2018-04-10 | Kaizen&Lean

Co hamuje cyfrowy rozwój polskich firm?

Dane dostępne w raporcie European Innovation Scoreboard 2017 dotyczące poziomu innowacyjności poszczególnych krajów Unii Europejskiej nie napawają optymizmem. Polska określana jest w tym dokumencie jako umiarkowany innowator i znalazła się dopiero na 25 miejscu spośród 28 krajów ujętych w raporcie.
Co hamuje cyfrowy rozwój polskich firm? (Żródło: AXHelpers)

Cyfryzacja w Polsce

Nie ulega wątpliwości, że bez korzystania z nowoczesnych rozwiązań i technologii cyfrowych nie ma mowy o opracowywaniu innowacyjnych produktów albo usług, nowych modeli biznesowych czy strategii rynkowych. I choć nie brak w naszym kraju firm bezdyskusyjnie innowacyjnych, to jest ich zdecydowanie mniej niż tych, które dopiero na drogę cyfrowej transformacji wkraczają.

Na pytanie o potencjalne powody takiego stanu rzeczy Michał Szymczuk, prezes AXHelpers, odpowiada: -Czynnikiem hamującym transformację cyfrową firm w Polsce na pewno nie jest niedostępność właściwych narzędzi, bo tych jest pod dostatkiem. Przyczyny szukałbym raczej w dość częstej wśród naszych przedsiębiorców niechęci do wdrażania zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Ta niechęć najczęściej wynika z obawy, że wdrożenie się nie powiedzie albo nie przyniesie spodziewanych efektów finansowych.

AXHelpers artykuł

Innowacyjność na wielu poziomach

W opinii Szymczuka najważniejszym problemem nie jest jednak lęk przed podejmowaniem ryzyka związanego z wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań biznesowych. Kluczowe znaczenie mają według niego inne czynniki: chodzi o niewykorzystanie pełnego potencjału wdrożonych rozwiązań oraz brak nastawienia na inwestycje w kapitał ludzki. Prezes AXHelpers uważa również, że przyszłość dla przedsiębiorczości, szczególnie w sektorze MŚP, stanowią rozwiązania chmurowe, zyskujące na świecie niemal z dnia na dzień bezprecedensową popularność.

-Jeśli firma wdroży nawet najnowocześniejsze i najbardziej kompleksowe systemy ERP czy CRM, ale nie będzie w pełni wykorzystywać ich możliwości, to taka inwestycja faktycznie będzie nieudana. Podobnie jest z pracownikami: muszą rozumieć, czemu służy zmiana sposobu organizacji pracy i wiedzieć, jak działają nowe systemy czy oprogramowanie, z którego będą w codziennej pracy korzystać. A przede wszystkim firmy muszą inwestować w tych pracowników, którzy będą w stanie wykorzystywać dostępne narzędzia IT w niekonwencjonalny, nieszablonowy sposób, zwiększając dzięki temu konkurencyjność firmy na rynku- mówi Szymczuk. -Chmura natomiast pomoże znacznie ograniczyć koszty wdrażania technologii tym firmom, które dysponują ograniczonym budżetem. Droga do cyfrowej transformacji jest całkiem prosta, ale żeby z niej w pełni skorzystać, nie wystarczy jedynie wiedzieć o jej istnieniu: trzeba na nią wejść - dodaje prezes AXHelpers.


Zobacz także

Automatyczne wyznaczanie OEE – jak zarządzać efektywnością maszyn produkcyjnych?
Znalezienie własnych motywów wewnętrznych stanowi efektywne narzędzie w procesie motywowania
FM Logistic i Carrefour stosują Lean w pracy nad procesem eliminacji strat w łańcuchu dostaw
Firma igus opracowała robot kartezjańskański za niecałe 2 tys euro.
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Co należy robić, aby kupić dobry system IT?
Szkolenie dla osób zajmujących się zakupami usług IT
Dlaczego w cyberbezpieczeństwie brakuje pracowników?
Wszystko co nas otacza, będzie miało wirtualną kopię
REKLAMA

Nasze czasopisma

TL 2016
mid logo2016
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA