2020-02-07 | Wydarzenia

Logistyczne Wywiady 2020 - zobacz i przeczytaj!

Tradycją staje się już fakt, że z początkiem roku na światło dzienne wyglądają "Logistyczne Wywiady". W tym roku przygotowaliśmy dla Państwa aż 14 rozmów z czołowymi przedstawicielami polskiej sceny logistycznej.

LW okladka edycja 4

 

Kliknij i przeczytaj w wersji elektronicznej

Nikt nie staje się genialnym przywódcą poprzez sam fakt urodzenia i wykształcenia. Zwykle kryje się za tym fascynujący fenomen złożony z milionów życiorysów menadżerów, jakim jest doświadczenie zawodowe – zdobywane latami, by twórczo i skutecznie zarządzać. Pytanie o to, jak dorastanie wpływa na doświadczenie, oraz jak doświadczenie wpływa na dorastanie, stanowi najciekawsze zjawisko intelektualne, które warto poznawać w niezliczonych życiorysach ludzi biznesu logistycznego. Odmładzają oni starzejący się porządek i nadają dzisiaj ton współczesnym ideom zarządzania.

Nie każda siwa głowa uosabia mądrość

Warto jasno powiedzieć, że nawet sto lat życia nie daje gwarancji mądrości. Nie każda siwa głowa staje jest mędrcem, który uosabia wyższe racje. Jednak trudno nie zgodzić się z tym, że doświadczenie przyrasta z latami i tylko życie oraz praktyka stają się najlepszymi nauczycielami. Oczywiście pod warunkiem, że chcemy twórczo korzystać z tego, czego nam dostarcza. To nic innego, jak rozwój i umiejętne nadążanie za zjawiskami, które przynosi dzisiejszy świat.

Od tego, czy jesteśmy na bieżąco, zależy nasza teraźniejszość i przyszłość. Rozumieć otaczającą rzeczywistość to niemal warunek zachowania gatunku. Przetrwania biznesu. Dziś, tak samo jak przed stu laty, mierzymy się z wyzwaniami współczesności na miarę swoich pokoleń. Wystarczy sięgnąć po taką historię, jak ta o rodzinie Fiege (czytaj „Rodzinne wartości w biznesie”), która prowadzi swą firmę logistyczną od 146 lat, aby uzmysłowić sobie, jak wielkiego zrozumienia dla zmian potrzeba, gdy chce się skutecznie prowadzić organizację przez niemal dwa wieki. Od usług wozem konnym, transport automobilem, po dostawy e-commerce – to wektor tych wyzwań. Każdy czas bowiem wymaga pomysłu nas jutro.

Romantyczny konflikt pokoleń
Aż chce się krzyknąć jak Adam Mickiewicz w swej „Odzie do Młodości”:
Bez serc, bez ducha, to szkieletów ludy;
Młodości! dodaj mi skrzydła!
Niech nad martwym wzlecę światem
W rajską dziedzinę ułudy:
Kędy zapał tworzy cudy,
Nowości potrząsa kwiatem
I obleka w nadziei złote malowidła

Ten spór ideowy trwa całą historię ludzkości. Podział na tych, którzy chcą tak jak zawsze, i tych, co widzą konieczność nowego, wciąż obowiązuje. Nie zawsze jest to konflikt pokoleń. Tych linii podziału może być wiele: innowatorzy kontra zasiedzeni, niepokorni i konformiści, twórcy i nic nierobiący, pracowici i etatowcy. Zatem Mickiewiczowska „młodość” to nic innego, jak świeże spojrzenie, powiew powietrza, energia działania i otwartość na zmianę. O tę siłę witalną przecież chodzi w zarządzaniu, aby wzlecieć pond martwotę świata. Bo tylko tego rodzaju „zapał tworzy cuda”. Czuć ów zapał w rozmowach „Logistycznych Wywiadów”, bo jak mówi jeden z moich rozmówców, Adam Kwiatkowski, Dyrektor Zarządzający Geis PL: „Nie ma chyba menadżera z prawdziwego zdarzenia, który byłby zadowolony z tego, że musi zrezygnować z jakiejś części prowadzonej działalności (…). Zawsze potem przychodzą refleksje nad tym co, kiedy i jak można było zrobić inaczej. Na płaszczyźnie biznesowej jednak trzeba się czasami pogodzić z trudnymi decyzjami i wdrożyć je w życie, by iść dalej” (czytaj: „Rosnące procenty”).

Twórczy fenomen

Tak naprawdę trudno powiedzieć, gdzie bije źródło dzisiejszych innowacji w logistyce. Nieprzebrane zasoby usług dostępne dla klientów, które znajdują się w portfolio firm logistycznych, są często autorskie zarówno po stronie klientów, jak i operatorów. Jak sami przyznają tegoroczni rozmówcy, niemożliwością jest wskazać, kto kreuje te wszystkie rozwiązania. Czy są one jeszcze dziełem logistyki, czy powstawanie wciąż nowych usług wymuszają sami klienci. Prawda leży jak zwykle pośrodku i należy pamiętać, że to współpraca obu stron sprzyja tworzeniu nowoczesnych rozwiązań. Bez wzajemnego zaangażowania trudno mówić o wykorzystaniu kreatywnych możliwości, które pozostają tylko w potencji. Trzeba je koniecznie każdorazowo wyzwolić, co bezwzględnie jest rolą top managementu. Odbezpieczyć zapalnik i reakcja jest w toku. Tak właśnie rozwinął się pomysł na zainicjowaną przez GEFCO Fabrykę Innowacji, w której zespół ekspertów zbiera pomysły wspierające rozwój firmy. Jak przyznaje Rafał Krajewski, Dyrektor Generalny GEFCO Polska: „Efekty działania Fabryki Innowacji można znaleźć również w naszym kraju. GEFCO Polska wdraża projekt robotyzacji procesów, który usprawni obsługę klientów oraz odciąży pracowników od powtarzalnych i nudnych zadań” (czytaj: „Postęp wymusza inwestycje”). Zatem mobilne aplikacje śledzące przesyłkę, elektryczne schodołazy, serwisy specjalne, technologie blockchain powiązane ze smartfonami oraz systemy telematyczne – to wszystko stanowi efekt pracy znanych i nieznanych innowatorów, którym ktoś otworzył drogę do realizacji pomysłów oraz dorastania do doświadczenia.

Edycja IV „Logistycznych Wywiadów”, jak trzy wcześniejsze dzieła, kontynuuje główną myśli cyklu, w którym przedstawiamy ludzi i organizacje tworzące historię logistyki. To historia doświadczenia oraz doświadczania, jak zmienia się rzeczywistość i jak firmy, które chcą nadążyć za jej rozwojem, muszą ewoluować – kierowane przez ludzi dostrzegających ład nowego świata. Doświadczenie to ludzie.

Dalej, bryło, z posad świata!
Nowymi cię pchniemy tory (…).

Krzysztof Pograniczny
Redaktor naczelny

REKLAMA

Zapisz się do naszego newslettera

Więcej na temat

DB Schenker logistykę w Oslo opiera wyłącznie o pojazdy zeroemisyjne
Co jest dzisiaj głównym punktem negocjacji kontraktów logistycznych?
Branża e-commerce na Zachodzie rośnie w siłę i rekrutuje polskich pracowników
Nowe wyzwania w logistyce i przemyśle – jak może pomóc technologia?
REKLAMA

Nasze czasopisma

top logistyk 2020
mid 20202
Logo KAIZEN rgb
 

Aktualności

Biblioteka Tekstów

REKLAMA