Przejdź do artykułu
2024-05-28 | Magazynowe inwestycje i transakcje

Pierwszy zarys Panattoni Park Silesia North

Generalny Wykonawca HARDEN CONSTRUCTION rozpoczął budowę Panattoni Park Silesia North o łącznej powierzchni 89 tys. mkw. Na działce o powierzchni 20 hektarów zlokalizowanej w Będzinie powstanie kompleks składający się z dwóch hal magazynowo-usługowo-produkcyjnych.
Pierwszy zarys Panattoni Park Silesia North (Żródło: Harden Construction)

Harden Construction buduje Panattoni Park Silesia North.

HARDEN CONSTRUCTION ruszył z pracami przy budowie obiektu Panattoni Park Silesia North. Kompleks magazynowy jest zlokalizowany w Będzinie na Śląsku i składać się będzie z dwóch hal magazynowo-usługowo-produkcyjnych. Obiekt realizowany jest w formule zaprojektuj i buduj.

Obecnie trwają prace przy budowie hali o powierzchni 27,5 tys. mkw. Wejście na plac budowy miało miejsce na początku marca, a planowane zakończenie budowy to IV kwartał bieżącego roku.

Panattoni Park Silesia North zlokalizowany jest przy drodze krajowej nr 86, co sprawia że obiekt znajduje się w samym centrum Konurbacji Górnośląskiej przy głównych szlakach transportowych kraju. Jednym z nich jest autostrada A4 przebiegająca od granicy z Niemcami do granicy z Ukrainą. Nieopodal znajduje się również autostrada A1 łącząca południe Polski z północą. Tak dobra lokalizacja obiektu .in.. blisko strefy przemysłowej niesie za sobą również wyzwania.

Szereg wyzwań przy budowie

W ramach budowy kompleksu konieczne było zaplanowanie parkingu buforowego dla oczekujących dostaw. Ma to na celu nieblokowanie drogi krajowej nr 86, gdzie panuje wzmożony ruch samochodowy.

Co więcej, Panattoni Park Silesia North zlokalizowany jest nad Potokiem Psarskim. W efekcie czego nad ciekiem wodnym pomiędzy budynkami zbudowany zostanie przepust drogowy. Jest to konieczna inwestycja, która zapewni odpowiedni dojazd.

Budowa obiektu stawia przed generalnym wykonawcą HARDEN CONSTRUCTION szereg wyzwań. Bliskość Potoku Psarskiego sprawia, że teren objęty jest nadzorem przyrodniczym. To powoduje, że konieczne jest sporządzanie przez ekologa comiesięcznego raportu, który określa wpływ budowy na środowisko naturalne. Oprócz tego ze względu na warunki geologiczne konieczny jest stały nadzór geologa, gdyż teren był objęty w przeszłości płytką eksploatacją górniczą, co ma wpływ na warunki gruntowo-wodne.

Aktualności, wydarzenia, komentarze, branżowe czasopisma - bądź na bieżąco. Zapisz się do newslettera portalu logistyczny.com - KLIKNIJ

 Nadzór ekologiczny oraz geologiczny to jedno. Ale oprócz tego budowa jest pod stałym nadzorem zoologicznym, tak by inwestycja miała jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne. Niemniej dla HARDEN CONSTRUCTION równie ważnym jak dostarczenie powierzchni przemysłowej najwyższej jakości, jest również jak najmniejsza ingerencja w środowisko naturalne. To wszystko połączone krótkim terminem realizacji sprawia, że budowa Panattoni Park Silesia North jest dużym wyzwaniem – mówi Łukasz Kozerski, Dyrektor Operacyjny w HARDEN CONSTRUCTION.

Wspomniana eksploatacja górnicza oraz bliskość Psarskiego Potoku sprawia, że na terenie budowy jest wysoki poziom wód gruntowych. Dodatkowo blisko miejsca inwestycji przebiega sieć wysokiego napięcia. W związku z tak bliską odległością konieczne są uzgodnienia z zarządcą sieci przesyłowej.

Ze względu na bardzo napięty harmonogram działań oraz trudne warunki pracy staramy się minimalizować pojawiające się ryzyka. Z tego powodu dostawy prefabrykatów zostały podzielone na sześć zakładów. Realizacja następujących po sobie zakresów prac prowadzona jest w formule lean management, co umożliwia nam dotrzymanie krótkich terminów realizacji. Jako profesjonaliści na co dzień mierzymy się z wymagającymi projektami oraz bez obaw podejmujemy się nowych wyzwań, m.in. takich jak Panattoni Park Silesia North – komentuje Łukasz Kozerski, Dyrektor Operacyjny w HARDEN CONSTRUCTION.

Budynek nie tylko w jak najmniejszym stopniu będzie ingerował w środowisko naturalne, ale również sam w sobie musi być jak najbardziej zrównoważony. Dlatego niektóre materiały użyte do budowy magazynu będą z certyfikatem EPD, a materiały od dostawców muszą spełniać normę ISO 14001. Oprócz tego przewidziano wiaty dla rowerów, ładowarki dla samochodów elektrycznych, a dach zostanie przystosowany do zainstalowania w przyszłości instalacji fotowoltaicznej. Planowana jest również certyfikacja BREEAM na poziomie Excellent.


Zobacz także

Nowość w systemie Tork Xpress® Multifold
Zapisz się na bezpłatny webinar Sente o ERP i WMS
Pokazy na żywo w strefie In4Log ruszają już 4 czerwca!
Hal-Mag zrealizował inwestycję typu brownfield
REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

Prologis z wyróżnieniem programu Great Place To Work®
Hal-Mag zrealizował inwestycję typu brownfield
Hillwood buduje 130 000 m kw. pod Poznaniem
Hillwood startuje z budową w Grodzisku Mazowieckim

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów