Przejdź do artykułu
2021-04-17 | Wózki w akcji

Elastyczny transport w magazynie

Pociągi holownicze i zsynchronizowane dostawy materiałów są ważnym elementem logistyki produkcyjnej, która tworzy wartość dodaną i jest zorientowana na klienta - dostrzegł to nie tylko przemysł motoryzacyjny. Z tego powodu firma Clark wprowadziła na rynek system pociągów holowniczych, który spełnia specyficzne wymagania klientów przemysłowych. Dzięki pociągowi holowniczemu Clark, transport materiałów na większe odległości może być zorganizowany wydajnie, bezpiecznie i niezwykle elastycznie.

Pociąg holowniczy Clark jest dostępny jako rozwiązanie typu "wszystko w jednym". Składa się on z ciągnika Clark CTX40-70 o uciągu 4 lub 7 t oraz wagoników CTR01 i CTR02. Wagonik CTR01, zaprojektowany jako pojedyncza rama w kształcie litery U, przeznaczona jest dla klientów, którzy muszą przewozić głównie europalety. Może pomieścić wózek jezdny, na którym można przewozić europalety (1200 x 800 mm) o maksymalnym obciążeniu 1200 kg. Wagonik CTR02 z podwójną ramą w kształcie litery U może pomieścić zarówno palety Euro, jak i inne rodzaje palet powszechnie stosowane w przemyśle. Dzięki ruchomej belce środkowej operator może elastycznie wybierać pomiędzy wózkiem o wymiarach 1600 x 1000 mm i ładowności do 1600 kg lub dwoma wózkami o masie ładunku 800 kg każdy.

Załadunek z obu stron bez większego wysiłku

Przyczepy Clark umożliwiają ergonomiczny załadunek z obu stron do całkowitej wysokości 1400 mm. Niezależnie od tego, z której strony, bez większego wysiłku można wepchnąć lekko poruszające się wózki do systemu podnoszenia ramy. Kolejną zaletą jest to, że operator może przejść przez ramę, aby dostać się na drugą stronę naczepy. Elektryczny system podnoszenia wagoniku nie wymaga konserwacji i ma wysokość podnoszenia 60 mm. Mechanizm zatrzaskowy zapewnia bezpieczne zamocowanie wózków w ramie. Immobiliser zapobiega uruchomieniu holownika po opuszczeniu windy.

Oprócz standardowego zaczepu do wagoników bez zdalnego odblokowania, do zaczepiania i wypinania wagoników dostępny jest zaczep ze zdalnym odblokowaniem. Dzięki temu ciągnik może automatycznie dołączać i odłączać dodatkowe wagoniki: na przykład po dostarczeniu materiałów do miejsca przeznaczenia może odłączyć pełne wagoniki i automatycznie dołączyć puste, które czekają tam na następny pociąg. Dzięki temu pociąg holowniczy może być elastycznie zintegrowany z innymi procesami produkcyjnymi.

CLARK Routenzug 011

Precyzyjna stabilność kierunkowa podczas wszystkich manewrów jazdy

Wagoniki Clark zostały zaprojektowane tak, aby były bardzo smukłe i wytrzymałe. Dzięki temu holownik jest wyjątkowo kompaktowy, a operator ma dobry przegląd sytuacji. Na szczególną uwagę zasługuje jednak doskonała stabilność kierunkowa pociągu holowniczego. Gwarantują to elektrycznie kierowane koła w module osi tylnej: Jedna przyczepa podąża za drugą dokładnie jednym pasem ruchu zarówno na prostym odcinku, jak i na zakrętach. Dzięki temu pociąg holowniczy wymaga niewielkiej przestrzeni ruchu i może być bezpiecznie używany nawet w ciasnych obszarach, które bardzo często występują na produkcji.

CTR01 wymaga szerokości korytarza wynoszącej tylko 2000 mm dla łuku 90° (z ukosem narożnym 2 x 45° / 500 mm i bez napotkanego ruchu). W przypadku CTR02 minimalna szerokość korytarza wymagana dla łuku 90° w tych samych warunkach wynosi 2500 mm. Szerokość korytarza dla łuku 180° (U-turn) wynosi 4500 mm dla CTR01 i 5500 mm dla CTR02.

Duża elastyczność w wyborze wagonika

Sercem modułowego systemu pociągów holowniczych jest autonomiczny elektryczny układ kierowniczy. Jest on bezobsługowy i wykorzystuje informacje z czujników mierzone bezpośrednio przy osi. Informacje o mechanicznym, hydraulicznym lub elektrycznym sterowaniu nie są przekazywane przez przyczepy i dlatego nie muszą być uwzględniane w konstrukcji modułów ładunkowych. System modułowy pozwala na dowolną konfigurację przy prawie całkowitym braku ograniczeń projektowych. Dzięki temu można uwzględnić indywidualne wymagania klientów. Klient może łatwo wymieniać wagoniki za pomocą standardowego interfejsu. Ma to tę zaletę, że różne wagoniki mogą być łączone w pociągi holownicze.

Silne i zwinne „konie pociągowe”

Pociąg holowniczy prowadzony jest przez ciągniki Clark z serii CTX. Dzięki swojej kompaktowej budowie i dobrej zwrotności są to idealne ciągniki do systemów holowniczych. Te solidne ciągniki mają bardzo wysoką siłę uciągu i dzięki mocnym silnikom trakcyjnym AC 48V. Niewymagający konserwacji układ napędowy został zaprojektowany do najcięższych zastosowań przy zachowaniu cichej pracy. Ergonomiczne miejsce pracy kierowcy nie pozostawia nic do życzenia. Kierowca może łatwo wsiadać i wysiadać z ciągnika z obu stron. Samo miejsce operatora gwarantuje dużą przestrzeń na nogi, pedały rozmieszczone w stylu samochodowym i pojemne schowki. Niski poziom wibracji i minimalny poziom hałasu podczas pracy gwarantują komfortową i bezpieczną jazdę.

W CTX można zaprogramować do 20 parametrów wydajności, w tym przyspieszenie, funkcję pełzania i hamowanie, aby dostosować wrażenia z jazdy do wymagań operatora. Liczne opcje, takie jak wspornik ze światłem ostrzegawczym, komfortowa kabina kierowcy czy system wspomagania sprzęgania/rozprzęgania zapewniają optymalne dostosowanie pojazdu do profilu wymagań danej operacji.

Koncentracja na wymaganiach klienta

Pomysł na pociąg holowniczy Clark powstał po pomyślnym zakończeniu projektu klienta i zdobytej dzięki niemu wiedzy. Duży producent samochodów w Federacji Rosyjskiej potrzebował do zaopatrzenia produkcji w materiały pociągu holowniczego, który jest przeznaczony również do transportu palet Euro i innych rozmiarów palet. W fabryce duże, ciężkie silniki o wadze 1600 kg oraz inne części zamienne miały być dostarczane na linię produkcyjną dokładnie na czas. Z uwagi na to, że przestrzeń komunikacyjna w tym miejscu ma kluczowe znaczenie, pożądane było, aby wagoniki mogły być ładowane z obu stron. Ponadto, pociąg holowniczy musiał być w stanie utrzymać się dokładnie na wyznaczonym pasie ruchu. Z tego profilu wymagań powstała naczepa CTR02 z podwójną ramą w kształcie litery U. Dzisiaj klient może transportować części o różnych rozmiarach i wadze do stanowisk montażowych metodą "milk-run", zwiększając tym samym wartość dodaną.

System holowników Clark może być rozbudowywany w miarę potrzeb i oferuje klientom wiele korzyści: Oprócz zorientowanych na zapotrzebowanie i wydajnych dostaw na linię produkcyjną zgodnie z tzw. zasadą milk-run, klient oszczędza przestrzeń logistyczną dzięki zastosowaniu pociągu holowniczego Clark i może zredukować zarówno zapasy, jak i zużycie energii. Dzięki mniejszemu natężeniu ruchu w zakładzie można również zmniejszyć ryzyko wypadków
 

Zobacz także

Komfort odbioru paczki powszechnym standardem
Rowery towarowe w miejskiej przyszłości
Przyszłość branży logistycznej
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Firmy Ceramika Paradyż i Zeppelin Polska nawiązały stabilną współpracę
Firma Infor pozwala zredukować koszty serwisów
Automatyczne magazyny wysokiego składowania Kardex
Clark rozszerzył serię wózków do trudnych zastosowań

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów