy skutek?

–Ze względu na liczne formy promocji w sieci nie ma jednej recepty na dobrą kampanię internetową. Najwięcej korzyści przynoszą kampanie na serwisach, z których korzysta grupa docelowa, reklama kontekstowa czy w wyszukiwarkach. Z naszego doświadczenia wynika, że w trakcie kampanii liczba wizyt stron DHL wzrasta kilkakrotnie.
 
–Jaka jest przewidywalność i policzalność obecności marki w sieci?

–Przewidywalność i policzalność marki w internecie zależy od wielu czynników. Pewnie zaskoczeniem nie będzie stwierdzenie, że nawet bez działań właściciela marki może ona żyć w sieci i na odwrót. Natomiast przez dynamiczny wzrost aktywności, takich jak social media, ta przewidywalność i policzalność staje się coraz większym wyzwaniem.
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów