Przejdź do artykułu

Top Logistyk

Top Logistyk 1/2021
<< Cofnij

Algorytmy jazdy

Zarządzanie transportem bywa zadaniem trudnym, zwłaszcza w przypadku dużych firm, które codziennie wysyłają w trasę setki pojazdów. Opóźnienia w dostawach, czy zgubiony towar oraz błędy w rozliczeniach to tylko niektóre z problemów z jakimi spotykają się zarządzający flotami. Nie są to jednak problemy nie do rozwiązania. Nowoczesne systemy telematyczne mogą w tym wydatnie pomóc.

Bez informatycznego wsparcia, wielu firmom na współczesnym rynku działać byłoby raczej trudno. Wybierając rozwiązanie należy wziąć pod uwagę głównie funkcjonalność, odpowiadając np. na pytanie czy firma będzie wykorzystywać kompleksowe możliwości danej platformy, czy tylko jej poszczególne moduły? Dariusz Terlecki, Dyrektor Sprzedaży CEE, Webfleet Solutions Poland podkreśla, że telematyka to nie jest już tylko przysłowiowy GPS w samochodzie, ale to coraz bardziej wyrafinowany system gromadzący i przetwarzający ogromny zakres danych o pojazdach, kierujących i odbytych podróżach. Wspomaga zarządzanie i podejmowanie efektywnych decyzji biznesowych. - Korzyści są tym większe im większa liczba danych (monitorujemy wszystkie kluczowe parametry pojazdu oraz kierowców) i im więcej funkcjonalności systemu wykorzystujemy - przyznaje D. Terlecki. Nasz rozmówca przywołuje dane z raportu Berg Insight (Fleet Management in Europe, 2020), z których wynika, że stopień nasycenia rynku rozwiązaniami do zarządzania floty wynosi dla regionu CEE średnio 22,3 proc. - Z naszego małego badania przeprowadzonego w listopadzie wśród uczestników webinaru dedykowanego branży transportowej, w którym wzięło ponad 200 uczestników, wynika, że aż 80 proc. firm transportowych korzysta z „jakiejś” telematyki. Najważniejszymi funkcjonalnościami systemów telematycznych wg ankietowanych są monitoring i lokalizacja pojazdów oraz raportowanie (o zużyciu paliwa, podróżach, czasie pracy) – po 29 proc. wskazań, a na dalszych pozycjach – bezpieczeństwo i ekologiczna jazda oraz optymalizacja tras i zamówień (po 16 proc. odpowiedzi) oraz obsługa danych z tachografów (15 proc. wskazań) – wylicza D. Terlecki.

AdobeStock 272785859

One to potrafią

Nie ma wątpliwości co do tego, że telematyka daje olbrzymie możliwości w zakresie monitoringu pojazdów i pracy kierowców. Rafał Koszewski, założyciel i prezes ELCAR GPS przypomina, że systemy telematyczne wspierają pracę kierowców na dwa sposoby. – Przekazujemy im dodatkowe informacje wprost do kabiny (do aplikacji ELCAR na ich telefon), np. „podjedź do bramy C”, „włóż maseczkę” itp. Z kolei kierowcy komunikują się zwrotnie z bazą – odsyłając potrzebne dokumenty w formie cyfrowej, co znacznie skraca obieg papierów i ogranicza biurokrację – mówi R. Koszewski dodając, że od dwóch lat można odczytywać dane z tachografów i pobierać pliki DDD zdalnie, więc wizyty kierowców i pojazdów w bazie w tym celu nie są konieczne. Przydatne są dane związane ze stanem towaru (monitoring temperatury, wstrząsów, wilgotności), uzyskiwane po zamontowaniu czujników wewnątrz naczep, ale też wykorzystaniu beaconów Bluetooth. Te niewielkie urządzenia z kategorii IoT (Internet of Things) pozwalają monitorować stan dowolnej palety, skrzynki, lodówki z towarem w całym łańcuchu dostawy. - Zbieramy też masę danych serwisowych (np. o pracy agregatów, stylu jazdy kierowców), informacja przydaje się menadżerom, gdy trzeba reagować (wezwać mechaników, przeszkolić kierowców itp.) – dodaje nasz rozmówca.

Rafał Antoszewski, Country Sales Representative, ABAX Poland jest zdania, że obecnie samo określenie „telematyka” staje się już nie do końca odpowiednim, ponieważ ewoluuje i wyodrębnia w swoich ramach specjalizacje. Nasz rozmówca również zwraca uwagę na IoT, czyli tzw. internet rzeczy. - Wyobraźcie sobie, że wszystkie wasze zasoby: pojazdy, naczepy, maszyny, narzędzia oraz pracownicy „komunikują się” ze sobą, dając informację o statusie, wykorzystaniu, liczbie przepracowanych godzin, lokalizacji czy stylu jazdy. Idąc dalej tym tropem- wyobraźcie sobie, że niezależnie od tego jakiej marki posiadacie samochody, ciągniki czy maszyny budowlane- wszystkie możecie monitorować w jednym miejscu, na jednej platformie – tłumaczy R. Antoszewski.

Peter Bal, Business Leader Digital Customer Services, EMEA, ZF, Commercial Vehicle Control Systems zachęca do zainteresowania rozwiązaniami Transics Fleet Management Solutions, dzięki którym operatorzy flot mogą uzyskać dostęp do portfolio technologii do zarządzania ciężarówkami, przyczepami, kierowcami i lekkimi pojazdami użytkowymi z jednej platformy. - Nasze rozwiązania do zarządzania flotą zarządzają i wyświetlają informacje w czasie rzeczywistym z ciężarówek, kierowców, naczep, a także umożliwiają interakcję z kierowcami i wizualizację ich działań – tłumaczy P. Bal.

Paweł Panfil, Dyrektor Działu Telematyki, Grupa DBK informuje, że w przypadku systemu DBK Fleet Management głównym celem jest optymalizacja przejazdów jednostek transportowych. Sprawdzi się w momencie planowania danej trasy, gdzie za pomocą funkcji Planera Tras sprawdzimy możliwie szczegółowo koszty związane z przejazdem, a także czas pracy kierowcy, tak aby oszacować w jakim czasie osiągnie założony cel podróży. Aby zlecenie zostało wykonane zgodnie z założeniami, niezbędnym czynnikiem jest stan techniczny pojazdu, tak aby bezawaryjnie dotrzeć na miejsce. - W transporcie, jak i w życiu, są sytuacje, których nie da się przewidzieć, natomiast wszystkie te, które są możliwe do zdiagnozowania i usunięcia podczas podróży, zostaną niezwłocznie przekazane do właściciela, a doradca techniczny przeprowadzi procedurę kasowania błędów i zaproponuje najbardziej dogodne rozwiązanie w przypadku koniecznej naprawy. Po sukcesywnie wykonanym zleceniu transportowym zawsze rozliczamy się z kontrahentem za wykonaną pracę i z naszym kierowcą. Z propozycją optymalizacji przychodzi funkcja zdalnego odczytywania danych z karty kierowcy oraz pamięci tachografu, dzięki czemu bez konieczności sprowadzania pojazdu i kierowcy do oddziału firmy, jesteśmy w stanie pobrać pliki do wykonania czynności rozliczeniowych – dodaje P.Panfil, zaznaczając że prawidłowe rozliczenie kierowcy jest możliwe dzięki bliźniaczej usłudze rozliczania czasu pracy kierowców jako dopełnienie systemu zarządzania flotą, gdzie cały proces rozpoczyna się już od pobrania danych z tachografu.

D. Terlecki (Webfleet Solutions) informuje, że kierowca korzystający z terminala PRO8475 ma do dyspozycji nie tylko profesjonalną nawigację i informacje o natężeniu ruchu drogowego, ale także asystenta, który w trakcie jazdy podpowiada i uczy ekonomicznego i ekologicznego stylu prowadzenia, zapewnia dwustronną komunikację z biurem oraz dostęp do wszystkim potrzebnych systemów wykorzystywanych w firmie. Trasy i kolejność obsługi zleceń ma z góry zaplanowane i zoptymalizowane i nie musi zaprzątać sobie głowy tzw. papierkową robotą. Godziny jego pracy są rejestrowane i odpowiednio rozliczone zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dzięki automatycznym raportom i dashboardom do dyspozycji są zawsze „pod ręką” aktualne dane o wynikach i wydajności floty. - Coraz większe znaczenie zaczyna odgrywać bezpieczeństwo oraz ekologiczna i ekonomiczna jazda. Firmy chcąc zyskać pełen wgląd w to, co dzieje się na drodze i zapewnić pełne „visibility” transportowanego ładunku coraz chętnie integrują systemy z kamerami oraz monitorują nie tylko pojazdy, ale także naczepy i inne wartościowe zasoby – podkreśla nasz rozmówca.

Łukasz Kurcbard, Fuel Advice & Alternative Energies Mng. Renault Trucks Polska potwierdza, że współczesna telematyka to dużo więcej niż monitoring pojazdów w klasycznym ujęciu. Portal Optifleet składa się z trzech modułów (subskrypcji) pozwalających pozycjonować samochód na mapie, sprawdzać technikę jazdy poprzez obszerną analizę sposobu zużywania paliwa oraz zdalnie pobierać dane z tachografu i karty kierowcy. Drugą, ważną gałęzią telematyki jest możliwość zdalnej diagnostyki pojazdu oraz modyfikacji jego parametrów oraz oprogramowania. Odczyt kodów błędów, wartości parametrów czy stanu ostrzeżeń ciężarówki nie stanowi problemu. Dodatkowo bez fizycznej wizyty w serwisie jesteśmy w stanie zmienić konfigurację pojazdu (dziesiątki parametrów definiujących jego działanie) lub przeprowadzić aktualizację kaset sterujących wielu podzespołów. Całość w dużym uproszczeniu przypomina aktualizowanie oprogramowania tabletu czy telefonu komórkowego. Topograficzny tempomat Optivision współpracuje z bramką telematyczną korzystając z danych o ukształtowaniu terenu i faktycznej pozycji pojazdu. Opracowuje strategię pracy układu napędowego z wyprzedzeniem na wiele kilometrów starając się maksymalnie wykorzystać energię kinetyczną rozpędzonego zestawu.

Do zainteresowania unikatowymi rozwiązaniami w zakresie telematyki, jakie oferują operatorzy kart paliwowych zachęca Mariusz Derdziak, Kierownik Sprzedaży, DKV Euro Service Polska. W zeszłym roku DKV Euro Service przejęło firmę Styletronic, bardzo dobrze rozpoznawalną markę w zakresie telematyki. Korzystając ze swojego know-how i systemów Styletronic  DKV wprowadziło na rynek usługę o nazwie DKV Live (dotąd dostępną w Niemczech, ale na wiosnę br. wchodzi do Polski).

- DKV Live to innowacyjna platforma internetowa, która umożliwia odczyt danych w czasie rzeczywistym. Usługa dedykowana jest dla każdej wielkości przedsiębiorstw, także małych. Logiką jej utworzenia było bowiem wybranie tych usług kartowych i telematycznych, z których na co dzień korzysta większość przedsiębiorstw, czyli bez konieczności ponoszenia kosztu montażu pełnego systemu telematycznego. Operator woli ją określać mianem nie telematyki, ale „asystenta logistyki”  – tłumaczy M. Derdziak.

Problemy na dziś i jutro

R. Koszewski (ELCAR GPS) jest zdania, że epidemia Covid-19 tylko uświadomiła wszystkim, jak istotne są dane w zapewnieniu skuteczności i elastyczności działania floty i łańcuchów dostaw. Rezultatem jest sporo nowych zapytań od klientów z branży logistycznej, handlu i sieci retail, firm transportowych. To szansa, aby się cyfryzować i wprowadzać jak najwięcej nowych rozwiązań. Benefity będą od razu widoczne - chociażby dzięki większej elastyczności i szybszemu czasowi reakcji na nieprzewidziane sytuacje. Dużym wyzwaniem będzie wzajemne zintegrowanie wielu różnych systemów, szczególnie gdy system monitoringu i zarządzania flotą nie „widzi się” np. z zarządzaniem przepływem towarów czy systemami centrów logistycznych (yard management). ELCAR dostarcza kompleksowy system, obejmujący jak najwięcej punktów z całym łańcuchu.

Słowa te potwierdza Marek Nogieć, Field Marketing Manager, frameLOGIC. Jego zdaniem pandemia pokazała, że firmy nie posiadające systemów IT opartych na chmurze, zostały w mniejszym lub większym stopniu sparaliżowane. - Systemy chmurowe są na tyle elastyczne że pozwalają szybko przenieść całą firmę na home office i każdy pracownik ma dostęp do narzędzi z domu. Bez straty efektywności. frameLOGIC nie wymaga instalacji na komputerze, wystarczy przeglądarka oraz podłączenie do internetu i można zarządzać praktycznie całym procesem transportu od przyjęcia zlecenia do wygenerowania faktury – mówi M. Nogieć.

To, że rok 2020 był przełomowym, jeśli chodzi o rozwój elektromobilności oraz liczbę dostępnych modeli pojazdów elektrycznych przypomina D.Terlecki (Webfleet Solutions). Dziś z pojazdów elektrycznych korzysta 3 proc. firm, a za trzy lata będzie to już 18 proc. – wynika z ostatniego Barometru Flotowego Arval Mobility Observatory. - W Polsce rynek ten dopiero się rozwija (zarejestrowanych jest ok. 19 tys. pojazdów z napędem elektrycznym), ale pozytywne zmiany już się rozpoczęły. Sami również nie czekamy na rozwój rynku, tylko rozwijamy dedykowane funkcjonalności do zarządzania „elektrykami” na naszej platformie WEBFLEET. Zarządzający flotą mogą zarządzać pojazdami elektrycznymi oraz pojazdami z silnikami spalinowymi w ramach jednego interfejsu. Mogą na bieżąco sprawdzać pozostały zasięg jazdy, poziom naładowania baterii, status ładowania czy pozostały czas ładowania oraz zyskać pełną informację o wzorcach ładowania i zużyciu energii - wylicza D.Terlecki, zaznaczając że w oparciu o kompleksowe dane operatorzy flot zyskają rzetelną wiedzę o tym, które pojazdy flotowe z silnikami spalinowymi mogłyby skutecznie zostać zastąpione przez pojazdy elektryczne. Zarówno kierownicy, jak i kierowcy mają też wgląd w lokalizację użytecznych punktów dla pojazdów elektrycznych, w tym stacji ładowania w danym regionie i mogą to uwzględniać przy planowaniu obsług zleceń.

R. Antoszewski (ABAX Poland) podkreśla, jak ważne jest to, że telematyka daje informację na temat aktualnej pozycji pojazdu oraz czasu dojazdu do miejsca docelowego. - Dodatkowo, określenie geo-stref pozwoli nam na dokładne zliczenie czasu pracy jaki maszyna wykonała u konkretnego klienta. Samo urządzenie w tym przypadku to nie wszystko- swoją uwagę powinniśmy kierować na platformę, która agreguje i przedstawia nam dane pozyskane z modułów. W tym przypadku powinniśmy wybrać platformę, która będzie w pełni skalowalna i tak samo sprawdzi się zarówno w małej firmie jak i wielkim przedsiębiorstwie – mówi R. Antoszewski, dodając, że zauważamy długo zapowiadane wygaszenie sieci 2G, na której opiera się większa część urządzeń telematycznych na świecie. - Szukając rozwiązania swoich problemów, powinniśmy również zwrócić uwagę na to czy platforma, którą wybieramy jest gotowa na wdrożenie nowej technologii - przypomina nasz rozmówca.

Czy to się rzeczywiście opłaca?

R. Koszewski (ELCAR GPS) przywołuje dane z niedawnego raportu Frost & Sullivan. Mówi się w nim m.in. o takich korzyściach z wdrożenia systemów telematyki i GPS jak 15-procentowe zmniejszenie opóźnień w dostawach, 20- procentowy wzrost efektywności wykorzystania pojazdów, czy 20-procentowe obniżenie kosztów paliwa. Dochodzi do tego np. ogranczenie nieplanowanych postojów o niemal jedną trzecią. - Klienci ELCAR potwierdzają te dane. Wynika z nich, że pierwsze pozytywne efekty dla bilansu firmy, nawet przy inwestycji w urządzenia i montaż, pojawiają się w ciągu 12 miesięcy od wdrożenia systemu – dodaje R.Koszewski.

Zdaniem M. Nogiecia (frameLOGIC) za stopę zwrotu z inwestycji można przyjąć np. ilość zaoszczędzonego paliwa poprzez skrócenie kilometrów dojazdowych lub redukcji ilość zużytych opon (zastosowanie czujników ogumienia). Jeden z klientów (EPO-Trans) postanowił wyposażyć kierowców w terminale oraz zdecydował się na bezpośrednią integrację z systemami swojego kluczowego kontrahenta, która automatyzuje import zamówień do TMS frameLOGIC. - Zamówienia obsługiwane były dotychczas przez zewnętrzną, pośredniczącą, platformę logistyczną co generowało istotne koszty. Dzięki terminalom kierowców przyspieszono obieg dokumentów i skrócono czas wystawiania faktur, a dzięki integracji z systemem klienta generowanych jest kilkadziesiąt tys. złotych oszczędności miesięcznie. Klient zakłada zwrot swojej inwestycji w ciągu 2 lat – wylicza M. Nogieć.

D.Terlecki (Webfleet Solutions) zauważa, iż efekty po wdrożeniu tematyki widać praktycznie „od ręki”, a całkowity okres zwrotu z inwestycji (szacowany na podstawie danych od klientów) waha się w przedziale od 6 do 9 miesięcy. W związku z tym, że dostawcy telematyki w większości oferują klientom możliwość korzystania z urządzeń w opcji wynajmu, nie muszą oni inwestować dużych środków w hardware, a opłacają jedynie miesięczny abonament. W zależności od rodzaju subskrypcji i zakresu funkcjonalności miesięczna opłata to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. - U jednego z naszych klientów, międzynarodowej firmy transportowej, po zainstalowaniu systemu telematycznego wraz z funkcjonalnością OptiDrive (monitoring i doskonalenie stylu jazdy) miesięczne oszczędności na paliwie wyniosły 200 euro/ pojazd, a w skali całej floty 8 tys. euro, rocznie zaś przekraczają 110 tys. euro - mówi D.Terlecki.

P. Bal (ZF, Commercial Vehicle Control Systems) przypomina, jak ważna jest rola telematyki w predykcyjnym zarządzaniu paliwem. Niedawno ZF wprowadziła na rynek rozwiązanie oparte na dużych zbiorach danych i analizach, TX-FUELBOTTM. - Podczas gdy w przeszłości koncentrowano się na optymalizacji zużycia paliwa i szkoleniu kierowcy w zakresie poprawy stylu jazdy, obecnie skupiamy się na koszcie paliwa dla floty poprzez integrację dodatkowych źródeł danych, takich jak planowanie i informacje o transakcjach paliwowych oraz wskazówki flota w dostosowaniu swojej polityki paliwowej (np. w zakresie tankowania). W kolejnym kroku idziemy dalej, prowadząc kierowcę do maksymalnego przestrzegania optymalnej polityki paliwowej i automatyzacji działań wspierających tę politykę – zaznacza P. Bal wspominając o integracji istniejących aplikacji, takich jak oprogramowanie do planowania, oprogramowanie do obliczania wynagrodzeń itp. Automatyzacja procesów pozwala też uniknąć podwójnego wprowadzania danych i niespójności, automatyzuje obliczanie wynagrodzeń i fakturowanie, co ogranicza koszty i zwiększa wydajność.

M. Derdziak (DKV Euro Service Polska) zaznacza, że z punktu widzenia usługi oferowanej przez DKV Euro Service atutem jest przede wszystkim cena. Zdaniem naszego rozmówcy, tradycyjne systemy telematyczne to rozbudowane i drogie w montażu platformy, a operator karty paliwowej, tworzący z telematyki wartość dodaną do swojego podstawowego biznesu, jest w stanie zaproponować klientom atrakcyjne warunki współpracy za wielokrotnie niższą cenę. - Obecnie DKV, w ramach promocji, oferuje urządzenie DKV Live za darmo, jeśli przewoźnik nabywa je wraz z DKV Box Europe (urządzeniem do rozliczania opłat w systemie EETS) – dodaje M. Derdziak.

Jest z czego wybierać

FrameLOGIC jest producentem kompleksowych rozwiązań technologicznych do zarządzania flotą i transportem. Oferuje system typu all-in-one, który zawiera w sobie wszystkie narzędzia niezbędne do prowadzenia firmy transportowej tj. rozwiązania klasy FMS, GPS oraz TMS. Dzięki modułowej architekturze frameLOGIC możliwe jest elastyczne dopasowanie oferty do potrzeb każdego klienta niezależnie od wielkości jego organizacji.

Produkt DBK Fleet Management, został stworzony z myślą o wsparciu przedsiębiorców, a także w przekazywaniu merytorycznych informacji dot. floty klienta. - Produkty cechują się pełną funkcjonalnością, rozpoczynając od bieżącego monitorowania pozycji pojazdu, jego bieżących parametrów technicznych, a także parametrów serwisowych takich jak zdalna diagnostyka komputerowa, system zdalnego umawiania wizyt serwisowych, kasowanie błędów, a także system powiadomień o fabrycznych akcjach technicznych dla pojazdów marki DAF oraz IVECO – tłumaczy P. Panfil (Grupa DBK). Dopełnieniem jest system raportów, który wraz z historią trasy przez rok przechowuje wszystkie dane zapisane w systemie. Poza wsparciem pojazdów, rozbudowano sekcję kierowców (raporty dot. ekonomiki jazdy, czasu pracy, delegacji zagranicznych, pobierania danych oraz rozliczeń czasu pracy).

Od 2005 r. telematykę w firmach transportowych wdraża i rozwija TRONIK. Rozwija też moduł GPS tak aby przesyłał potrzebne informacje do systemu Atrax4, który integrowany jest z zewnętrznym oprogramowaniem np. systemami TMS, giełdami transportowymi itp. - Stawiamy tez na łatwy dostęp do potrzebnych informacji za pomocą smartfonów, czyli rozwijamy aplikacje mobilne Atrax4 Mobile – informuje P. Nowak (TRONIK).

D. Terlecki (Webfleet Solutions) z dumą podkreśla, że WEBFLEET korzysta ponad 50 tys. klientów, a podłączonych do platformy jest łącznie ponad 1 mln pojazdów. Platforma zapewnia pełen monitoring i kompleksowe zarządzanie różnymi elementami floty (pojazdy, EVs, maszyny) w jednym interfejsie. W ramach usługi klient otrzymuje dokładną informację na temat lokalizacji samochodów, naczep czy innych zasobów oraz ich najważniejszych parametrów jak np. zużycie paliwa, ilości pokonanych kilometrów, czasów przejazdów. Może wysyłać zlecenia do kierowców w czasie rzeczywistym, optymalizować drogi przejazdów, planować obsługę serwisową. Dodatkowo zdalnie pobiera dane odnośnie czasu pracy, statusy kierujących pojazdami oraz informacje na temat ich stylu jazdy (OptiDrive 360), dzięki czemu może zachować zgodność z przepisami, zredukować czas potrzebny na rozliczanie i przygotowywanie dokumentacji oraz zwiększyć bezpieczeństwo i wydajność kierowców.

O tym, że propozycja ABAX jest czymś więcej niż tylko narzędziem, jest to oprogramowanie jako usługa SaaS stał się hasłem przewodnim tego, jak pomagać klientom w podnoszeniu wydajności i obniżaniu kosztów zapewnia R. Antoszewski (ABAX Poland). Korzyści SaaS to ciągła dostępność, aplikacje ułatwiają też pracę zdalną zapewniając przy tym: skalowalność (umożliwia firmom łatwy dostęp do większej liczby funkcji i usług w miarę ich rozwoju) oraz integracje – aplikacje SaaS mogą być integrowane za pomocą interfejsów API, z innymi platformami i systemami. - Ponieważ wiele organizacji już korzysta w codziennej działalności z innych systemów, takich jak np. CRM, mogą one połączyć rozwiązanie ABAX ze swoimi systemami dzięki otwartemu API oraz automatyczne aktualizacje – jako że wszystkie dane są hostowane w chmurze, za każdym razem, gdy aktualizujemy naszą platformę, nowa wersja staje się od razu dostępna również dla klientów. Z ABAX Access użytkownik otrzymuje nieograniczony dostęp do ABAX Global Network, możliwość śledzenia sprzętu niezależnie od jego wielkości, posiadanego źródła zasilania lub jego braku – zaznacza nasz rozmówca.

Optifleet to system telelematyczny, który składa się z modułów: Map, Check i Drive. Pierwszy z nich jest dedykowany szeroko pojętej lokalizacji. Prezentuje pozycje historyczne, rysuje ślad przejazdu. Pozwala zakładać wirtualne granice obszarów (tzw. „strefy geofence”). Drugi moduł służy monitorowaniu sposobu użytkowania pojazdu (dostarcza danych nt. zużycia paliwa, techniki jazdy, sposobu korzystania z pojazdu, emisji, zdefiniowanych zdarzeń itd.) Częścią abonamentu „Check” jest raport Eco Score, który automatycznie wystawia ocenę stylu jazdy z podziałem na pojazdy lub kierowców. Ł.Kurcbard (Renault Trucks Polska) podkreśla, że subskrypcja Drive pozwala zdalnie pobierać dane z tachografu i karty bez konieczności fizycznego kontaktu z pojazdem. Wspomniany Predict zdalnie monitoruje stan ciężarówki pozwalając na weryfikację wielu podzespołów i elementów. - Warto wspomnieć o naszym starym, dobrym Infomaxie, który towarzyszy Renault Trucks od końca XX wieku. To narzędzie, co prawda przewodowe, pozwala pozyskać niezwykle szczegółowe dane dotyczące techniki prowadzenia samochodu. Nadaje się dla instruktorów oraz osób dbających o stan floty w przedsiębiorstwie – dodaje Ł. Kurcbard.

Portfolio ZF obejmuje rozwiązania umożliwiające menedżerom flot i operatorom pojazdów śledzenie lokalizacji każdego pojazdu i informowanie klientów o czasie przybycia ładunku. - Sercem platformy front-end jest aplikacja dla kierowców TX-FLEXTM marki Transics. TX-FLEX to punkt kompleksowej obsługi do zarządzania wszystkimi elementami każdej dostawy, w tym podpisami elektronicznymi, zdjęciami dostarczonych lub uszkodzonych towarów, kodem kreskowym skany i wszelkie inne szczegóły, które mogą mieć znaczenie dla określonej dostawy lub odbioru – tłumaczy P. Bal (ZF, Commercial Vehicle Control Systems). Rozwiązania ZF Fleet Management Solutions skupia się wokół czterech kluczowych korzyści - wydajności, bezpieczeństwa, braku przestojów i zarządzania ładunkiem. - Transics oferuje przewoźnikom gamę rozwiązań komunikacyjnych opartych na pojazdach i przyczepach. Należą do nich niezależne od marki komputery pokładowe samochodów ciężarowych z wyświetlaczem kierowcy i bez niego, najnowocześniejsze systemy śledzenia przyczepy, które działają jako węzeł komunikacyjny, przesyłając bogate dane dotyczące przyczepy w czasie rzeczywistym do zaplecza, mobilne aplikacje telematyczne, aby uzyskać pełny dostęp do kompleksowych usług danych za pośrednictwem urządzenia mobilnego i różnych zaawansowanych systemów front-end w celu zapewnienia bezpieczeństwa ładunku, pojazdu i kierowcy, takich jak rozwiązania blokujące drzwi i systemy monitorowania ciśnienia w oponach – wyjaśnia P. Bal. Oparte na sieci Web rozwiązania do zarządzania flotą Back Office umożliwiają operatorom flot wgląd (360 st.) w działania pojazdów w czasie rzeczywistym. Aplikacje mogą być modułowo dodawane do podstawowej platformy floty Transics.

M. Derdziak (DKV Euro Service Polska) zwraca uwagę na integrację usług ułatwiających działanie przewoźnikom i zaznacza, że w obecnych projektach digitalizacji dąży do tego, by „karta” – jako synonim dostępu do e-usług finansowanie pojazdów w ruchu - była uniwersalnym środkiem płatności. By podróżowała wraz z kierowcą i była przydatna na każdym etapie podróży, jeżeli klient będzie chciał zapłacić np. za hotel czy samolot, DKV w niedługiej przyszłości mu to umożliwi. - Doświadczenia ostatnich miesięcy pokazały, że wielosystemowe narzędzie, jakim jest karta paliwowo-usługowa wspierała walkę z pandemią. Posiadacze kart DKV mogą bowiem przejeżdżać bezdotykowo przez bramki autostrad, a dzięki terminalom i zbiorczemu fakturowaniu czas obecności kierowców na stacjach uległ skróceniu. Obecnie zaczyna funkcjonować w Europie (w najbliższych miesiącach też w Polsce) aplikacja DKV do płacenia smartfonem na stacjach, bez wysiadania z pojazdu (utworzona dzięki przejęciu w 2020 r. przez DKV startupu PACE). W ten sam sposób można rozliczyć zakup akcesoriów samochodowych dostępnych na stacji, np. płynu do spryskiwaczy czy żetonu na myjnię – konkluduje M. Derdziak.

Michał Jurczak

REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów