Przejdź do artykułu

Top Logistyk

Top Logistyk 4/2019
<< Cofnij

Bezpieczeństwo nie jest opcją

Bezpieczeństwo i ergonomia pracy, a także rozwiązania przyjazne środowisku to zagadnienia, które w ostatnich latach zaliczają się do lejtmotywów większości dyskusji toczących się w mediach, na konferencjach oraz szkoleniach branżowych w przemyśle i logistyce. Nie bez przyczyny więc inżynierowie projektujący urządzenia i maszyny wykorzystywane do prac w obiektach przemysłowych implementują takie rozwiązania w swoich produktach.

Nie inaczej jest w przypadku firmy Haulotte, producenta podestów ruchomych i platform przeznaczonych do prac na wysokościach we wszelkiego rodzaju obiektach przemysłowych, magazynowych, a także w otwartej przestrzeni. Nikogo nie trzeba przekonywać, że praca na dużych, niejednokrotnie kilkunastometrowych, wysokościach jest zajęciem szczególnie narażającym na niebezpieczeństwo, dlatego wszelkie udogodnienia w obszarze pracy operatorów wykonujących zadania w ekstremalnie trudnych warunkach w tej branży są szczególnie pożądane. Wyznając zasadę „Bezpieczeństwo nie jest opcją”, inżynierowie Haulotte zaprojektowali w swoich najnowszych urządzeniach kilka innowacji poprawiających bezpieczeństwo i wygodę obsługi, a także oszczędzających energię.

Haulotte Activ’Shield Bar

Pierwszą, na którą warto zwrócić uwagę, jest Haulotte Activ’Shield Bar – proste w swojej istocie rozwiązanie zaprojektowane w oparciu o drążek zabezpieczający operatora w sytuacjach grożących zmiażdżeniem. Gdy przebywający na podeście i zwrócony frontem do panelu obsługi pracownik przesuwa się w kierunku wstecznym, jest narażony na bezpośrednią kolizję z elementami podwieszonymi znajdującymi się za jego plecami. W momencie zaistnienia takiej kolizji, skutkującej oparciem się o drążek, maszyna automatycznie się wyłącza, dając operatorowi czas i możliwość na bezpieczne przemieszczenie się i ominięcie przeszkody.

Activshield bar 2.0 11

Haulotte Activ’Lighting System

Kolejną innowacją w maszynach francuskiego producenta jest Haulotte Activ’Lighting System. Składa się ono z dziesięciu punktów świetlnych idealnie rozmieszczonych wokół urządzenia, dzięki którym operator może bezpiecznie i precyzyjnie sterować maszyną i bezbłędnie identyfikować przeszkody w obszarze roboczym. Dla ułatwienia dostępu podświetlone zostały również kosz i panel sterujący, a pozycja oraz kierunek świateł zostały zaprojektowane w taki sposób, aby nie oślepiać operatora. W celu optymalnego gospodarowania energią wszystkie punkty świetlne zostały wykonane w technologii LED.

active lighting

Haulotte Stop Emission System

Kolejny system powstał również z celu optymalizacji zużycia energii i ograniczenia szkodliwej emisji. Haulotte Stop Emission System, bo tak brzmi jego nazwa, poprawia komfort użytkowania, ogranicza emisję zanieczyszczeń i hałas dzięki automatycznemu wyłączeniu silnika po 90 s bezczynności. Podczas wykonywania prac na wysokościach urządzenia mogą stać w bezruchu nawet kilka godzin dziennie. Aby nie generować zbędnego zużycia energii, stworzono właśnie to rozwiązanie, które automatycznie zatrzymuje silnik maszyny po upływie 90 s bezruchu. Funkcja jest w pełni automatyczna, dzięki czemu operator w stu procentach pozostaje skoncentrowany na swojej pracy, i uruchamia się natychmiast, gdy tylko maszyna się poruszy. Dzięki jej zastosowaniu do atmosfery generowanych jest mniej zanieczyszczeń i hałasu, co dodatkowo wpływa również pozytywnie na żywotność samego urządzenia, silnika i wszystkich podzespołów, zapewniając niższe koszty utrzymania.

Engine stop emission1

Haulotte Activ’Screen

Ostatnią innowacją, na którą warto zwrócić uwagę, jest Haulotte Activ’Screen – inteligentne urządzenie ułatwiające codzienną pracę operatorów. Wbudowane narzędzie diagnostyczne pomaga w codziennym zarządzaniu maszynami, dostosowywaniu parametrów i wykonywaniu diagnostyki. Umożliwia ono bezpośredni dostęp do parametrów maszyny i diagnostykę bez żadnych dodatkowych narzędzi. Na ekranie wyświetla się wiele standardowych wskaźników, takich jak licznik motogodzin, wskaźniki alertów krytycznych, wskaźnik poziomu paliwa, stan akumulatorów, obroty silnika i temperatura, a także potencjalne usterki techniczne. Są to istotne z punktu widzenia użytkowników informacje, dzięki którym można zmaksymalizować czas pracy maszyny oraz uniknąć niepotrzebnych i nieprzewidzianych wezwań serwisowych czy interwencji w terenie.

Haulotte ACTIVScreen 15

REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów