Przejdź do artykułu
2023-03-01 | W magazynie

Pod dachem pełnym cudów

Z Benedyktem Bródką, Właścicielem firmy Pol-Plan – o tym, jak w łatwy sposób powiększyć powierzchnię magazynową o kilka tysięcy metrów kwadratowych okresowo lub na stałe, na jaką gigantyczną halę pozwala konstrukcja namiotowa, oraz o tym, że panele fotowoltaiczne to niejedyne innowacje, w które można ją wyposażyć – rozmawiał Krzysztof Pograniczny.

Benedykt Bródka – właściciel firmy Pol-Plan

Krzysztof Pograniczny: Pol-Plan jest jedną z najbardziej doświadczonych firm w obszarze projektowania, produkcji i realizacji hal namiotowych. Czy udało się policzyć, ile takich obiektów zrealizowała firma przez 40 lat istnienia?

Benedykt Bródka: Początki były oczywiście skromne. Ostatnie lata, pomimo pandemii, są rekordowe. W 2021 r. zrealizowaliśmy ponad 1600 hal w Polsce i Europie. Coraz więcej klientów przekonuje się do wieloletnich hal namiotowych w wersji izolowanej, które w wielu zastosowaniach nie ustępują funkcjonalnością tradycyjnie budowanym magazynom i halom przemysłowym. W sumie przez cztery dekady zrealizowaliśmy kilkanaście tysięcy hal namiotowych, w tym tak duże obiekty, jak izolowana namiotowa hala magazynowa z dachem pompowanym (44x(36)x105x4,5 m).

– Cztery dekady pracy to wystarczający czas na refleksję nad tym, jaką drogę przeszła firma i sam produkt. Pamięta Pan pierwszą realizację, skąd się wzięła inspiracja, aby zainteresować się produkcją hal namiotowych i w jakie potrzeby klientów Pol-Plan trafił?

Inspiracja pochodzi z Niemiec, skąd właściwie się wywodzą konstrukcje hal namiotowych, które najpierw powstawały z drewnianych elementów. Pracując w latach 80. m.in. w Hamburgu, miałem okazję obserwować, jak łatwo (bez użycia dźwigów) i szybko można stawiać spore hale. Pol-Plan od początku był firmą rodzinną i zaczynaliśmy od produkcji plandek samochodowych. Potem doszedł dział hal namiotowych, które w Polsce były konstrukcjami całkowicie nowymi i unikalnymi, jeśli chodzi o walory. Możliwość postawienia w kilka dni hali o powierzchni nawet kilku tysięcy metrów kwadratowych robi wrażenie na klientach.

Jakie są powody i motywacje wyboru hali namiotowej przez klienta – czy niższy koszt i szybkość realizacji w porównaniu do tradycyjnego obiektu to najważniejsze argumenty zakupu?

– Oczywiście są to niezwykle istotne argumenty, ale równie ważne są walory użytkowe i trwałość konstrukcji. Możliwość postawienia w kilkanaście dni dużej hali magazynowej ze ścianami z płyty warstwowej, wyposażonej np. w doki załadunkowe przemawia do klientów. Nierzadko nasi klienci poznają walory użytkowe hal Pol-Planu, inwestując najpierw w tańsze hale z poszyciem plandeki. Taki przykład to właśnie wspomniana izolowana hala namiotowa z dachem pompowanym, spełniająca funkcję magazynu, która powstała dzięki temu, że inwestor użytkował już mniejszą, izolowaną halę Pol-Planu i mógł porównać jej funkcjonalność oraz walory z tradycyjnie budowanym magazynem.

magazyn

A okres użytkowania? Czy Pol-Plan zna los swoich pierwszych obiektów, jak zniosły te 40 lat użytkowania?

Mamy klientów, którzy są z nami przez cały czas i zamawiają kolejne hale. Konstrukcja z profili aluminiowych jest naprawdę wytrzymała i odporna na rdzę. Pod naszą opieką serwisową są hale, których plandeki mają ponad 30 lat i wymagały tylko drobnych napraw. Co więcej, nasze hale wychodziły zwycięsko z konfrontacji z żywiołami, takimi jak trąba powietrzna. W tym przypadku powyginany został tylko segment hali. Pogięte profile aluminiowe zostały wymienione i zostało zastosowane, głębokie kotwienie za pomocą specjalnych kotew hakowych zdolnych do przenoszenia dużej siły wyrywającej.

Dziś oczywiste jest, że hala namiotowa to obiekt całoroczny. Ale czy ta świadomość towarzyszyła klientom od początku, czy należało im pomóc w zrozumieniu tego faktu poprzez dodatkowe wyposażenie?

– Hala z poszyciem ścian i dachu z plandeki przypomina namiot. Jednak ta sama konstrukcja ze ścianami oraz giblami z płyty warstwowej, dachem pompowanym, oknami, orynnowaniem dla laika może być trudna do odróżnienia od tradycyjnie budowanej hali. Przykłady takich hal pomagają uświadomić klientom potencjał naszych hal jako trwałych obiektów magazynowych i przemysłowych projektowanych na dekady użytkowania.

 

– Jak się zmieniała konstrukcja samej hali i jak przyrastały z czasem jej możliwości funkcjonalne? Z czego dziś oprócz konstrukcji i poszycia może składać się taki obiekt i jakie funkcje umożliwiać użytkownikowi?

– Tak jak już wspominałem, hale namiotowe Pol-Planu w najbardziej zaawansowanej wersji mają niewiele wspólnego z namiotami. Hala może być wyposażona w instalację fotowoltaiczną na dachu, doki załadunkowe dla tirów, suwnicę, systemy ogrzewania i wentylacji.

– Baner reklamowy Pol-Planu pokazuje nowy model hali z hasłem „Gigantyczne Hale”. Jak doszliście do największej dostępnej na rynku rozpiętości hali do 60 m przy wysokości 20 metrów? Mamy do czynienia z olbrzymią konstrukcją, która musi znieść i wytrzymać wiele sił, w czym tkwi tajemnica „Giganta”?

– Wszystko to jest możliwe dzięki giętym profilom aluminiowym o wymiarach 460 x 170 mm, które przenoszą obciążenia tak dużej konstrukcji. Wygięte łukowo profile pozwalają na konstrukcję wysoko sklepionego dachu bez poprzecznych lin stężających, co jest szczególnie przydatne w przypadku hal sportowych czy tymczasowych hangarów lotniczych.

– Doliczyłem się kilkunastu obszarów zastosowań hal namiotowych, w których Pol-Plan się specjalizuje, w tym magazyny i przestrzeń produkcyjną. Czy w przypadku ostatniego przeznaczenia musieliście spełnić dodatkowe wymogi dla tego zastosowania? Co konkretnie należało zmodyfikować i wprowadzić do produktu, aby był to obiekt całoroczny, bezpieczny, gdzie pracują ludzie?

– Wymogi dotyczące bezpieczeństwa pożarowego dla hal przemysłowych wymagają stosowania specjalnych rozwiązań ograniczających szybkość rozprzestrzeniania się ognia i temperaturę. Dlatego stosujemy specjalną kurtynę oddzielającą od góry część produkcyjną hali od części magazynowej.

DJI 0023

– Czy fantazja konstruktorów hal namiotowych i potrzeb klientów są na wyczerpaniu, czy zobaczymy jeszcze dużo innowacji, takich jak przykładowo moduły instalacji fotowoltaicznej, które Pol-Plan wprowadził do hal namiotowych?

– Zawsze staramy się wsłuchiwać w potrzeby naszych klientów. Hala namiotowa z instalacją fotowoltaiczną powstała na potrzeby klienta z Austrii i nadal jest unikatem na rynku. Kilku naszych konkurentów oferuje hale namiotowe z kilkoma panelami na dachu. Do tej pory tylko Pol-Plan zrealizował halę namiotową z pełnym pokryciem jednej połaci dachu panelami fotowoltaicznymi. 36 paneli o łącznej mocy 14,52 KWp zostało zamontowanych na specjalnej ramie nad dachem. Konstrukcja hali została wzmocniona, aby była zdolna do przenoszenia lokalnych obciążeń wiatrowych i śnieżnych z uwzględnieniem ciężaru paneli. Innowacje, nowe rozwiązania są konieczne, aby działać skutecznie na bardzo konkurencyjnym rynku.

– Jakie formy użytkowania hal namiotowych oferuje Pol-Plan, tylko zakup czy także okresowy wynajem np. z powodu zapotrzebowania na magazyn w okresie szczytów sprzedażowych? Czy finansowanie zakupów tych obiektów jest traktowane przez banki w podobny sposób, jak ruchomości?

– Jesteśmy firmą rodzinną i wynajem hal namiotowych obsługuje związana z nami firma BMB. W grę wchodzą zarówno wynajmy krótkookresowe na imprezy, jak i wieloletnie wynajmy hal magazynowych. Popularną formą finansowania hal jest leasing.

– Czy hale namiotowe to obiekty tymczasowe, czy budowlane? Jak inwestor powinien się przygotować na taką inwestycję? Musi mieć grunt i co dalej – jakie pozwolenia i zgody będą wymagane?

– Montaż hali namiotowej niezależnie od tego, czy będzie stawiana tylko na 180 dni, czy też na stałe, w oparciu o pozwolenie na budowę, wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Mimo iż hale namiotowe zbudowane z profili aluminiowych są konstrukcjami lekkimi, obciążającymi grunt w mniejszym stopniu niż hale stalowe czy tradycyjnie budowane obiekty, to parametry podłoża, jego nośność muszą odpowiadać założonym wymaganiom projektowym wynikającym z norm i przepisów budowlanych.

Podstawą do oceny zakresu prac jest wizja lokalna i analiza specyfiki geologicznej gruntu. Zalecanym rozwiązaniem jest zazwyczaj wyrównanie, wypoziomowanie terenu i zastosowanie kostki brukowej z podbudową zdolną do przenoszenia reakcji zawartych w dokumentacji.

W przypadku obiektu tymczasowego, montowanego na 180 dni, formalności są uproszczone. Niezbędne jest uzyskanie zaświadczenia o możliwości montażu obiektu tymczasowego w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym. Uzyskanie pozwolenia na budowę dla hali namiotowej przeznaczonej do użytkowania na stałe przebiega taka samo, jak w przypadku każdego budynku i wiąże się m.in. ze stworzeniem dokumentacji technicznej, projektu architektonicznego wraz z projektem zagospodarowania terenu opracowanym przez projektanta posiadającego uprawnienia architektoniczne.

– Dziękuję za rozmowę.

REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów